İNGİLTERE KRALİÇESİ II. ELIZABETH HAYATINI KAYBETTİ

"Kraliçe, bu öğleden sonra Balmoral'da huzur içinde öldü."

Buse Saray BUSE SARAY 08 Eylül 2022
İNGİLTERE KRALİÇESİ II. ELIZABETH HAYATINI KAYBETTİ Getty Images

İngiltere'nin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı Kraliçe II. Elizabeth, 96 yaşında hayatını kaybetti.Buckingham Sarayı, Kraliçe'nin İskoç Dağlık Bölgesi'ndeki yazlık evinde huzurlu bir şekilde vefat ettiğini duyurdu: "Kraliçe bu öğleden sonra Balmoral'da huzur içinde öldü. Kral ve Kraliçe Eşi, bu akşam Balmoral'da kalacak ve yarın Londra'ya dönecek."


Kraliçe, bu yıl tahtta 70. yılını kutlayan ilk hükümdar olmuştu. 1952 senesinde tahta çıkan II. Elizabeth, Britanya'nın en uzun süre tahtta kalan hükümdarı ve tarihte en uzun süre hüküm süren kraliçe oldu.

Elizabeth, Kral VI. George’un büyük kızı olarak Londra'da doğdu. 1947'de Edinburgh Dükü Philip ile evlendi ve Charles, Anne, Andrew ve Edward adlarını verdikleri dört çocukları oldu.Ölümüyle birlikte, eski Galler Prensi olan en büyük oğlu Charles, yeni Kral ve 14 Commonwealth krallığının devlet başkanı olarak ülkeyi yasta yönetecek.

Majesteleri Kral yaptığı açıklamada, "Sevgili annem Majesteleri Kraliçe'nin ölümü, benim ve ailemin tüm üyeleri için en büyük üzüntü anıdır. Aziz bir hükümdar ve çok sevilen bir annenin vefatının derin yasını tutuyoruz. Onun kaybının ülke genelinde, Krallıklar ve Milletler Topluluğu ve dünyanın her yerinden sayısız insan tarafından derinden hissedileceğini biliyorum."


KRALİYET AİLESİ ÜYELERİNİN YENİ UNVANLARI

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.