JORDAN 1 SNEAKERLARI AÇIK ARTIRMA REKORUNU KIRDI

Michael Jordan rekorlar kırmaya devam ediyor!

Chicago Bulls’da oynayan basketbol efsanesi Michael Jordan, hala rekor kırmayı sürdürüyor. Jordan’ın 1985’te giydiği Nike Air Jordan 1 sneakerları açık artırmada $560,000’a satılarak rekor kırdı. Bir online açık artırma satışında en yüksek fiyata satılan sneaker olan Air Jordan 1 sneakerları, Temmuz 2019’da $437,500’a satılan 1972’ye ait Nike Waffle Racing ‘Moon Shoe’ satış rekorunu geçti. 

Sneakerların $100,000 ila $150,000 arasında satılmasını bekleyen Sotheby’s, ikonik ayakkabıları beklentilerin 3.5 katına sattı. Michael Jordan’ın Chicago Bulls’daki final sezonunu konu alan ‘The Last Dance’ belgeseli ile eş zamanlı satışa çıkan Air Jordan 1 sneakerlarının bu seri ile daha da popüler hale geldiği tahmin ediliyor. “Bugün rekor kıran bir sonuç elde ettiğimiz için çok heyecanlıyız,” diyen Sotheby’s E-Ticaret Geliştirme Direktörü Brahm Wachter, “Satış kapanana kadar muazzam teklifler gördük, sadece son saatte iki katından daha fazla bir değer elde ettik. Dört kıtadaki altı ülkeden gelen güçlü uluslararası tekliflerle birleştiğinde, Michael Jordan'ın tüm zamanların en tanınmış ve efsanevi sporcularından biri olarak inanılmaz cazibesini değil, aynı zamanda spor ayakkabı koleksiyonunun gerçekten küresel ve büyüyen bir pazar olduğu kanıtlanmış oldu,” diye ekledi. 

Jordan’ın orta boy spor ayakkabılarında kırmızı bağcıklar, markanın Swoosh logoları ve ilk Air Jordan amblemi bulunuyor. Peter Moore tarafından tasarlanan Air Jordan 1 eşleşmeyen bir numara kalıbından oluşuyor: sol teki 47 numara iken sağ teki biraz daha büyük ve numara 47.5 numara—Jordan’ın birçok basketbol ayakkabısı gibi. Las Vegas’ta Shoezeum adlı bir speaker müzesi açan ayakkabı koleksiyoneri Jordan Geller tarafından satışa sunulan sneakerlar daha önce bu müzede sergileniyordu.