KÜRESEL İKLİM GREVİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY

Z kuşağının gücüne güç katın!

Küresel iklim grevi nedir ve desteğinizi nasıl gösterebilirsiniz? İşte bilmeniz gerekenler:

Çevre aktivisti Greta Thunberg, geçen sene Ağustos ayında okulu kırıp İsveç parlamentosunun önünde, 'Skolstrejk För Klimatet' (İklim için Okul Grevi" yazılı bir plak parçası ile durarak iklim değişikliği için bir şeyler yapılmasını talep etmesiyle birçok insana ilham vermişti. 

Geçtiğimiz yıl, 16 yaşındaki aktivist, iklim krizine farkındalık ve değişim için küresel bir ikon haline gelerek, Nobel Ödülü adaylığı aldı, dergilere kapak ve belgesellere konu oldu. Thunberg aynı zamanda, öğrenciler tarafından düzenlenen aylık protestolar ve iklim grevlerinden oluşan uluslararası bir hareket olan Fridays for Future'a da ilham verdi. Mayıs ayında, dünyanın dört bir yanında toplam 4 milyon çocuk okulu terk ederek iklim grevi yaptı.


Sadece bu hafta İsveçli genç, kongre komitesinde tanıklık yapmadan önce, eski Amerikan cumhurbaşkanı Barack Obama ile yumruk tokuşturduğu fotoğraf ile tekrar manşetlere oturdu.


20 Eylül Cuma günü, dünyanın dört bir yanından milyonlarca yetişkin Fridays for Future başladığından beri ilk defa, küresel iklim değişikliğini bir öncelik olarak tanımaları için 'küresel iklim grevi' adı altında düzenlenen dünya çapındaki protestolarda öğrencilere katılacak.

Küresel İklim grevi nedir?

İlk grev 20 Eylül Cuma günü gerçekleşecek. Milyonlarca insan fosil yakıtların döneminin bitirilmesini talep etmek için bir araya gelecek. İklim adaletinin gerçekleşmesi için BM Acil İklim Zirvesi'nden önce bir yardım çığlığı olarak da 23 Eylül'de New York City'de düzenlenecek. Küresel iklim grevi, 27 Eylül'de Uluslararası Dünya Grevi ile devam edecek.

İnsanlar neden protesto ediyor?


Küresel İklim Grevi'ne göre: 'İklim krizi, acil bir durum ve biz öyleymiş gibi davranmıyoruz. Petrol, kömür ve gaz şirketlerinin ateşe benzin dökmelerine daha fazla izin verirsek insanlar her yerde risk altındadır. Artık daha sıcak olan gezegenimiz şimdiden milyonlarca insana zarar verdi. Eğer şimdi fosil yakıtlardan %100 yenilenebilir enerji kaynaklarına hızlı bir geçiş yapmazsak, küresel iklim krizi sadece daha da kötüye gidecek.'

Organizasyon, toplumun fosil yakıt tüketimini durdurmasının ve bir enerji devrimi başlatmak için derhal harekete geçmesinin zorunlu olduğunu belirtmektedir. Web sitelerindeki bir açıklamada, 'İklim krizi beklemez, beklemeyecek. Bu yüzden biz de beklemeyeceğiz' yazıyor.

Greve nasıl dahil olabilirim?

Thunberg'in Twitter sayfasında paylaşılan bir yazıya göre, Cuma günü dünyanın dört bir yanında 139 ülkede 5.000 protesto düzenlecek. 

Eğer greve katılamıyorsanız, Thunberg'in mesajını gerek sosyal medya gerek iş arkadaşlarınızla, arkadaşlarınzla ve ailenizle konuşma sırasında paylaşarak destek olabilirsiniz.

Global Strike'ın web sitesini ziyaret ederek, sosyal medyada paylaşabileceğiniz fotoğrafları, nasıl daha fazla grev düzenlemek için arkadaşlarınızı örgütleyebileceğinizi bulabilirsiniz.

Organizasyonlar protestoları nasıl destekliyor?

ABD'de, Google, Amazon ve Microsoft çalışanları ofislerinden çıkıp grev yapmaya hazırlanıyor. WordPress, Tumblr ve Kickstarter gibi diğer web siteleri, farkındalığı artırmak için ana sayfalarını değiştirerek dijital bir greve katılacak.

Moda'nın yapı taşlarına gelince , ABD giyim şirketi Patagonia online mağazasıyla birlikte gerçek mağazalarını personellerinin grevlere katılabilmeleri için kapatıyor.Bu arada İngiliz moda tasarımcısı Vivienne Westwood İngiltere genelindeki dükkanlarını ve Londra ana merkezini, Paris, Milano, New York ve Los Angeles'daki mağaza ve ofislerini, çalışanları grevlere katılabilsin diye kapattığını duyurdu.

Westwood'un markası, Instagram sayfalarında bir açıklama paylaştı. 'Bu konu, Vivienne Westwood şirketi için hayati önem taşımaktadır. Personelimize bu kritik zamanda bir fark yaratma fırsatı vermek bizim, "her zamanki gibi iş" mantığını reddettiğimizi ve bunun artık bir seçenek olduğunu düşünmediğimizi yansıtıyor.'

YAZI: Deniz Akkaya