LADY GAGA CİNSEL İSTİSMAR TRAVMASINI PAYLAŞTI

Lady Gaga ilk defa yaşadığı cinsel istismarı anlattı...

Prens Harry ve Oprah Winfrey’nin AppleTV+ için yapımını üstlendikleri ‘The Me You Can’t See’ serisinde katılan Lady Gaga, mental sağlık ve kendine zarar verme sıkıntıları hakkında konuştu. Aynı zamanda 19 yaşında olan cinsel istismar travmasını anlatan Lady Gaga, hamile kaldığını da itiraf etti. Şimdilerde bile bunu düşündüğünde çok zorlandığını söyleyen Lady Gaga, mental sağlığın önemini genç yaşlarda düşünmediğini söyledi. İçinde yaşadığı sıkıntılar sebebiyle kendine zarar vererek acısını böyle gösterdiğini fark ettiğini söyleyen Lady Gaga, “Mental sağlığımı, gençken yaşadığım bir problem olarak görüyordum. Çok gençken kendime zarar veriyordum. İstismar ile travmalarım vardı ve bunu ne gençlerin ne de yetişkinlerin dinleyeceğini düşünmüyordum. Bence insanlar acı çektiğimi fark etsin diye kendime zarar vermelerim bir yardım çığlıydı” dedi. 

#MeToo hareketinde istismar hikayesini anlatan insanlara teşekkür eden Lady Gaga, bu dönemde kendisini istismar eden kişi hakkında düşünmek veya konuşmak istemediğini anlattı. “19 yaşındaydım ve sektöre yeni başlamıştım. Bir yapımcı kıyafetlerimi çıkarmam gerektiğini söyledi ve ‘hayır’ dedim, sonrasında tüm müziklerimi yakacağını söyledi. Beni zorlamaya devam ettiler, dondum ve devamını hatırlamıyorum” diyen Lady Gaga, “O kişinin ismini söylemeyeceğim. #MeToo hareketini anlıyorum ve birçok insan bunu yaparken rahatlıyor. Ama ben bu insanın yüzünü asla görmek istemiyorum” diye ekledi. 

Yaşadıklarından sonra hem mental hem de fiziksel olarak iyileşmesi gerektiğinin farkında olduğunu söyleyen Lady Gaga, “Yıllar sonra hastaneye gittim ve bir psikiyatrist geldi, ben ise, ‘Bana gerçek bir doktor getirin.’ dedim. 'Burada neden psikiyatrist var, vücudumu hissetmiyorum’ dedim. Vücudumda büyük bir acı hatırlıyorum ve daha sonra hissizleştim. Sonrasında haftalarca hastaydım. Ama sonra fark ettim ki adını söylemek istemediğim insan beni istismar edip hamile bırakıp annemlerin evinin önüne bıraktıktan sonra da aynı acıyı hissetmiştim. Bu acı devam ediyordu. Beni istismar edip aylarca bir stüdyoda tutmuşlardı ve bu yaşadığım acı devam ediyordu” dedi. İyileşme sürecini anlatan Lady Gaga, uzun bir süre paranoya ve başının üzerinde kara bulutlar ile yaşadıktan sonra, “Bir noktada mental çöküntü yaşadım ve aynı kız değildim. Yaşadığım acılar cinsel istismara uğradıktan sonra hissettiğim acılar ile aynıydı. O kadar fazla MRI ve test geçirdim ki anlatamam ama hiçbir şey bulamadılar. Ama beden yaşadıklarını unutmuyor. Hiç bir şey hissetmiyordum ve bedenimden kopmuş gibiydim. Adeta beyniniz kendini kapatıyor gibi oluyor ve siz paranoya yaşarken kimsenin panik içinde olmadığını anlayamıyorsunuz. Sürekli sizi takip eden kara bulutlar oluyor ve bunlar size değersiz olduğunuzu ve ölmeniz gerektiğini söylüyor. Ben de çığlıklar atıp kendimi duvardan duvara atıyordum. Ve kendinize zarar vermek neden kötü biliyor musunuz? Çünkü daha da kötü hissediyorsunuz” dedi. İki yıl sonrasında her şeyin değişmeye başladığını söyleyen Lady Gaga, hayranlarına hiçbir şeyi belli etmediğini söyledi. İlk defa bu hikayeyi paylaştığını belirten Lady Gaga, hala mental sağlığı üzerinde çalıştığını ve çalışmaya devam edeceğini söyledi. Bir yapımcının kendisine farkındalık ve iyileşme sürecinde ne yaptığını sorduğunu söyleyen Lady Gaga, “Bir Oscar kazandım” diye cevap verdiğini anımsadı. Mental sağlığı üzerine giderken hayata bakışının da değiştiğinin altını çizen Lady Gaga, hayallerini gerçekleştirmeye umudu olduğunu söyledi.