LADY GAGA’NIN YENİ ALBÜMÜ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY

'Chromatica' bu ay çıkıyor!

Lady Gaga kendini yeniden yaratma konusunda uzman! Işıltılı sahne kostümleri, platform topukları, duygulu sesi ve müzik sektöründeki imzası ile bir ikon olan Lady Gaga, 2008’deki ‘The Fame’ albümü ile elektro-pop türünden yıllar sonra Tony Bennett ile jazz türüne geçiş yapmıştı. Daha sonra 2016’daki ‘Joanne’ albümü ile geleneksel müzik türünü pop ile harmanlayan Gaga, uzun süredir bizi solo albümlerinden uzak bırakmıştı. Şimdi ise ‘Chromatica’ adlı albümü ile hayranlarının hayallerini gerçekleştiren Lady Gaga, bizi dans pistine geri götürüyor. 

Normalde 10 Nisan’da çıkması beklenilen yeni albüm, tıpkı birçok şey gibi Coronavirüs salgını sebebiyle ertelenmişti. “Güzel şeyler sabredenler için gelir” sözünü yineleyen Lady Gaga’nın yeni albümü Mayıs’ta dinleyiciler ile buluşuyor. 6 Mayıs’ta Instagram üzerinden bir açıklama yapan Lady Gaga, ‘Chromatica’ albümünün Mayıs sonunda çıkacağını duyurdu: “Yolculuk devam ediyor. 29 Mayıs'ta #Chromatica’da bana katılabilirsiniz.”

Geçtiğimiz Mart ayında albümünün yayın tarihinin ertelendiğini üzülerek duyuran Lady Gaga, “Bu zamanı sorun çözümlerine odaklanarak geçirmeyi tercih ediyorum. Benim için önemli olan, sağlık profesyonellerine temel tıbbi ekipman almak, yemek için devlet okullarına bağımlı olan çocukların ihtiyaç duydukları yardımı almalarını sağlamak ve pandemiden finansal olarak etkilenecek olanlara yardımcı olmak” demişti. 


“CHROMATICA” NE ANLAMA GELİYOR?

Lady Gaga’nın birçok hayranı albümün isminin renk skalasına bağlı olduğunu düşünüyor. Zane Lowe ile yaptığı röportajda bunun hakkında konuşan Gaga, “İlk. Baktığınıza bunun farklı renkler ile alakalı olduğunu düşünüyorsunuz ve aynı zamanda kromatik ölçekten yapılan müzik. Bu nedenle albümüm tüm renkler ve tüm sesler… Kapsayıcılık ve yaşamdan bahsediyoruz ve ek olarak çevremizde gördüğümüz ve yaşadığımız çoğu şey matematik ile alakalı, bu da müzik ve ses gibi” demişti. Aynı zamanda albümün isminin iyileşmek ile alakalı olduğunu söyleyen Lady Gaga, “Chromatica’nın sembolünde bir sinüs dalgası var, bu da sesin matematiksel sembolü ve seslerin oluşumu. Benim için ses hayatımın iyileşme sürecini anlatıyor ve bu albümü yaparken yine iyileşme sürecindeydim, Chromatica’nın anlamı bu. Chromatica aklın bir çerçevesi” diye ekledi. Lady Gaga’nın aşk, hayat ve korkularını temsil eden yeni albümde, Gaga’nın tüm kişiliklerini deneyimleyeceksiniz. 

ALBÜMÜN TÜRÜ NEDİR?

“Kesinlikle dans ediyoruz,” diyen Gaga, “Tüm kalbimi, acılarımı, diğer dünyadan gelen duyduğum tüm mesajlarımı - dünyaya söylememi istediklerini - koydum ve çok eğlenceli ve enerjik olarak saf olduğuna inandığım bir müzik yarattım. İnsanların dans etmelerini ve mutlu hissetmelerini istiyorum” diye ekledi. 

Dance-pop türünün geri döndüğü albüm Lady Gaga’yı depresif moddan çıkaran yüksek ritimli şarkılar içeriyor. Modu düşük olduğu günlerde güne dans ederek başladığını söyleyen Lady Gaga, ayna karşısında dans hareketleri yaparak şarkı söylediğini ekliyor. Albümdeki şarkılar ile farklı bir süreç geçirdiğini dile getiren Lady Gaga, hayranlarının da dans ederek iyileşmesini umuyor. 

“Dünyanın dans etmesini ve gülümsemesini sağlamak için elimden gelen her şeyi yaparım” diyen Gaga, “İnsanları en üzücü anlarında bile sevinmeye zorlayan bir albüm çıkarmak istiyorum. Ve bu arada, burada bir bayrakla 'Ben iyileştim, her şey mükemmel,’ demiyorum. Hayır, her şey mükemmel değil; her zaman bir mücadele olacak. Hala kendim üzerinde çalışıyorum. Kötü günlerim var, iyi günlerim de var. Evet, Chromatica'da yaşıyorum, buraya gelmek bir dakika sürdü ama bu neler olduğunu hatırlamadığım anlamına gelmiyor” diye ekledi. 

ALBÜMDE KİMLER YER ALIYOR?

Dünyanın en ünlü isimlerini albümü altında toplayan Lady Gaga; Elton John, Ariana Grande, Blackpink gibi sanatçılar ile şarkı söylüyor.