RICCARDO TISCI'NIN TASARIMLARI MARINA ABRAMOVIC'IN GÖSTERİSİNDE

Marina Abramović'in 7 aryadan oluşan opera gösterisi için Riccardo Tisci rüya gibi tasarımlar yaptı...

Burberry'nin baş yaratıcı sorumlusu Tisci, Almanya'nın Münih kentindeki Bavyera Devlet Operası'nda prömiyeri yapılacak olan ünlü performans sanatçısının en son vitrini olan Deaths of Maria Callas için kostüm tasarımlarını paylaştı. Projenin hayata geçmesi on yıllar sürmüiş!

Abramović yaptığı açıklamada,” 30 yıl boyunca 7 Deaths temasını yapmak istedim. Kırık bir kalpten ölmek, Riccardo ile olan ilişkim kadar aşk ve onun formları etrafında merkezlenen bir projede her bir operayı bağlayan bir ipliktir. Bu proje için fırsat gerçek olmaya başladığında, birlikte çalışmak istediğim başka bir takım yoktu: Riccardo tüm kostümleri yapmak zorunda kaldı çünkü biz sevgiyiz, o moda ve ben sanatım, sevgi, saygı ve özgürlüğün yaratıcı diyaloğunda kesişen iki dünya" şeklinde konuştu.

Gösteri, Yunan soprano Maria Callas'ın kariyeri boyunca gerçekleştirdiği en ünlü karakterleri yeniden yorumluyor. Tosca, Norma, La Traviata, Carmen, Otello, Lucia di Lammermoor ve Madama Butterfly'den sahneler içeriyor ve Tisci tarafından her trajik kahramanı yansıtan, ancak modern bir mercekle tasarlanan bir dizi abartılı görünüme sahip olacak. Örneğin, Carmen'in kostümü, krep Toledo ceketi ve deri brogues ile eşleştirilen yere kadar uzanan kırmızı bir elbiseden oluşuyor.

Burberry

Gerçekten de, erkeksi ve kadınsı stilleri sorunsuz bir şekilde karıştırmak adeta Tisci'nin imzası haline gelmiş durumda. İtalyan tasarımcı, cinsiyet algısını bulanıklaştıran ve hikayelerini ayrıntılarıyla anlatan kıyafetler inşa etme yeteneğiyle bizleri büyülemeye devam ediyor. Baskıların kombinasyonundan silüetlerle oynama biçimine ve aplikelerin yerleştirilmesine kadar, Burberry'ye dramatik, teatral bir yorum getirdi. 

Tisci yaptığı açıklamada, ”Ben özünde romantik bir hayalperestim, bu yüzden bu projeye dahil olmak benim için çok kolay oldu. Konu, ışıktan karanlığa kadar tüm biçimlerinde sevgi. Marina benim büyük kişisel aşklarımdan biri ve ona arkadaşım ve ailem demekten onur duyuyorum" dedi.

Marina Abramović, Carmen, Tosca, Otello, Lucia di Lammermoor, Norma, Madame Butterfly ve La Traviata'nın ünlü Callas sahnelerini kullanarak operayı besteci Marko Nikodijević ile birlikte geliştirdi. Seti yönetmenin ve tasarlamanın yanı sıra, Abramović gösteride sahne de alacak. Abramović gösterinin prömiyeri için aktör Willem Dafoe ile de işbirliği yaptı.

Aslında, 7 Deaths of Maria Callas'ın kostüm tasarımı, yakın arkadaşlar Marina Abramović ve Riccardo Tisci arasındaki işbirliğinin meyvesiydi.Bu yaratıcı deneyimde tiyatro kostümleri modern bir mercekle yeniden yorumlandı.

7 Deaths of Maria Callas, 5 Eylül  2020'de Staatsoper.Tv üzerinden canlı yayınlanacak.