MEGHAN MARKLE İKİNCİ BEBEĞİNİ KAYBETTİĞİNİ AÇIKLADI

Markle, uzun bir yazı lie düşük deneyimini anlattı…

Meghan Markle, New York Times için yazdığı yazı ile bir düşük yaşadığını anlattı. Temmuz ayında gerçekleşen üzücü olayı kendi anlatımı ile yazıya döken Markle, oğlu Archie’nin altını değiştirirken keskin bir kramp hissettiğini ve oğulunu tutarken yere düştüğünü yazdı. “İlk doğan çocuğuma sarılırken ikinci bebeğimi kaybettiğimi biliyordum” diyen Markle, “Saatler sonra, hastanede yatarken eşimin elini tuttum. Avucunun yumuşaklığını hissettim ve ikimizin gözyaşından ıslanan ellerini öptüm. Soğuk beyaz duvarlara bakarken nasıl iyileşeceğimizi hayal etmeye çalıştım” diye ekledi. 


Markle’ın ilk hamileliğinin aksine gizli olan ikinci hamileliği herkes tarafından bu yazı ile öğrenildi. Geçtiğimiz Mart ayında Kraliyet Ailesindeki resmi görevlerinden ayrılan Sussex Çifti, oğulları Archie ile birlikte Kaliforniya’ya taşınmışlardı. Yazısında acı temalarına yoğunlaşan Markle, aynı zamanda 2019’da Afrika turnelerinde ITV sunucusu Tom Bradby’nin kamera karşısında kendisine “İyi misin?” diye sorduğunu hatırladığını yazdı. Halka karşı cesur bir görünüm yansıtmaya çalıştığını söyleyen Markle, bu sorunun karşısında çok duygusallaştığını söyledi. Bradby’e sorusu için teşekkür ettiğini ve ilk defa anne olan biri olarak uzun bir süredir kimsenin nasıl olduğunu sormadığını fark ettiğini söyleyen Markle, her yerde eleştirildiğini ekledi. 

"Hastane yatağında otururken, kocamın parçalanmış kalp parçalarımı tutmaya çalışırken kalbinin kırılmasını izleyerek iyileşmeye başlamanın tek yolunun önce ‘İyi misin?’ diye sormanın olduğunu anladım” diyen Markle, 2020 yılının birçok insana çok fazla acı getirdiğini ekledi. Kendisinin ve Prens Harry’nin de olan her şeyden çok etkilendiklerini söyleyen Markle, “Bir çocuğu kaybetmek, pek çok kişi tarafından deneyimlenen ancak çok az kişinin konuştuğu, neredeyse dayanılmaz bir keder taşımak demek. Kaybımızın acısıyla, kocam ve ben 100 kadından oluşan bir odada 10 ila 20 kadının düşük yaptığını öğrendik. Yine de, bu acının şaşırtıcı ortak yanına rağmen, bu konu tabu olarak kalıyor, utanç ve tek başına yas döngüsünü sürmeye devam ediyor"  yazdı.

Yazdığı yazıyı güçlü bir şekilde sonlandıran Markle, Noel döneminde herkesin birbirine daha nazik olması gerektiğini vurguladı. “Yüzlerin maskeler ile kapandığı yeni bir normale alışmaya çalışıyoruz ama bu bize göz göze bakmamızı zorluyor—bazen sıcaklık bazen ise gözyaşı ile dolu. Uzun bir süredir ilk defa insanoğlu olarak birbirimizi gerçekten görüyoruz. Biz iyi miyiz? İyi olacağız” yazan Markle, çevrenizdekilerin nasıl olduğunu sormayı unutmamamızı hatırlattı.