ELLE STYLE AWARDS X M.A.C Ödül Töreni İçin Son
  • GÜN
  • SAAT
  • DAKİKA
  • SANİYE

MICHELLE OBAMA MENOPOZ HAKKINDA KONUŞTU

Obama’nın podcastinin üçüncü bölümünde yaşlanma ve menopoz dönemi konuşuldu…

Michelle Obama konuşunca, tüm dünya dinliyor. Yeni bir podcast programına başlayan Michelle Obama, ilk bölümde eşi Barack Obama ile gençlere tavsiyeler vermişler ve kızlarını yetiştirirlerken dikkat ettiklerini anlatmışlardı. Daha sonra ikinci bölümde pandeminin mental sağlığına etkilerini paylaşan Michelle Obama, her konuda dürüst ve açık görüşlü olduğunu ortaya koyuyor. İşte tam bu yüzden Obama’nın yeni podcast bölümünde yaşlanma ve menopozdan konuşmasına çok şaşırmadık! Normalde birçok insanın yayınlarında konuşmaktan kaçındığı ‘yaşlanma’ ve ‘menopoz’ gerçekleri, Michelle Obama’nın çekinmeden konuşabildiği ve hayranlarına destek olmak istediği bir konu. 

“Arkadaş grubumuzun inanılmaz kaynağı ve gücü” diye açıkladığı doktor Sharon Malone ile bir araya gelen Obama, bu konuların sadece kadınlar için geçerli olmadığının altını çizdi. “Eşinizin, erkek arkadaşınızın veya erkek kardeşinizin duyması için bu konuşmanın sesini sonuna kadar açıp hoparlöre alabilirsiniz,” diyen Obama, “Bence bu bazı gözlerin açılmasına ve konuşulması gerekilen konuların konuşulmasına yardımcı olabilir. Bu konuşmayı herkesin duyması gerekiyor.” diye ekledi. Hayatındaki birçok şeyi annesi Marian ile paylaştığını söyleyen Obama, menopoz söz konusu olunca annesinin bu dönemi hatırlamadığını söyledi. Bu nedenle son 10 yıldır arkadaşları ile menopoz konusunda birçok konuşma yapan Obama, tüm kadınların yaşayacağı bu dönem hakkında bilgilenmek istediğini anlattı. 

“İnsanların ulaşabileceği çok az bilgi var,” diyen Malone, “Çünkü bazen menopoz ve perimenopoz ve bunun anlamını açıklayacağım, perimenopoz menopoz dönemine yaklaşan seneler ve çoğu zaman 40’lı yaşların ortasında, bazı kadınlar için ise erken 40’lı yaşlarda başlıyor. Ama perimenopoz devam eden bir süreç ve menopozun kendisi son regl döngünüz anlamına geliyor. Son reglinizi yaşadınız ve o kadar bundan sonra post-menopoz dönemi geliyor. Bu genelde son regl döngünüzün sonrasındaki seneye kadar sürüyor. Bunun bu kadar kafa karıştırıcı olmasının sebebi bunun genelde siz düşünmeye başlamadan başınıza gelmesi ve bu bir problem. Ve bir gün 43 yaşındasınız, sonra 44 ve birden gergin oluyorsunuz, sıcak basmaya başlıyor, regl döngünüz düzensiz oluyor. Semptomlar menopoz söz konusu olunca sınırsız olabiliyor,” diye ekleyerek menopoz dönemini anlattı.

Malone’un konuşmasının ardından kendi semptomlarını anlatan Obama, “Ben düşük riskli hormonlar alıyorum çünkü oldukça sağlıklı bir yapıya sahibim ama kısırlık sebebiyle hormon bozuklukları yaşadım ve sürekli aşı yaptırmam gerekti. Gece terlemelerini 30’lu yaşlarımda bile yaşadım ve bununla birlikte gelecek diğer semptomları düşünürseniz, sadece sıcak basmaları bile hormon takviyesi almaya başlamak istemenize yetiyor. Bir günü hatırlıyorum. Giyinmiştim, dışarı çıkmam ve bir etkinlikte yürümem gerekiyordu. Ama gerçekten sanki birisi içime kalorifer koymuş ve sonuna kadar açmıştı ve sonra her şey erimeye başladı. Sonra düşündüm, bu çılgınlık, böyle devam edemem,” dedi. 


Tüm bu süreçte Barack Obama’nın oldukça anlayışlı olduğunu anlatan Michelle Obama, “Barack’ın kabininde birçok kadın vardı ve çoğu menopozdan geçiyordu ve o bunu görebiliyordu. Bunu görebiliyordu çünkü biri birden çok terlemeye başlıyordu ve o da ‘Ne oluyor?’ Diye soruyordu. Ekibinde birçok kadının menopoz döneminde geçtiğini duyunca şaşırmadı ve ‘O zaman klimayı açarız,’ dedi,” dedi. 

“Ben 60 yaşına girdiğimde kendime bir hediye vermeye karar verdim ve hediyem de istediğim her şeye evet demek ve istemediğim her şeye hayır demekti,” diyen Malone, “Sanırım hayatımın hiçbir noktasında kendime böyle bir şey için izin vermemiştim,” diye ekledi. “Burada bir duralım bunu dinleyen erkekler de olabilir çünkü onlar bunu 20 yaşında yapmaya başlıyor. Bu felsefeyi hayatlarının çok daha erken bir noktasında benimsiyorlar. Sevgili erkekler, biz fiziksel ve duygusal olarak yeterince özgür hissetmek için en az 50 veya 60’lı yaşlarımızı bekliyoruz,” diye Malone’un sözlerine ekleyen Obama, birçok kadının gerçeğini sesli ve dürüst bir şekilde paylaşarak takdir topladı.