MISSY ELLIOTT MTV VANGUARD ÖDÜLÜ'NÜ ALAN İLK KADIN RAP ŞARKICISI OLDU!

Çığır açan müzik videoları ve kendisine özgü kişiliğiyle bilinen Missy, gelecek hafta düzenlenecek olan MTV Video Müzik Ödülleri'nde, törenin en prestijli ödülü olan Video Vanguard'ı alacak..

MTV'nin, Grammy Lifetime Achievement Award'ın (Grammy Yaşam Boyu Başarı Ödülü)başka bir versiyonu olan ödül; David Bowie, Madonna, Beyoncé ve Kanye West gibi başarılı sanatçılara verilmişti. Şimdi de Elliott'un geçtiğimiz 25 senedir yarattığı yenilikçi müzik videolarını taçlandıracak olan ödül, ilk defa bir kadın rap şarkıcısına verilecek.


'Work It' ve 'Get Ur Freak On' gibi müzik videolarıyla kuralları yıkan Missy, kariyeri boyunca 41 VMA ödülü adaylığı aldı fakat sadece 7'sini eve götürebildi. Viacom'un Müzik ve Müzik Yetenek Avcılığı başkanı Bruce Giller yapığı açıklamada, "Missy'nin müzik tarihini ne denli değiştirdiği inkar edilemez bir gerçek. Yapım, performans ve şarkı yazarlığındaki kreatif vizyonu eşsiz!" dedi.

Elliott, bu senenin en sevilen isimlerinden biri olan, yeni sanatçı Lizzo'nun 'Tempo' adlı şarkısında yer aldı. Missy Elliott, müzik videolarını bir sanat dalı olarak görüyor ve yazdığı şarkı sözlerinin çoğu, oldukça feminist, vücut-cinsiyet olumlamalı ve komik sözlerden oluşuyor ve uzun süredir sabırsızlıkla beklenen yeni albümünü yakında piyasaya sürecek.


Çok zorlu bir hayatı olan Missy, doğduğundan beri yoksullukla baş eden bir ailede, babasının şiddetine ve kuzeninin cinsel istismarına maruz kalmış ve 14 yaşında annesiyle birlikte evden kaçmış. Elliott, müzik endüstrisinde başarılı olmak için 0 beden ya da çıplak olmak gerekmediğinin en büyük kanıtı. Müzik efsanesi aynı zamanda, Songwriters Hall of Fame'de yer alan ilk kadın hip-hop sanatçısı oldu.