MODA VE GÜZELLİK SEKTÖRÜ CORONA VİRÜSÜNE NASIL TEPKİ VERDİ?

Markalar, perakendeciler ve etkinlik üreticileri Covid-19 pandemisini nasıl yönetecekleriyle uğraşırken endüstrideki iptaller ve kapanışları takip etmeye devam ediyoruz.

Hükümetler, yeni coronavirus salgınını önleme çabalarını arttırırken, moda markaları ve perakendeciler bu aksaklıkların ekonomik sonuçlarını yönetmek için çabalıyorlar. Virüsün ilk ortaya çıktığı yer olan Asya'da planlanan defileler ve tüm etkinlikler iptal edildi. Ancak hastalık, küresel boyutta yayılmaya devam ettikçe etkisi, başlangıçta beklenenden çok daha uzun ve hasar verici olduğu görüldü. Fransa, İtalya ve İspanya, vatandaşlarının hareketine çok sıkı kısıtlamalar getirdi. Çin'deki mağazalar son birkaç hafta içinde yavaş yavaş yeniden açılmaya başlasa da, gerekli olmayan mağazalar kapalı olmaya devam ediyor.

KAPANAN MAĞAZALAR

GAP: 16 Mart'tan itibaren ABD ve Kanada'da sınırlı mağaza saatleri. 100'den fazla mağaza, en büyük etkiye sahip olduğu düşünülen alanlarda geçici olarak kapanıyor.
Sephora: makyaj uygulamaları, dersleri ve cilt bakım hizmetleri de dahil olmak üzere tüm ücretli mağaza içi hizmetleri askıya almaya karar verdi.

H&M Grubu: İtalya, Fransa ve İspanya da dahil olmak üzere Avrupa'nın büyük bölgelerinde geçici olarak kapalı mağazalar.

NikeABD, Kanada, Batı Avrupa, Avustralya ve Yeni Zelanda'daki tüm mağazalar 27 Mart'a kadar kapalı. Japonya, Güney Kore, Çin ve diğer birçok ülkede mağazalar ise açık.

Under Armour: ABD'deki tüm mağazalar 16 Mart'tan 28 Mart'a kadar kapalı.Ralph 

Lauren: New York City'deki Polo Bar ve Paris'teki Ralph's da dahil olmak üzere ABD ve Avrupa'daki tüm konaklama tesisleri geçici olarak kapalı.

Supreme: Londra ve New York mağazaları da dahil olmak üzere mağazalar geçici olarak kapalı.

Tapestry: Kate Spade, Coach ve Stuart Weitzman mağazalarında sınırlı saatler.

Urban Outfitters: Dünya çapındaki tüm mağazaları en az 28 Mart'a kadar kapattı.


İPTAL EDİLEN VE ERTELENEN DEFİLELER

Giorgio Armani, Milano'da 2020 Sonbahar/Kış defilesini kapalı kapılar ardında düzenlenirken, Nisan ayında Dubai'de düzenlenmesi planlanan Armani Cruise 2021 Kasım ayına kadar ertelendi.

Ralph Lauren, Nisan ayında New York'ta düzenleyeceği 2020 Sonbahar/Kış defilesini iptal etti.

Londra'da 28 Nisan'da düzenlenmesi planlanan Hermès Cruise 2021, iptal edildi ve Tokyo'da 7 Mayıs'ta düzenlenmesi planlanan Prada Cruise 2021, ertelendi.

ABD'de 16 Mayıs'ta düzenlenmesi planlanan Versace Cruise 2021 ertelendi ve San Francisco'da 18 Mayıs'ta düzenlenmesi planlanan Gucci Cruise iptal edildi.

St. Petersburg'da 25 Mayıs'ta düzenlenmesi planlanan Max Mara Cruise 2021 iptal edildi ve
Pekin'de Mayıs ayında ve Londra'da Haziran ayında düzenlenmesi planlanan Chanel replica Métiers d'Art defileleri ertelendi.

İPTAL EDİLEN VE ERTELENEN ETKİNLİKLER

Shangai Moda Haftası: Şubat ayında süresiz ertelendi.

Çin Moda Haftası: Şubat ayında süresiz ertelendi.

Tokyo Moda Haftası: Mart ayının başlarında iptal edildi.

Seoul Moda Haftası: Mart etkinliği Şubat ayında iptal edildi.

Moskova Moda Haftası: Mart ayında düzenlenecek olan etkinlik iptal edildi.

Coachella: Ekim ayına kadar ertelendi.

BaselworldGelecek yılın başlarına kadar ertelendi.

Kopenhag Moda ZirvesiEkim ayına kadar ertelendi.


Kapanan Fabrikalar... 

Giorgio Armani, grubun İtalya'daki tüm ofislerini ve tesislerini geçici olarak kapattı.
Gucci, Toskana ve Marche arasında bulunan altı bölge de dahil olmak üzere, İtalyan fabrikalarını 20 Mart'a kadar kapattı.