“MODASI GEÇMEYEN ELBİSELER SEVİYORUM”

"MODASI GEÇMEYEN ELBİSELER SEVİYORUM"

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 30 Mayıs 2014
“MODASI GEÇMEYEN ELBİSELER SEVİYORUM”


Zamansız elbiseleri, özellikle de Oscar de la Renta'yı çok seviyor. Modayı yakından takip etse de stiline sadık kalıyor. Ne ruh hali, ne de o gün ne giyeceği kararı değişmiyor. Sözleştiğimiz saatten çok daha erken evine vardığımızda Feryal Gülman çoktan hazır, bizleri bekliyor. Hatta ilk fotoğraf için giyinmiş, bizi şaşırtarak ilk kare için objektifin karşısına geçiyor. Bir sonraki elbise için üzerini değiştirmek üzere üst kata çıktığında bizler daha çayımızdan üç-dört yudum almışken, geri dönüyor. Sohbetimiz sırasında da bundan bahsediyor; ancak o gün bizzat şahit olduğumuz için sizlere Feryal Gülman'ın gerçekten beş-10 dakikada tamamen hazırlanan nadir kadınlardan olduğunu söyleyebilirim. Gülmeyi seviyor, nazik bir kadın, ses tonunda insanı rahatlatan bir şeyler var. Oscar de la Rentalı, hoşsohbet bir günün detaylarını öğrenmek üzeresiniz. Bir dedikodu: 10 sene önce giydiği elbiselere hiç zorlanmadan sığıyor! Demek ki vücut ölçüleri hiç değişmemiş. Üstelik keklerden o da yedi!

Nedir bu Oscar de la Renta sevdası?


Uzun senelerdir çok severek giyiyorum. Bendeki bu Oscar de la Renta sevdası başladığında henüz miz için yıllar evvel Oscar de la Renta'nın bu çok sevdiğim kabarık etekli elbiselerini alıyordum. Bahsettiğim dönemde Oscar de la Renta az bulunan bir seçenekti. Bugün artık hepimizin daha fazla seçeneği, alabileceğimiz pek çok başarılı marka var.

Bu elbiselerin özel bir hatırası var mı?


Var tabii. Mesela mavi elbiseyi bir arkadaşımızın yurt dışında yapılan düğünü için almıştım. O elbiseyi ilk giydiğimde oğlum herhalde yedi yaşındaydı, şimdi 18 olmak üzere. Demek üzerinden 11 sene geçmiş.~

Bu kadar özel elbiseyi tek sefer giymek yazık değil mi?Bugün (çekim günü) hepsini tekrar giydiğim için çok mutluyum. Ama zaten bu elbiselerin tümü birkaç kez giyildi. Basında fotoğrafınız çıktığı zaman insanlar bir elbiseyi sadece bir defa giydiğinizi düşünebiliyorlar. Tabii ki öyle bir şey yok. Sadece gittiğimiz her davette, bunları giydiğiniz her etkinlikte fotoğrafımız çekilmiyor, basın yok. Ben bu Oscar de la Renta'larımı pek çok davette giydim.

Gece elbiselerini satın alırken nelere dikkat ediyorsunuz?


Modası geçmeyecek parçalar seçmeye özen gösteriyorum. 10 sene önce giydiğimi bugün de giyebilmeliyim. Bu arada, bu tür iddialı gece elbiseleri gardıropta da çok yer kaplıyor, dört elbisenin yerini tutuyor.

Bunlar özel bir muhafaza veya bakım gerektiriyor mu?


Evet, mesela etekleri kabarıksa, tüllerini zaman zaman açmak gerekiyor.

BU ELBİSELERİN TALİBİ ÇOK


Bir gün gelininiz elbiselerinize talip olursa ne olur?


Tabii ki. Oğlumla birlikte büyüyen, benim de çok sevdiğim arkadaşlarımın kızları var. Onlar da bu elbiselere talipler. de bunları istiyor, şakasını yapıyor ki, o da benim canım. Elbiselerimin talibi şimdiden o kadar çok ki, umarım gelecekte gelinime olan sevgim hepsini bastırır. Gün gelecek zaten bunları artık giyemeyeceğim. Hepsini paylaşmaktan keyif alırım, çok da hoşuma gider; çünkü bunlar da tıpkı Hermes çantalar gibi zamansız, modası geçmeyecek parçalar. Keşke bir kızım olsaydı da ona kalsaydı.

Fazla takı sevmiyorsunuz, doğru mu?


Abartı takılar sevmem. Şimdi çok moda üst üste takı takmak ama tarzım değil. Bir tane ama yakışan bir parça olsun.~

Günlük hayattaki stilinizi en iyi anlatan parçalar neler?Küçük, pratik, Azzedine Alaia tarzı elbiseleri çok seviyorum; çünkü insanın hayatını kolaylaştırıyorlar. Fermuarını çek, çık. Eğer o gün çok koşturacaksam altına babet giyip yanıma bir topuklu da alıyorum. Üzerime küçük bir hırka. Akşam da hırkayı çıkarıp şık bir kolye takarım. O spor elbise birden şık bir elbiseye dönüşüyor.

EVDE OSCAR DE LA RENTA GİYMİYOR!


Pratik bir insansınız...


Evet, senelerdir iş hayatım çok yoğun olduğu için pratik olmayı öğrendim. Çok çabuk hazırlanırım. Hızlı giyinir, saçım ve makyajımı kısa sürede yaparım. Kuaföre uğrasam bile 15 dakika sürer.

Hep mi böyleydiniz?


Hep böyleydim. Tabii tecrübe de var. 21 yaşında, üniversiteyi bitirir bitirmez çalışmaya başladım. Dolayısıyla hep ofisten çıkıp bir kokteyl veya davete gitmek zorunda kalabiliyordum. Pratik olmayı öğrendim.

Her dönem çok sevdiğiniz bir parça var mı?


Beyaz bluzu çok seviyorum.

Evde neler giydiğiniz de çok merak ediliyor...


Evet, bu sorulara çok şaşırıyorum. Evimde bir dizi çekiliyor; yapımcılara “karakterlere evdeyken abartı kıyafetler giydirmeyin, izleyenler bunu gerçek sanıyor” diyorum. Öyle bir şey yok. Hiçbir arkadaşımın da evinde davete gider gibi dolaştığını görmedim. İnsan evinde en rahat haliyle olur. Son zamanlarda Nike'ın taytlarına taktım, inanılmaz rahat. Bu sene Nike hastasıyım! Tayt, lastik ayakkabı, sade bir üst; evdeki halim bu.

SUZAN YURDACAN

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.