O KİMSENİN SEVGİLİSİ DEĞİL

O KİMSENİN SEVGİLİSİ DEĞİL

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 31 Ocak 2014
O KİMSENİN SEVGİLİSİ DEĞİL<#text>


<#text> Hollywood'da “bir sarışın güzel daha” olmaya razı değildi. “Kadınlar için doğru dürüst roller yazılmıyor” diye şikayet etmek yerine kendi prodüksiyon şirketini kurdu. Arkadaşı ve oyuncu Mindy Kaling, Reese Witherspoon'a ELLE adına sorular sordu.


<#text>


<#text> Geçmişe bakınca, Reese Witherspoon'un Güneyli çocuk oyuncudan başarılı Hollywood yıldızına dönüşmesi, kader gibi geliyor: 22 yıl önce “Man in the Moon” filminde canlandırdığı 14 yaşındaki asi kız; “Cruel Intentions” filmindeki sadist, zengin çocuklardan biri; “Election” filminde Broderick'in karşısındaki ve “Legally Blonde”da hukuk departmanını pembelere boyayan Reese Witherspoon; canlandırdığı her karakterde hırslı kadının kendinden ve dişiliğinden taviz vermeden, işin içine espri de katarak nasıl her istediğini başarabileceğini gösterdi.~


<#text>


<#text> ELLE: Filmlerde oynamanın yanı sıra; prodüktörlük de yapıyorsunuz.


<#text> REESE WITHERSPOON: Birkaç yıl önce kadınların filmlerde hiç merkezdeki karakter; yani filmlerin yıldızı olmadığını, hep erkeğin sevgilisi ya da eşi olarak gösterildiğini fark ettim. Bunu ciddiye alıp “bu işe el atıp kadınlar üzerine projeler üretmeye başlamazsam, benim kızım filmlerde hep bunu mu görecek?” diye düşündüm.


<#text>


<#text> ELLE: Başroldeki erkeğin, yogacı vücuduna sahip baştan çıkarıcı ve güzel kız arkadaşı rolünü de hiç oynamadınız.


<#text> R.W.: Çünkü benim “yogacı vücudum” yok. 21 yaşındayken bana bu cümleyi ne söyletti bilmem ama şöyle demiştim: “Kimsenin kız arkadaşını canlandırmak istemiyorum!” Aynen öyle oldu ve sinema sektöründe eksik gördüğüm o boşluğu, kendim doldurdum.~<#text>


<#text> ELLE: Şu anda prodüktör ve oyuncu olarak “Wild” üzerinde çalıştığınızı ve “Gone Girl”ün prodüktörlüğünü üstlendiğini biliyoruz.


<#text> R.W.: Tüm bunlar, kadın oyuncular için uygun, harika hikayeler peşinde olmakla ilgili. Gillian Flynn muhteşem, dinamik kadın karakterler yazıyor (Gone Girl). İlk defa rol almadığım bir projenin prodüktörlüğünü üstlendim, çok heyecan verici! “Wild”sa hayatımı değiştiren kitaplardan biri. Gerçek bir hikaye; annesinin ölümünün ardından derin depresyona girip bir anda Mojave Çölü'nü geçerek Oregon'a gitmeye karar veren bir kadın hakkında. Bunun harika bir hikaye olduğunu düşünüyorum.~


<#text>


<#text> ELLE: Bu arada siz de başarılı bir kariyer yapmış, Oscar kazanmış ve 22 yaşında anne olmuş bir kadınsınız.


<#text> R.W.: Geçenlerde biri bana “Kadınlar çocuk yapınca daha sıkıcı olur” dedi. Bunun doğru olduğuna inanmıyorum! Annelik, kadın olarak da kim olduğumu, hayatta neler istediğimi anlamamı sağladı. Anne olunca pek çok “yükümden” kurtuldum.


<#text>


<#text> ELLE: Birlikte oynadığınız, en seksi erkek partner kimdi? Mesela Michael Fassbender'la aynı projede bir araya geldiniz mi? R.W.: Yok, öyle bir şey olmadı. Aman Tanrım, o çok yetenekli bir aktör! Ama tek bir isim vermek zor. Şimdi bir isim söylersem kaç erkek oyuncu arkadaşım bozulup bana mesaj atarak “İsmimi söylemediğine inanamıyorum” diye sitem eder biliyor muşusun?


<#text>


<#text> Fotoğraflar: Thomas WHITESIDE- Son sayfadaki fotoğraf: GETTY Images Türkiye Styling: Joe ZEE

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

Bu ay kapağımızda 2024'e farklı ve çok heyecanlı başlangıçlarla giren Eda Ece var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.