PRENSES DIANA’NIN GELİNLİĞİ KENSINGTON SARAYI’NDA SERGİLENECEK

25 sene sonra ilk defa!

Prenses Diana’nın efsanevi gelinliği bu yaz aylarında spot ışıkları altında! Kensington Sarayı’nda ‘Royal Style in the Making’ sergisinde gösterilecek olan gelinlik, moda tasarımcıları ve kraliyet arasındaki ilişkiyi inceleyecek. Prenses Diana’nın 1981’de Prens Charles ile düğünlerinde giydiği gelinlik, 3 Haziran’dan 2 Ocak’a kadar gösterimde olacak. 

1995’ten beri gösterilmeyen, Anneleri Prenses Diana’nın gelinliğini sergi için ödünç vermeyi kabul eden Prens William ve Prens Harry, gelinliği Historic Royal Palaces kurumuna verdiler. Daha sonra Diana’nın çocukluk evi Althorp’ta yer alacak olan gelinlik, Kensington Sarayı’nda Kraliçe II. Elizabeth’in annesinin 1937’de giydiği elbisenin yanında sergilenecek. 

David ve Elizabeth Emanuel tarafından tasarlanan gelinlik, Kraliyet Ailesi tarihinin gelinlikleri arasında en uzun kuyruğuna sahip. Neredeyse 8 metrelik kuyruğu ve balon kolları ile dikkat çeken Prenses Diana’nın gelinliği aynı zamanda dramatik bir eteğe sahip. Antik tasarımlı danteller ile süslenen gelinlik, Prens Charles’ın büyük büyük annesi Kraliçe Mary’nin kullandığı işlemelere sahip. 

Bir basın açıklaması ile sergi hakkında konuşan sergi küratörü Matthew Storey, “Kensington Sarayı’ndaki yaz sergimiz, İngiliz tasarımının en önemli yeteneklerine ışık tutacak. Bu yetenekler, 20. Yüzyılda Kraliyet Ailesi'nin görsel kimliğini şekillendirdiler,” dedi. “Şüphesiz, serginin en önemli parçalarından biri Wales Prensesi Diana’nın göz kamaştıran Emanuel tasarımı gelinliği olacak” diyen Storey, “Bu gelinlik 25 sene sonra ilk defa sergilenecek ve moda hayranları için birçok sürpriz planladık” diye ekledi.