REGINA KING TARİH YAZDI!

87 sene kadar geç gelen bir takdir….

İlk yönetmenlik deneyimi ile izleyici karşısına geçen Regina King, şimdiden kamer arkasında tarih yazıyor! Geçtiğimiz günlerde Venedik Film Festivali'nde prömiyer yapan ‘One Night in Miami’ filmi ile Regina King, festival için seçilen ilk kadın siyahi yönetmen oldu. Bu haber sevindirici olduğu kadar üzücü de… Venedik Film Festivali'nin 87 senelik geçmişini düşünürsek, tüm bu süre boyunca hiçbir siyahi kadın yönetmenin başarısı ödüllendirilmemiş. 

Kemp Powers’ın aynı isimli oyunundan uyarlanan ‘One Night in Miami’ filmi, dört önemli Afrikali-Amerikalı ismin 1964’te bir araya geldiğini hayal ediyor: Muhammad Ali, Malcolm X, soul şarkıcısı Sam Cooke ve NFL yıldızı Jim Brown. Başarısı ile gelen baskının farkında olan King, aynı zamanda filmine olan tepkinin siyahi kadın yönetmenler için kapılar açmak ile birlikte kapatılabileceğini de dile getirdi. “Ne yazık ki dünyada işler böyle ilerliyor. Bir kadına fırsat tanınıyor ve eğer başaramazsa başka bir kadın için yıllar boyunca kapılar kapanıyor,” diyen King, Hollywood’daki cinsiyetçiliğin ve ırkçılığın altını çizdi. 

King’in biraz geç gelen başarısı sektörde farklı ırklardan kadın yönetmenlerin temsil edilmediğini gösteriyor. Yapılan son araştırmalarda 2007 ve 2019 yılları arasında yapılan filmlerin sadece %1’i farklı ırklardan kadınlar tarafından yönetilmiş ve %82’si beyaz erkek yönetmenler tarafından yapılmış. ‘One Night in Miami’ filmi ile birlikte 2020’de yayınlanan Gina Prince-Bythewood’un ‘The Old Guard,’ Cathy Yan’in ‘Bird of Prey,’ Channing Godfrey People’ın ‘Miss Juneteenth’ ve Alice Wu’nun ‘The Half of It’ filmleri bu yılın oranlarını biraz değiştirebilir!