STİL İKONU JANE BIRKIN HAYATINI KAYBETTİ

Aktris ve müzisyenin zahmetsiz tarzı, nesiller boyu moda tutkunlarına ilham kaynağı oldu.

Buse Saray BUSE SARAY 16 Temmuz 2023
STİL İKONU JANE BIRKIN HAYATINI KAYBETTİ

Fransız kültür bakanlığından yapılan açıklamaya göre, tarzı nesiller boyu moda meraklılarına ilham veren stil ikonu, İngiliz-Fransız müzisyen ve aktris Jane Birkin 76 yaşında aramızdan ayrıldı. Hermès Birkin çantasına ilham veren stil ikonu, geride kızları Charlotte Gainsbourg ve Lou Doillon’u bırakarak Paris’teki evinde yaşama veda etti.

14 Aralık 1946'da Londra'da aktris Judy Campbell ve deniz subayı David Birkin'in kızı olarak doğan Jane, 1960'ların sonlarında Fransa'ya seyahat ederek ülkenin film endüstrisinde çalışmaya başladı; ardından işbirlikçisi ve eski eşi olan merhum şarkı yazarı Serge Gainsbourg ile tanıştı. İlk olarak Michelangelo Antonioni'nin kült 1966 yapımı Blow-Up filminde çıplak sergilediği performansla ve Gainsbourg'un cüretkar 1969 "Je t'aime… moi non plus" düetindeki çarpıcı görünümleriyle ün kazandı. Bu düet özgürlük ve cinsel özgürleşmenin sembolü haline geldi.Birkin, Fransa'da kalıcı olarak yaşamaya devam etti ve kariyeri boyunca 65 filmde rol aldı; Gainsbourg'un ilk filmi Je t'aime moi non plus (1976)  ve Jacques Doillon'ın La Pirate (1984) filmi için Fransız César Ödülü adaylıkları dahil olmak üzere birçok ödül aldı. Aynı zamanda müzisyen olarak, ilk solo albümü olan 1973 yapımı Di Doo Dah'ı çıkardıktan sonra altmış yıl süren bir kariyere sahipti. Geçen Mayıs ayına kadar sahne almaya devam etti, ancak sağlık endişeleri nedeniyle birkaç performansını iptal etti. Birkin, ayrıca 2004 ve 2015 yıllarında Fransız Ordre National du Mérite ödülünü aldı ve 2001 yılında oyunculuk ve İngiliz-Fransız kültürel ilişkilere katkılarından dolayı Britanya İmparatorluk Nişanı (OBE) ile onurlandırıldı.
Gainsbourg ile 1980'de sona eren ve oldukça duyurulan ilişkisiyle halkın dikkatini çeken Birkin, zahmetsiz bohem görünümü ve mini elbise tutkusuyla da anında bir stil yıldızı oldu. Ayrılığın ardından bol pantolonları ve bol silüetleri benimsedi. Hermès'in genel müdürüyle uçakta tesadüfen karşılaşmasından doğan aynı adı taşıyan çantası 1984'te piyasaya çıktı ve şimdi tarihteki en aranan çantalarından biri haline geldi - ancak Birkin kendisi her zaman hasır çantaları tercih etmiştir.

Birkin, bir stil ikonu olarak kalıcı statüsü hakkında geçen yıl Harper's Bazaar'a “İnsanların giydiklerimi beğenmesi veya benim gibi görünmek istemeleri beni şaşırttı!" dedi. Güzel, ama sıkıcı olduğunu düşünmüştü. İkonik stilinin çekiciliğini tanımlamada zorlanması, Birkin'in stilinin özünün dünya çapında zahmetsiz bir zarafetle nasıl tanımlandığını gösteriyor.ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

Yeni sayımızın kapağında oyuncu Hazar Güçlü var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.