TASARIM EVRENi YARATAN ADAM

Yarım asırdır moda yapıyor

Giorgio Armani'nin kaybedecek hiç birşeyi olmayan bir gençten bir moda duayenine dönüşmesinin hikayesini dinlemeye hazır mısınız? İşte, özellikle gözünü moda sektörüne dikenler için kendi hayatlarına ilham kaynağı olacak çok özel bir yaşam...

ELLE: Bay Armani, hayat hikayenizi çok az kişi biliyor. Üç yıl tıp okuyup bir anda bundan vazgeçmişsiniz. Tıp eğitiminizi neden yarıda bıraktınız?
Giorgio Armani: insan vücudu/anatomisi her zaman ilgimi çekiyordu, bu yüzden tıp okumaya karar verdim. Fakat askerlik yüzünden eğitimime ara vermek zorunda kaldım. Bu olay şöyle işime yaradı: Hayatta gerçekten ne yapmak istediğimi düşünme fırsatım oldu. Tıp eğitiminden biraz uzaklaşınca aslında doğru yönde olup olmadığımdan emin olamadığımı fark ettim. Askerlik bitince büyük bir şans eseri Milano'nun en prestijli mağazalarından La Rinascente'de vitrin tasarımcısı olarak iş teklifi aldım. Bu iş sayesinde kıyafetler ve kumaşlarla haşır neşir olmanın bana ne kadar çok zevk verdiğini keşfettim. Herhalde bu yaptıklarıma da olumlu yansımış olacak ki kısa sürede erkek giyim departmanına satış görevlisi olarak atandım. Pazarın ne kadar sınırlı, kıyafet konusundaki seçeneklerin ne kadar az olduğu dikkatimi çeken ilk şey oldu. Kimse kişiye özel bir şey üretmiyordu! Ben de kendimce farklı silüet ve kesimler deneyip bu konuda bir şeyler yapmaya çalıştım. O zamana kadar yapılanlara zıt olarak, tamamen farklı yönde denemeler yaptım.