TIME DERGİSİ GRETA THUNBERG'İ YILIN KİŞİSİ SEÇTİ

TIME Dergisi, 16 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, TIME dergisi tarafından yılın kişisi ilan edildi

Greta Thunberg, TIME dergisinin bugüne kadar seçtiği en genç "Yılın Kişisi" oldu.Greta Thunberg bu sene, Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi, Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi'nde konuşma yaptı ve milyonlarca insanı, bugüne kadar yapılmış en büyük iklim grevine katılmaları için teşvik etti.

TIME, Greta'nın tanınmasının Ağustos 2018'de, okulu asıp kendi ülkesi Stockholm'deki İsveç Parlamentosu önünde, iklim değişikliğini protesto etmek için oturmasından sonra başladığını belirtiyor. O zamandan beri geçen 16 ayda Thunberg, Fridays For Future adlı hareketi başlattı. Bu hareket sayesinde binlerce genç iklim grevlerinde yer aldı, Papa ile tanıştı, ABD başkanına ve boomer'lara baş kaldırdılar!

TIME'ın 2019 yılında tanıdığı insanlar arasında yılın sporcusu olarak ABD Kadın Futbol Takımı, Yılın Şovmeni olarak Lizzo ve Yılın İş İnsanı olarak Disney CEO'su Bob Iger var. Dergi, Yılın Kişisi ünvanı için aynı zamanda Greta'dan sonra gelen üç finalistin isimlerini de açıkladı; ABD Başkanı Donald Trump, ABD Meclis Başkanı Nancy Pelosi ve Hong Kong protestocuları.

Geçtiğimiz sene TIME'ın Yılın Kişisi ünvanı, Cemal Kaşıkçı davasında gerçeği aydınlatmaya çalışan gazeteciler adına The Guardians'a verilmişti. 2017deki ünvan ise #MeToo hareketi ve cinsel istismar mağdurlarına verilmişti.