TIMOTHEE CHALAMET VE ZENDAYA’NIN ‘DUNE’ FİLMİ HAKKINDA TÜM BİLDİKLERİMİZ

Film, Frank Herbert'in aynı isimdeki efsanevi romanından uyarlandı...

Bu sene izlemek için sabırsızlandığımız filmler arasında Frank Herbert’in romanından uyarlanan ‘Dune’ filmi var. Timothée Chalamet ve Zendaya’nın başrolde oynadığı yeni film, Denis Villeneuve tarafından yönetildi. Edebiyat tarihinde en çok satan bilim kurgu kitaplarından biri olan Frank Herbert’in 1965’te yazdığı ‘Dune’ romanı, ‘Star Wars’ ve ‘Game of Thrones’ gibi hikayelerin esin kaynağı olarak biliniyor. 18 Aralık, 2020’de vizyona girmesi beklenen ‘Dune’ filmi hakkında bilmeniz gereken her şeyi aşağıda görebilirsiniz…

‘DUNE’ FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

Altı kitaplık bir serinin ilki olan ‘Dune’ dediğimiz gibi Frank Herbert’in aynı isimde 1965’te yazdığı romandan ilham alıyor. Daha sonra ‘Dune Messiah,’ ‘Children of Dune,’ ‘God Emperor of Dune,’ ‘Heretics of Dune’ ve ‘Chapterhouse: Dune’ gibi devam kitapları yazılan hikaye bilim kurgu bir temaya sahip. Gezegenlerin hanedanlıklar olarak bölündüğü bir evrende asil bir ailenin varisi olan Paul Atreides’ı (Chalamet’ takip eden seride tüm evren ‘Padishah Hükümdarı’ tarafından yönetiliyor. ‘Dune’ hikayesinin başında Arrakis gezegeninin hükmü verilen Atreides ailesi, ‘melange’ olarak bilinen ömrü uzatan ve galaksiler arası yolculuğu mümkün kılan çok değerli bir baharatın üretimini üstleniyorlar. Galaksideki tüm aileler Atreides ailesinin hükmüne karşı gelmeye çalışıyor. Çevresinde çıkan savaştan çöle kaçan Paul, burada bölgede ikamet eden Fremenler tarafından Kwisatz Haderach adında peygamber benzeri bir figür ilan ediliyor.


KADRODA KİMLER VAR?

Hikayenin ana karakteri Paul Atreides’i canlandıran Paul Chalamet, ailesinin gezegeni Arrakis’i korumak için mücadele ediyor. Chani karakterini canlandıran Zendaya ise Paul ile arkadaşlık kuran genç bir Fremen’i canlandırıyor. Paul’un annesi Lady Jessica karakterini Rebecca Ferguson canlandırırken, Paul’un babası Duke Leo Atreides karakterini ise Oscar Isaac canlandırıyor. Kadrodaki diğer dikkat çekici isimlere gelecek olursak: Freman lideri Stilgar’ı Javier Bardem, Paul’un kılıç hocası Duncan Idaho’yu Jason Momoa, Paul’un savaş akıl hocası Halleck’i Josh Brolin, Rahip Mother Mohiam’ı Charlotte Rampling, düşman Baron Harkonnen’i Stellan Skarsgard ve Baron’un yeğenini Dave Bautista canlandırıyor. 

Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Javiar Bardem, Jason Momoa (Getty Images)

Charlotte Rampling, Stellan Skarsgard, Josh Brolin, Dave Bautista (Getty Images)

‘Dune’ romanının hikayesine ek olarak Sharon Duncan-Brewster, Fremen lideri olan Arrakisli bir ekolojist Dr. Liet Kynes’a hayat veriyor. 1984 yılındaki uyarlamada Max von Sydow’un canlandırdığı  karakter yeni filmde Afrikalı-Amerikalı bir kadın tarafından canlandırılıyor. “Denis bana filmde kadın karakterlerin az olduğunu, her zaman bir feminist olduğunu ve bu nedenle bu rolü bir kadın için yazdığını anlattı,” diyen Duncan-Brewster, “Karakterim birçok insan arasındaki barışı sağlıyor. Kadınlar bu konuda çok iyi bu nedenle neden Kynes bir kadın olmasın ki?” Diye ekledi. FRAGMAN YAYINLANDI MI?

Film yönetmeni ve kadrosu fragman gösterimi için sanal bir soru-cevap sohbetine katıldı. Deadline’ın haberine göre görüntünün büyüklüğünden bahseden Villeneuve, “Jaws’u bir havuzda çekmediler,” diyerek görsel efektlerin ihtişamını övdü. Fragmanda rüyaları ile mücadele ettiği görülen Paul, bir süre sonra Chani’yi görüyor. “Dune uyarlama kapasitesini gösteren bir film çünkü çok fazla değişim var bu nedenle ‘Dune’ hiç olmadığı kadar güncel ve günümüze uygun,” diyen Villeneuve, filmin 55 sene önce yazılan bir kitaptan uyarlanmasına rağmen temaların günümüze çok benzediğini belirtti. Film müzikleri için Hans Zimmer ile bir araya gelen Villeneuve oldukça etkileyici ve aksiyon duygulu müzikler yaratmak istediğini belirtti. 


FİLM İKİ PARÇAYA BÖLÜNÜYOR

En zorlu filmlerinden birini çektiğini söyleyen Villeneuve, filmin ikinci bölümü için setlere geri dönüleceğini söyledi. Nisan 2020’de Vanity Fair’e konuşan Villeneuve, Herbert’in romanını en iyi şekilde aktarabilmek için hikayeyi ikiye böldüğünü anlattı. “Bu kitabı tek bir film ile uyarlamayı kabul edemem. Hikayedeki dünya çok karışık. Bu nedenle detaylara inmek gerekiyor,” diyen Villeneuve, ilk bölümün 18 Aralık’ta yayınlanacağını söyledi. Ürdün’ün güneyindeki çöllerde çekilen film iki farklı film ile tek bir hikayeye odaklanacak. ‘DUNE’ DAHA ÖNCE DE FİLMLERE VE TV SERİLERİNE KONU OLDU

Kompleks yapısı ve erişilemez gibi düşünülen bilim kurgu sahneleri olduğu için ‘Dune’ romanı ekrana taşınamaz olarak düşünülüyordu. Ancak bu yönetmenlerin denemelerini önlemedi! 70’li yıllarda avant-garde yönetmen Alejandro Jodorowsky ‘Dune’ romanını bir filme uyarlarken Oscar adaylı David Lynch ise 1984’te filmi büyük ekrana taşıdı. Kyle MacLachlan’ın başrolde yer aldığı 1984 yapımı ‘Dune’ filmi eleştirilerde pek beğeni toplayamasa da şimdilerde bir kült klasik sayılıyor. 

20 seneyi aşan bir süre sonra Paramount 2008 ve 2011 yılları arasında ‘Dune’ romanını yeniden bir filme uyarlama kararı aldı. 2016’da ekibe katılan Villeneuve, gerçekten çok uzun bir süredir bu film üzerinde çalışıyor!