YARGIÇ RUTH BADER GINSBURG HAYATINI KAYBETTİ

Feminist ikon RBG, çalışmaları ve başarıları ile genç kızlara örnek oluyor...

Amerika’nın Yüksek Mahkeme Yargıçı Ruth Bader Ginsburg, cuma günü hayatını kaybetti. 87 yaşında metastatik pankreas kanseriyle mücadelesinin ardından hayatını kaybeden Ginsburg, daha önce kolon, pankreatik, akciğer ve karaciğer kanserleri ile mücadele etmişti. Ginsburg’ün ismini son günlerde daha sık duyuyor olabilirsiniz ancak feminist bir ikon olan Ginsburg’ün vefatı sadece Amerika’yı değil tüm dünyayı üzüntüye boğdu. 

Başyargıç John Roberts, New York Times’a yaptığı açıklamada, “Ulusumuz tarihi önem taşıyan bir hukukçuyu kaybetti. Yargıtayda çok sevdiğimiz bir ekip arkadaşımızı kaybettik. Bugün yas tutuyoruz ancak özgüvene söyleyebilirim ki gelecek esiller Ruth Bader Ginsburg’ü bizim bildiğimiz gibi hatırlayacaklar; yorulmayan ve kararlı bir adalet şampiyonu” dedi. 

1993’ten beri Yargıtay’da görev yapan Ginsburg, görevine Bill Clinton tarafından atanmıştı. Bu pozisyondaki ikinci kadın yargıç olan Ginsburg, hukuk fakültesinde mezun olduktan sora Rutgers Law School’da profesör olarak çalışmış ve daha sonra ABD Temyiz Mahkemesinde yargıç olarak çalışmıştı. Kariyeri boyunca feminist olan Ginsburg, kadın hakları için kayda değer çalışmalar yürütmüştü. Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nde (ACLU) Kadın Hakları Projesinin direktörü olan Ginsburg, 1970’li yıllarda Yargıtayda cinsiyet eşitliği için birçok dava savunmuştu. 

Cornell Üniversitesinde eşi vergi avukatı Martin Ginsburg ile tanışan Ruth Bader Ginsburg, 2014’te eşinin vefatından dört sene sonra Elle’e bir röportaj vermişti. “Bir beynim olduğumu umursayan ilk erkekti. 1950’li yıllarda birçok kadın, akıllı olmalarına rağmen, erkeklere daha zeki olduklarını göstermeye çalışıyorlardı. Bu gerçekten üzücü bir şeydi” diyen Ginsburg’ün Martin Ginsburg’ü ile Jane ve James adında iki çocuğu oldu. 

Son yıllarda çalışmaları daha çok kutlanan Ginsburg’ün hayatı ve başarıları için ‘The Notorious RBG’ başlığında bir biyografi romanı ve ‘On Basis of Sex’ adında bir belgesel yayınlandı. Hukuk kariyerinin başlarında iş bulmakta zorluk çeken Ginsburg, birçok profesörünün referansına rağmen kadın olduğu için çalışamıyordu. Columbia Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışan Ginsburg, bu süre içerisinde İsveççe öğrenerek ülkedeki cinsiyet eşitliğini araştırdı. 1960’lı ve 70’li yıllarda Amerika’daki sayılı kadın hukuk profesörleri arasında olan Ginsburg, aynı zamanda okulunda da sınıftaki tek kadın hukukçuydu. Sadece Amerika için değil dünya genelinde bir feminist ikon olan Ruth Bader Ginsburg, kadın hakları tarihinin önemli isimlerinden biri. Vefatının ardından birçok ünlü tarafından anılan Ginsburg’e ithaf edilen paylaşımları aşağıda inceleyebilirsiniz…

GAL GADOT

“Nur içinde yat RBG. Bu dünyaya getirdiğin her şey için teşekkür ederim.”
YARA SHAHIDI

“Nur içinde yat Yargıç Ginsberg. Kariyerinin her anını eşitlik için kullandı. Hepimiz için mücadele etti ve yorulmadan, kişisel sorunlarını düşünmeden bizim için ayakta durdu. Onun etkisi tarihi şekillendirdi, umarım gittiği yerde tüm nesillerin çalışmalarını takip ettiğini biliyordur.”GOLDIE HAWN

“Sonsuza kadar yaşayamayacağımızı biliyorum ama keşke o yaşasaydı.”
KRISTEN BELL

“Dünyada yaşayan çok az kadın başkalarına yardım etmek için Ruth Bader Ginsberg kadar tutkulu oldu. Bu kayıp için gerçekten üzgünüm. Herkes için. Çoğunlukla da kızlarım için. Huzur içinde yat Ruth ve her şey için teşekkür ederim.”
REESE WITHERSPOON

“Bizim için savaştığın için teşekkür ederim. Mirasının her zaman adaleti sağlamak için motivasyonumuz olması dileğiyle."
JUSTIN THEROUX

“Kalbim kırık. İçimizde oluşan boşluk için kelimelerim yok. Çalışmaların için teşekkür ederim yargıç Ginsburg. Seni özleyeceğiz ve çok seviyoruz.”
JENNIFER LOPEZ

“Yargıç Ruth Bader Ginsburg’ün vefat ettiğini duyduğum için kalbim kırık. Cinsiyet eşitliliğinin gerçek bir şampiyonuydu ve benim ve genç kızların örnek aldığı çok güçlü bir kadındı. Hayatım boyunca birçok muhteşem insan ile tanıştım ama sadece küçük bir kısmında içimdeki bir ses daha iyi anlamamı söyledi. Ve öyle yaptım. Onunla tanıştığım zaman söylediği her söze dikkat ettim. Onunla tanıştığımız gün bize dediklerini her zaman hatırlayacağım; ‘Olabileceğiniz en iyi siz olun.’ Bu çok sade ama çok önemli bir sözdü. Bunca sene mücadele ettiğin için teşekkür ederim RBG. Onuruna herkes için eşitlik, empati ve adalet konusunda mücadele etmeye devam edeceğiz.”
PRIYANKA CHOPRA

“ ‘Hem erkekler hem de kadınlar için güçte ilk adım başkaları için görünür olmak ve daha sonra etkileyici bir şov yapmak… Kadınlar güce eriştikçe bariyerler düşecek. Toplum, kadınların yaptıklarını görünce ve kadınlar kadınların yaptıklarını görünce, bunları yapan daha çok kadın olacak ve hepimiz çok daha iyi yerlere geleceğiz.’ -Yargıç Ruth Bader Ginsburg. Etkin ve katkın asla unutulmayacak. Teşekkür ederim RBG. Mirasın yaşamaya devam edecek.”
BRIE LARSON

“ ‘Kadınlar kararların verildiği yerlere aitler.’ Hala davet edilemediğimiz yerlere gelmek için mücadele etmeye devam edeceğiz.”
LENA DUNHAM

“Gerçekten onun ölümsüz olduğuna inanıyordum, onun ölümsüz olmasına ihtiyacımız vardı. Geçmişte bizim için anlamı geleceğimiz için büyük bir anlam ifade etmeye devam ediyor. Ruth Bader Ginsburg’e teşekkür etmek için doğru kelimeler yok. Yapabileceğimiz tek şey onun adına ve bize verdiği özgürlük için mücadele etmeye devam etmek.”