BURCUMUZA GÖRE GÖLGELERİMİZ

Hepimiz burcumuz ve özellikleri hakkında az çok bilgi sahibiyiz. Peki gizli, kapalı, karanlıkta kalan yönlerimizin ne kadar farkındayız? Gölgelerimizi keşfederek harikalar yaratabiliriz.

Burçlar kuşağı Zodyak on iki burçtan oluşuyor. Her birimizin doğum haritasında bu on iki burç on iki farklı yaşam alanına yani eve ayrılarak bir bütünü oluşturuyor. Hepimizin haritasında aslında her burç var, yalnızca bunların kendini gösterdiği alanlar farklı. Haritamızın evlerini ise yükselen burcumuz belirliyor. Sözgelimi yükselen burcunuz Aslan ise birinci eviniz Aslan oluyor ve ikinci Başak, üçüncü Terazi şeklinde sırasıyla on iki ev yerlerine oturuyor.

Kendimize en yabancı evimiz ise on ikinci ev, başka bir deyişle, kendimizle ilgili göremediklerimiz, kapalı yanımız, gizli tarafımız, karanlık alanımız. Bu yanımızı ne kadar iyi anlayıp keşfedebilirsek potansiyelimizi o kadar güçlü şekilde ortaya koyabiliriz. Anlayamadığımız durumları, kişileri, toplulukları daha kolay anlayabiliriz. On ikinci burç olan Balık işte tam da her şeyi “anladığımız” bu evin temasını belirliyor.

Yükselen burcunuzu bilmiyorsanız burcunuza göre aşağıdaki yazıyı değerlendirebilirsiniz.

Koç

Cesur, girişken, atılımcı burcunuzun ardında ne var dersiniz? Belki birçok Koç burcu ardında bıraktığı dağınıklığa, karmaşaya, derin duygusallığa, merhamet duygularına pek bir anlam veremez. Bu yönlerini dışarıda neredeyse hiç göstermez. Oysa derin anlayış tam da sizin gizli tarafınız. Bu yönünüzü anladıkça sezgilerinize güvendikçe, duygularınızın peşinden gidebildikçe gözünüze çözülmez görünen pek çok sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Suların, denizlerin, okyanusların yakınında olmak işinizi oldukça kolaylaştırabilir.

Boğa

Sizin için keyif, konfor ve rahatlık önemli ancak belki de hepsinden önemlisi güvenlik ve sadakat isteği, arzusu, beklentisi. Özellikle ilişkilerinizde güven unsuru olmazsa olmazınız, bu duygu teşkil edildiğinde rahat hisseden kişilersiniz. Oysa geri planınızda, ardınızda cesur bir lider, girişimci bir komutan var. Gerçek bir rekabetçisiniz. Büyük topluluklar, kurumsal yapılar içinde bu özelliğinizle dikkat çekebilirsiniz. Bu özelliğe sahip kişilerden, rekabetçi ortamlardan haz etmiyor ya da bir şekilde uzak durmaya çalışıyorsanız kendinizle ilgili keşfetmeniz gereken çok şey olabilir.

İkizler

Hareketli, esnek, yerinde duramayan, durduğu ya da kaldığı yerde çarçabuk sıkılan, sevimli, neşeli, çevik, atik burcunuzun ardında ne var dersiniz? Aslında bu özelliklerinize tam zıt duran bir kişilik. Güven, güvence, sağlamlık, sadakat, bağlılık, konfor ve her şeyden öte huzur arayan yanınız sizin gizli yanınız. Manevi olarak bu yönde kendinize yatırım yapmanız, huzurlu ortamlarda kalıp durabilmeniz, güven problemlerinizi çözmeniz, hayatın rahat ve keyifli yanlarını görüp onların tadını çıkarabilmeniz sizi hayatla çok daha barışık kılabilir.

Yengeç

Zodyağın doğal ve doğuştan annesi olarak etrafınızdaki her türlü canlıya bakma ve besleme duygularıyla yaklaşan, duygusal hassasiyetleri, aile kavramını, anne ve babanızı, geçmişinizi, atalarınızı son derece önemseyen bir yapınız var. Özellikle bu yönlerinizle güçlü ve yöneticisiniz de. Oysa ardınızda çok daha hafif, yüzeysel olabilen, gerektiğinde esnek, çevik, atik davranmaktan geri durmayan bir yapınız olduğunu bilseniz? Üstelik bu gerideki kişilik son derece pratik bir zekâya da sahip, tam bir bilgi ve öğrenme delisi. Bu yönlerinizi görüp anlamak size çok şey kazandırabilir.

Aslan

Ve işte burçlar kuşağının kral ve kraliçe burcu siz. Tıpkı ormanlar kralı Aslan gibi adeta etrafınızdaki tüm alanı yönetmek ve ona hükmetmek için yaratılmışsınız. Oysa içinizde gerinizde hiç göstermediğiniz son derece merhametli, vicdanlı, şefkatli, anaç bir tarafınız var ve bu sizin en büyük gölgeniz. Görünüşte bir baba gibi koruyucu ve kollayıcı olsanız da ardınızda yumuşak ve hatta yufka bir yürek, sevecen, şefkatli, merhametli bir kalp taşıyor olabilirsiniz. Ruhunuzdaki bu yumuşak sevecenliği anlamak hayatınızı kolaylaştırabilir.

Başak

Her işe koşan, koşmaya çalışan, emekçi, üretken, yorulmadan dinlenmeden çalışan, görev, hizmet odaklı, verimliliğe inanan, titiz bir Başak burcu olabilirsiniz. Her şeye yetişebilme, insanların sorunlarına, dertlerine derman olabilme kaygınız, incelik ve detaylara takılmanızdan dolayı evhamlı, huzursuz yapınız pek çok kişinin hatta kendinizin gerinizde bıraktığınız aslan yürekli, alçakgönüllü, cömert, sevgi dolu tarafınızı görmenize engel olabilir. Egoları yüksek kişilere çekilmeniz belki de size bu yönünüzü hatırlatmak içindir.

Terazi

Burçlar kuşağının nazik, zarif, şık, kibar burcu olarak daima eşitlikten, adaletten, iyimser, diplomatik yaklaşımdan yana tavır ve tutumunuz sakin, huzurlu, anlayışlı, toleranslı bir portre çiziyor çoğunlukla başkalarının gözünde. Her zaman başkaları değilse bile karşınızdaki kişi son derece önemli sizin için ve hayat amacınız ortaklık, uyum, denge. Ardınızda ise bu sakin, uyumlu görünümle çok da uyuşmayan kaygılı, endişeli, huzursuz, titiz ve mükemmeliyetçi bir yön olabilir. Bu yönünüz en çok da geniş topluluklarda kendini gösteriyor olabilir. Görünümünüzün aksine çok çalışkan hatta tam bir iş insanı olabilirsiniz, ne dersiniz?

Akrep

Savaşçı, mücadeleci, yılmadan, yorulmadan bir şeyleri düzeltmek, iyileştirmek, mükemmelleştirmek peşinde olan, bu yılmaz yönleriyle başkalarına çok faydalı ancak kendine zor bir kişi olabilirsiniz. Hayat sizin için bir gayret, çaba ve savaş alanı gibi olsa da gizli yanınız müthiş bir romantizm, denge, uyum, adalet, eşitlik arayışınız ve eşsiz kibarlığınız olabilir. Özellikle büyük sosyal topluluklarda bu yanınız oldukça dikkat çekici olabilir. Hayatın hassas terazisini yakalayıp dengelemek, eşinizi, ortağınızı, hayat arkadaşınızı yanınızda tutmak sizi daha mutlu, huzurlu kılabilir.

Yay

Belki de zodyağın en canlı, neşeli, pervasız ve hatta gamsız görünen, iyimserliğiyle dört bir yanına umut saçan, iyilik ve kısmet dağıtan, cömert burcu sizsiniz. Müthiş keşif ve macera duygunuz, gezgin, seyyah tarafınızla özenilen bir kişi olabilirsiniz. Ardınızda ise bu yönlerinizin tam karşıtında duran hırslı, mücadeleci, yılmaz savaşçı bir yön olabilir. Hayatın genel olarak düzelmesi gereken taraflarında ısrarcı olabilir, bunun için hiçbir çabadan kaçınmayabilir, azminizle parmak ısırtabilirsiniz. Bu yanınızı görüp anlamak sizi hayatla çok daha barıştırabilir.

Oğlak

Organize, disiplinli, kuralcı, prensipli doğanızın ardında tam bir maceracı ve kaşif olduğunu söylesek ne dersiniz? Pek çoğunuzun dudak kenarında belli belirsiz bir gülümse olmuştur bile. Çerçeveleri olan kişiliğinizin ardında uçsuz, bucaksız bir sınırsızlık duygusu sizi önce iş sonra da özel amaçlı olarak dünyanın dört bir yanına sürükleyebilir, binbir çeşit yabancı insanla tanışmanızı, uzak diyarlara, ufuklara yelken açmanızı sağlayabilir. Ama en önemlisi bu tarafınızı görüp anlayarak, onunla barışarak, çılgınca duran bu yanınıza bir şans tanımanız, gerisi kolay, çünkü ruhunuzda var.

Kova

Zodyağın en dost, insan canlısı, hümanist, bir o kadar da yenilikçi ve ileri görüşlü burcu siz olabilirsiniz. Farklı ve üstün zekanız sizi her alanda başkalarından çok farklı bir noktaya getirip koymuş olabilir. Burcunuzun elementi hava sizi akılcı, mantıklı, son derece sosyal ve hareketli kılmakta. Sosyal canlılığınız ve fikirlerinizi paylaşmanızdaki rahatlığınızla görünürde her şey sizi cana yakın ve ulaşılabilir kılsa da ardınızda zorlukları, engelleri aşıp taş üstüne taş koyarak yükselmiş biraz sert biraz katı bir yapı olabilir. İş hayatı ve projeler bu yanınızı daha çok ortaya çıkarabilir.

Balık

Burçlar kuşağının sezgileri, algıları, hissiyatı en güçlü burcusunuz. Bu özellikleriniz sayesinde pek çok işi kendiliğinden, otomatik gibi halleden bir yapınız var. Zira evrenin, hayatın akışıyla son derece uyumlu, bu akışta kolayca yolunu bulabilen, anlayışı ve toleransı yüksek, çok boyutlu zekaya sahip bu yapınızın ardında son derece yenilikçi, farklı ve sıradışı bir taraf olabilir. Sosyal ortamlarda bu yanınızı cömertçe ortaya çıkarabilir, başkalarına ve genel olarak insanlığa çok faydalı olabilir, ruhunuzun zenginliklerini arkadaş ve dostlarınızla paylaştıkça çok daha mutlu olabilirsiniz.