BURCUNUZA GÖRE AYRILIKLA BAŞA ÇIKMA REHBERİ

Kalp ağrısı reçetelerinizi açıklıyoruz. Burcunuza göre aşk, bağlılık ve ayrılığa dair her şey.

Sıcakların artık iyiden iyiye hissedildiği, Güneş’in pırıl pırıl parladığı Aslan zamanı başladı. Aşkın burcu Aslan’ın dönemi yaz aşklarına göz kırpıyor. Her burcun aşka yaklaşımı, ayrılık karşısında tutumu oldukça farklı. Gelin bu yazımızda burçlarımızı bir de bu yönden ele alalım.

Koç

Burcunuzun aşka yaklaşımı oldukça tutkulu, ateşli ve bir o kadar da özgün ve yaratıcı. Bağlılık söz konusu olduğunda kimse elinize su dökemez. Ancak şartlar ayrılık zillerini çalmaya başladığında burcunuzun yapabileceği en iyi şeydir vazgeçmek ve bırakmak. Evet siz kolay kolay bırakılacak kişiler değilseniz ancak kader böyle bir durumu karşınıza çıkardığında bırakandan daha fazla, daha üst seviyede bırakmayı ve vazgeçmeyi bilir, sükunetiniz, akışa ve gidişata uyum gücünüzle herkesi şaşırtabilirsiniz. Maneviyattan destek alırsınız, ruhunuzun dinginliği için elinizden geleni yaparsınız, asla ve asla yalnız kalmaz kalabalıkların içinde kendinizi çok daha mutlu, huzurlu ve akışta ve kabullenişte hissedersiniz. Sanatsal faaliyetler, ilham verici her türlü aktivite kalp ağrınıza bire bir gelir. Ayrıca meditasyon, yoga gibi ruhsal çalışmalar da rahatlatıcı olabilir.

Boğa

Rahat, dingin, sakin, huzurlu görüntünüze biraz tezat olarak aşkta oldukça titiz ve mükemmeliyetçi, çoğunlukla huzursuz bir tutumunuz olabilir. Her şeyi kalender bir yaklaşımla karşılayabilecekken konu aşk olduğunda tüm enstrümanlarınızı kuşanıp oldukça gerçekçi, akılcı, rasyonel davranabilirsiniz, ki zaten bu durum başlı başına sevgilinizi pek çok konuda ters köşe edebilir. Aşkınızı kılı kırk yararak seçersiniz, sadık, bağlı yapınız ayrılıklara pek müsaade etmemekle birlikte, işler son raddeye gelene dek bekleyebilir ve son aşamada vazgeçmemek için kılıç kalkan kostümünüzü kuşanabilir, savaşçı bir Thor’a ya da Zeyna’ya dönüşebilirsiniz. Ve yine bu haliniz de aşkınız için epeyce şaşırtıcı ve sürpriz olabilir. Zira karşılarında yolundan dönmeyecek azimli bir aşık bulabilir, romantik ve ağır Boğa, dizginlerinden kopmuş bir Koç’a dönüşebilir. Bu durumda ayrılık acısını hafifletmek için enerjik, hız ve aktivite içeren, sportif aktiviteler önerilebilir.

İkizler

Astrolojinin uçarı, havai, değişken, sıkılgan burcu olarak aşkta yaklaşımınız mutlak denge ve uyumdur. Şaşırtıcı değil mi? Konu aşk olduğunda denge, harmoni, karşılıklı nezaket, kibarlıktır aradığınız. Bu uyumlu aşk ruhunuzdaki tüm dengesizlikleri de dindirebilir ve sizi çok daha dingin ve huzurlu kılabilir. Sizin için mutlak mutlu aşk olmasa da karşılıklı güzellikler vardır. Gün gelir de işler yolunda gitmediğinde ise yine aynı huzurla ayrılmayı tercih edebilirsiniz. Ancak aşk konusunda bu kadar dengeli, uyumlu olan, kendisi de her şeyi büyük bir rahatlıkla kabul eden İkizler için vazgeçmek hiç kolay değildir. Dolayısıyla sevgiliniz bir İkizler burcuysa ve ayrılığı isteyen de sizseniz işiniz hiç kolay değildir. Zira İkizler burcu son derece inatçı olabilir. Bir İkizler burcu olarak vazgeçmek bu kadar zorken kendinizi teskin ve telkin etmeniz yolu ise kendinizi bolca şımartmak olabilir. Lüks geziler, alışverişler, masajlar, sauna ve spa’lar ayrılık acınıza bire bir gelebilir.

Yengeç

Burcunuz için aşk tutkudur, heyecandır, aşk için her şeyden vazgeçebilecek, yakıp yıkabilecek bir kişi olabilirsiniz. Karşınızdaki ya benimsin ya toprağın şeklinde yaklaşabilecek kadar tutkulu, derin ve gözükara olabilirsiniz. Normalde sessiz ve sakin bir auraya sahip Yengeç burçları için aşk gizemli, kapalı, derinlikli ve mükemmel şekilde ele alınması gereken bir durumdur çoğunlukla. Dolayısıyla ayrılık da pek kolay değildir, zodyağın bu derin, duygusal, hassas burcu için. Aklınızı, mantığınızı epeyce zorlayabilir, zihinsel anlamda neredeyse çığırından çıkarabilir. Aşktan vazgeçmek Yengeç’ler için ruhsal anlamda oldukça etkileyici ve zedeleyici olabilir zira. Aşk acınızı hafifletmek için seçebileceğiniz yol ise kabuğunuzdan azıcık çıkmaktan ve en azından yakın çevrenizdeki arkadaşlarınızla hafif sohbetler yapmaktan, kardeş, komşu ve akrabalarınızla birlikte olmaktan, hareket etmekten, ufak tefek geziler yapmaktan ve bol bol okumaktan geçebilir. Nitekim bibliyoterapi yani kitap okuyarak kendini sağaltmak sizin için aşk acısına karşı bire bire bir reçete olabilir.

Aslan

Zodyağın en ateşli burçlarından birisiniz. Her ne kadar çoğu zaman ağır, oturaklı görünümünüz bu konuda sizi ele vermese de kalbi her daim zaten aşkla yanan, sevgiyi her şeyin önünde tutan bir kişi olabilirsiniz. Sevdiklerinizle, değer verdiklerinizle eğlenmek, yüksek kahkahalar atmak, renkli, yaratıcı, gösterişli olan her şey sizin kaleminiz, aşktan yanan kalbiniz karşısında belki de tüm bunlar buzdağının yalnızca görünen parçası. Aşkınız için hemen her şeyi yapabilecek bir kişisiniz. Öte yandan karşınızdaki kişiden de sizin ateşinize uyacak şekilde hareket etmesini bekleyebilirsiniz. Birlikte bolca gezebilmeli, coşabilmeli, Aslan ağırbaşlılığının getirdiği sınırları yıkabilmelisiniz. Günün birinde ayrılık kapınızı çaldığında ise bunca şaşaanın ardından eşi benzeri görülmeyen bir duygusallık sergileyebilirsiniz. Vazgeçmek ve bırakmak söz konusu olduğunda gözyaşlarınız sular, seller gibi akabilir ve kişiliğinizle tezat bu duygusal yaklaşım son derece şaşırtıcı olabilir. En iyi telkin, terapi ise kendiniz için ev ve aile ortamının sakinliği, dinliği olabilir. Yuvanıza çekilmek, ailenizle birlikte olmak, geçmişin perdelerini aralamak, çocukluk albümlerinizi karıştırmak oldukça iyi gelebilir. Bir de doğduğunuz ya da büyüdüğünüz yerlerde, topraklarda olmak en iyi terapi olabilir.

Başak

Burçlar kuşağının kılı kırk yaran, hemen hiçbir şeyden kolay kolay tatmin olmayan, mükemmeliyetçi burcu Başak için aşkta uzun vadeli emek esas olabilir. Aşka yaklaşımınız, sevgilinize, aşk hikayenize tutumunuz büyük bir yapının taşlarını büyük bir sabır ve zamanla tek tek üst üste koymaktan ibaret olabilir. Merkür’ün hareketli, becerikli ve yapıcı burcusunuz ve çoğu zaman fark edilmese de ince ince, sabırla yaklaşımınız aslında etrafınızdaki herkes ve her şey için büyük bir fayda getirmekte günün sonunda. Aşk ise sizin en büyük yapıtınız olabilir, zira en büyük emeği onun için harcamaya hazır olabilirsiniz. Ancak söz konusu ayrılık ve vazgeçmek olduğunda tüm bu ciddiyetli ve realist yaklaşımın aksine her şey son derece dramatik, trajedik bir tiyatro sahnesine dönüşebilir. Yüksek, abartılı, görkemli tepkiler verebilir, vazgeçme ve kabulleniş sürecini sahnedeymişçesine yaşayıp, yaşatabilirsiniz. Kendinizi de bu süreçte en iyi sanatsal aktivitelerle teskin edebilirsiniz. Resim yapmak, çizmek, boyamak, hamurdan heykeller yoğurmak hepsi ama hepsi terapi gibi gelebilir. Elbette bir de, müzik, konser, sinema ve tiyatro gibi aktivitelere katılmak oldukça yararlı olabilir.

Terazi

Dengeli, uyumlu, sakin görünüşlü burcunuz aslında gizli bir mükemmeliyetçi, kılı kırk yaran bir kişilik olabilir. Yalnızca bu tarafınızı hiç göstermeyebilir ve hemen hiç fark edilmeyebilirsiniz. Konu aşk olduğunda ise zodyağın en uçuk, en sıra dışı insanı siz olabilirsiniz. Aşktan beklentileriniz oldukça farklı ve çağınızın ötesinde yenilikçi olabilir çoğu zaman. Değişik, sıradan olmayan, zeka küpü hatta marjinal kişiliklere aşık olabileceğiniz gibi, bu aşkta her daim yeni şeyler peşinde olabilirsiniz. Venüsyen bir burç olduğunuzu, konfor ve huzur ihtiyacınızı elbette göz ardı etmemek gerekiyor ancak akılcılık her zaman önde olabilir. Ancak bu aşk eskimeye yüz tuttuğunda ve ayrılığa gittiğinde bu rahat, sakin görünümünüzü terk edip oldukça hareketli bir kişiliğe bürünebilirsiniz. Size en iyi gelen iyileştirici güç ise başkaları için çalışmak, üretmek, insanlara faydalı uğraşlar edinmek olabilir. Bu bağlamda arı gibi çalışabilir, mükemmel işler ortaya çıkarabilirsiniz. Ayrılık sizi topluma, insanlığa son derece faydalı, üretken ve verimli bir insana dönüştürürken hem kendinizi hem de etrafınızı oldukça şaşırtabilirsiniz.

Akrep

Zodyağın şüphesiz en gizemli, en sırlarla dolu burcu olarak aşk sizin için her şeyden vazgeçmektir. Sevgiliniz, sevdikleriniz ve aşkınız için her şeyi ama her şeyi bırakabilecek bir yapınız olabilir. Kendinizden bile geçebilir, her türlü istek ve ihtiyacınızı yok sayabilir, bu aşkın kurbanı kılabilirsiniz kendinizi. Aşk sizin için büyük bir ilham kaynağı olabilir ve sanatsal, estetik işlerler uğraşıyorsanız aşkınız sayesinde müthiş eserler ortaya çıkarabilir, yaratıcılığınız ve özgünlüğünüzle dudak uçuklatabilirsiniz. Sizden ayrılmak, sizi bırakmak asla kolay değildir, her şeyinizi bu aşka feda edebilirsiniz çünkü. Peki bir ayrılık durumunda ne yapmanız gerekir? Bir Akrep için en büyük tavsiye hemen başka bir birliktelik ve hemen başka biriyle ikame olabilir. Bu birliktelik illa bir aşk olmak zorunda değildir. Çok iyi bir dostluk, arkadaşlık, bire bir yarenlik burcunuzun aşk acısına en güzel çare olabilir. Burada belki de en kilit, en can alıcı nokta yalnız kalmamanız ve kendinizi izole etmemeniz gereğidir. Çünkü zaten her şeyi bilen, anlayan, gizemlerin, sırların hakimi burcunuz için en güzel rahatlama, gevşeme, bırakma, yolu size en yakın olana, karşınızdakine yansıma yaparak bu yönünüzü görmenizi sağlamak olabilir.

Yay

Herkes sizi dışarıda canlı, neşeli, eğlenceli, eli açık, gönlü bol bir kişi olarak görüyor olabilir. Burcunuzun yöneticisi Jüpiter’in etkisiyle dur durak tanımayabilir, sınırsız apaçık bir insan olabilirsiniz. Üzerine iyimserliğiniz ve iyi niyetiniz başkaları üzerinde gerçek mi hissiyatı, algısı yaratabilir, o kadar iyi bir insan olabilirsiniz. Konu aşk olduğunda ise müthiş hızlı bir aşık olabilirsiniz. Bir kişiyi beğendiğinizde sizi durdurmak mümkün olmayabilir, yaşanabilecek ne varsa hemen bir an önce yaşayıp ilişkinizin bir sonraki evresine ya da bir sonraki ilişkinize geçmek isteyecek kadar cesur, korkusuz, girişken davranabilirsiniz. Aşkta insiyatifi ele alabilir, bu insiyatifle yanınızdaki kişiyi de sürükleyen, çeken, canlandıran, yaşatan siz olabilirsiniz. Ancak söz konusu ilişkiyi eğer siz bitirmiyorsanız, ki aslında çoğu zaman bunu siz yapacak kadar insiyatif dolusunuzdur, işler biraz karışabilir. O zaman genel duruşunuzun aksine oldukça gözü kara olabilir, kolay kolay vazgeçmeyebilir, aşkınız için her türlü mücadeleyi verebilir, beklenmedik şekilde hırslı olabilirsiniz. Ayrılık acınıza en iyi gelebilecek sağaltım şekli ise psikoterapik süreçlerden, derin analizlerden geçebilir. Yanı sıra ezoterik, metafizik, paranormal konular da size aşk acınızı unutturabilir. En basitinden gizemli bir roman, bir detektiflik hikayesi ya da polisiye bir film bile iyi gelebilir.

Oğlak

Astrolojide burçlar kuşağının biraz mesafeli, ciddi, disiplinli, kuralcı, planlı, programlı, stratejik, azıcık da soğuk burcu için aşk tam da bunların aksine her türlü haz ve mutluluktan geçebilir. Aşkta tensellik, cinsellik sizin için ön planda olabilir her ne kadar dışarıdan çok anlaşılmasa da gerçekten her anlamda güzel insanlardan hoşlanıyor olabilirsiniz. Hemen her şey için hesap yoluna giden siz konu aşk olduğunda para, harcama ve lüksten kaçınmayabilirsiniz. Aşkta konfor, rahatlık, sakinlik, ağırlık, dinginlik önemlidir ve bunları sağlamak için çalışmaktan ve para kazanmaktan geri durmayabilirsiniz. Güvenilir, tutarlı, istikrarlı yapınızla sağladığınız konfor ve rahatlık kolay vazgeçilebilecek bir durum yaratmaz. Sizden sadığı olmayabilir, bulunamayabilir çünkü sonrasında. Her şeye rağmen ayrılık kapıyı çaldığında size en iyi gelebilecek olan bulunduğunuz ortamdan uzaklaşmak, başka yerlere gitmek, taşınmak, seyahat etmek, uzak diyarlara göç etmek olabilir. Yabancı, hiç tanımadığınız insanlarla tanışmak, muhabbet ve sohbet etmek, yeni keşif ve maceralara açılmak size en iyi gelebilecek şey olabilir. Ayrılmak sizin için daha da uzun mesafe, uzaklaşmak, bir daha hiç görmemek, görüşmemek, hiçbir temas ve irtibatta olmamak anlamına gelebilir çünkü.

Kova

Zodyağın en uçuk kaçık, en sıra dışı, farklı, değişik, çağının ötesinde ve yenilikçi burcusunuz. Hava elementi burcunuza müthiş bir akılcılık, mantık, ilginç ve farklı fikirler getiriyor. Kesinlikle ev insanı değilsiniz, aktif, sosyal, arkadaş canlısı yapınız sizi hep duvarların dışında tutuyor. Aşkta ise bu yapınıza uygun şekilde aradığınız, istediğiniz yine hareketlilik, esneklik, akılcılık ve durduğu yerinde duramama, uçarı, havai olma gibi özellikler. Dolayısıyla aşık olduğunuzda sizi kimse tutamayabilir. Bir gün bir yerde, ertesi gün bambaşka bir yerde olabilirsiniz çünkü. Konuşmak, ifade etmek, anlatmak, yazmak, anlatmak sizin için önemli ve aşık olduğunuz kişide de bunları arayabilirsiniz. Ayrılık zilleri çaldığında ise size en iyi gelebilecek şifa şekli ciddi anlamda çalışmak olabilir. Zira görünürdeki sosyal, uçuk, sıradışı yapınızın aksine gizli tarafınız oldukça disiplinli, şekilci, kurumsal olabilir ve bu yanınız en çok da bıraktığınız ve vazgeçtiğiniz anlarda ortaya çıkabilir. Sevgilinizden ayrıldıysanız, bir şekilde o sizi bıraktıysa ya da siz ondan vazgeçtiyseniz içinizdeki işinsanı oldukça şaşırtıcı bir şekilde ortaya çıkabilir, size ciddi bir kariyer yaptırabilir ya da büyük işler, yapıtlar sergilemenizi sağlayabilir.

Balık

 Gelelim zodyağın son burcu olan burcunuza. Sizden önce gelen tüm burçların, yani on iki burcun toplamı ve bir özütüsünüz aslında ve her birinden taşıdığınız parçalar sizi benzersiz bir bütünlüğe taşımış durumda. Belki de bu nedenle diğer burçlar tarafından çok da anlaşılmayabilirsiniz ancak tam aksine siz her birini oldukça derin ve iyi bir şekilde anlıyor, biliyor, seziyor olabilirsiniz. Belki de bu nedenle aşkta en gerekli olan şeyin duygusal hassasiyet, sevecenlik, merhamet ve vicdan olduğuna gönülden inanıyorsunuz. Çünkü size göre zaten tüm insanların ve insanlığın en çok ihtiyacı olan şey şefkat. Bu yaklaşımınızla vazgeçilmez bir aşık olabilirsiniz. Sizden ayrılmak, sizi bırakmak bu anlamda çok zor olabilir. Sevdiğinizi büyülemekle kalmaz sımsıkı sarabilir bir kabuk gibi koruyabilir ve kollayabilirsiniz. Ancak ayrılık söz konusu olduğunda oldukça sıra dışı bir yaklaşım izleyebilirsiniz. Beklenmeyeni gösterebilir, yapabilirsiniz. Bu, derin duru görünüzden, his ve sezgilerinizden kaynaklanıyordur mutlaka. Aşk acısına karşı ise reçeteniz sosyalleşmek, farklı, sıradışı arkadaşlar edinmek, sosyal grup ve aktivitelere katılmak, değişik çevrelere katılmak olabilir. Her türlü vakıf, dernek, sosyal organizasyon işi de size oldukça iyi gelecektir.