NATAL HARİTA NEDİR?

Astrolojide natal harita nedir ve nasıl oluşturulur?

Demet Yavuzyiğit DEMET YAVUZYİĞİT 30 Ocak 2023
NATAL HARİTA NEDİR? Adobe Stock

Natal harita, aslında astrolojiyle ilgili olanların çok iyi bildiği tanımdır. Ancak astrolojiyle biraz uzaktan ilgilenenler için pek de bilinmedik bir tanım olabilir. Genellikle halk arasında natal harita için yıldız haritası ya da yıldız analizi denilmektedir. Astrolojide bir kişinin doğum tarihi gün, ay ve yıl olarak, doğum yeri ve doğum saati alınarak çeşitli astroloji programları vasıtasıyla bir astroloji haritası çıkartılır. Buna doğum haritası da diyenler olduğu gibi aslında en doğru tanımı natal haritadır.Eskiden bilgisayar programlarının olmadığı zamanlarda astrologlar, haritaları el ile hesaplayarak çıkarırlarmış. Ancak şimdi bilgisayar programcılığının ve yazılım alanlarının gelişmesiyle de birlikte rahatlıkla bir bilgisayar programı ya da web siteleri yardımıyla kolaylıkla astroloji haritaları yani natal haritalara erişebiliyoruz. Hatta seyahat esnasında bile merak ettiğimiz anda astrolojik gökyüzü takvimini ve natal haritaları açıp bakabileceğimiz erişebileceğimiz astroloji programları bulunuyor. Dolayısıyla artık iş sadece bizim astroloji haritalarındaki kombinasyonlarımızı yorumlamamıza kalıyor.

Natal harita üzerinde 12 tane ev, 12 tane burç ve 10 adet gezegen bulunmaktadır. Bunlar her bir haritada birbirinden çok farklı kombinasyonlar içerisinde bulunmaktadırlar. Öyle ki, bir natal harita ile birebir tekrar aynı haritanın gelmesi için aradan ortalama 26500 yılın geçmesi gerektiği hesaplanmış. Bu nedenle gökyüzünde meydana gelen bir olay herkes için çok farklı sonuçlar doğurur. Aynı zamanda bir natal haritadaki kombinasyonların çokluğu haritaların ancak bütüncül bir bakış açısıyla ele alındığında doğru sonuçlar verdiğini göz önüne sunmaktadır.

Bir natal haritadaki burçlar sırasıyla şu şekilde sıralanabilir; Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova ve Balık.

Burçlar, natal harita üzerinde kişinin günün hangi saat ve dakikasında doğduğuna göre 1. evden 12. eve kadar olan alana sıralanmaktadır. Ve bu harita üzerinde 10 adet gezegen kişinin doğduğu andaki gökyüzü anının diziliş sıralamasına göre sıralanmaktadır. Evler, kişinin hayatında meydana gelecek olan olayların hangi alanlarda olacağını gösterir. Burçlar, bu olayların nasıl olacağını; gezegenler ise ne olacağını gösterir.

Natal harita analizi üzerindeki tüm potansiyeller kişinin yaşı ilerledikçe zamanla ortaya çıkacaktır. Bunun için de ilerletim haritaları dediğimiz haritalar kullanılır. Ancak şu bir gerçektir ki; bir kişinin natal haritasında olmayan hiç bir durum, ilerletim haritaları ile ne kadar olumlu ya da olumsuz durumlar gösteriyor olursa olsun ortaya çıkmayacaktır. Bunun için verilen en doğru örnek; natal harita üzerinde kişinin devlet başkanı olabileceğine dair bir vurgu yoksa kişi her ne transit ya da başka ilerletim haritaları ile kariyer evinde çok olumlu etkileşimler alırsa alsın yine de başkan olmayacaktır. Ancak kişi, bu olumlu geçiş esnasında kendi bulunduğu şirkette terfi alabilir. Burada önemli olan natal harita potansiyellerinin çok doğru bir şekilde okunabiliyor olmasıdır.

Natal haritadaki kombinasyonlar elbette sadece gezegenler, burçlar ve evlerden oluşmamaktadır. Bununla birlikte bir harita üzerinde çok daha detaylı ve nokta atışı bilgi edinebileceğimiz işaretler vardır. Bunlar; arap noktaları, sabit yıldızlar ya da asteroidler gibi birçok detaylı alanlardır.


Verteks Nedir ?

Natal harita üzerinde bir diğer bakılan önemli noktalardan biri Verteks noktasıdır. Bu bizim herhangi bir şey yapmadan dışarıdan hayatımıza giren kişileri gösterir. Bu daha çok kadersel olarak giren kişileri gösterir. Örneğin bu kişiler çocuğumuz, sevgilimiz, eşimiz, katilimiz ya da kurbanımız olabilir.


DOĞUM HARİTASI
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.