RETROLARI LEHİNİZE ÇEVİRİN!

Jüpiter retrosunun ardından 24 Nisan’da başlayan Plüton ve 30 Nisan’da başlayan Satürn retrosuyla bu yazı geçirmeye hazırlanıyoruz.

Özellikle Merkür retrosundan dolayı iyice aşina olduğumuz retroları neredeyse hepimiz belli bir kaygıyla karşılıyoruz. Oysa bütüne bakıldığında retrolar da diğer transitler gibi belirli zamanları, süreleri olan rutin hareketler. Önemli olan bu dönemleri getirdikleriyle en iyi şekilde değerlendirmek, bilgi, bilinç ve farkındalığımızı artırarak bunlardan en iyi şekilde yararlanmak. Zira bize arkamıza yaslanıp, dinlenme ve geriye bakıp yaşadıklarımızın bir muhasebesini yapma fırsatı tanıyorlar.

Jüpiter retrosunun etkilerinden daha önceki yazımızda söz etmiştik. Özetle Jüpiter retrosu abartıya kaçtığımız alanlara çeki düzen verme fırsatı sunuyor ve 12 Ağustos’a kadar bunu başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğimizde güzel de bir sürpriz vaat ediyor. Söz konusu gezegen astrolojinin iyilik timsali Jüpiter olduğundan ve yönetici ve güçlü olduğu burçta retro yaptığından etkilerini daha pozitif ve rahat karşılıyoruz.

Oysa diğer retrolar biraz daha temkin ve ciddiyet gerektiriyor. Zira Satürn de, Plüton da yan yana, kol kola zodyağın disiplinli, kuralcı, sınırları, mesafeyi, zamanı ve sabrı seven burcu Oğlak’ta seyrediyor. Üstelik Satürn Oğlak’ta yönetici konumunda, ciddi şekilde sınayıcı, teste tabi tutucu, Plüton ise sorumluluk, düzen, sistem, kurallar içinde bir dönüşüme zorluyor ve bu dönüşüm derinlerden ve bilinçaltından gerçekleşiyor. Her ne kadar biraz sıkıcı gibi görünse de Satürn ve Plüton retrosunun bu güçlü etkilerini lehimize çevirmek ve onları en iyi şekilde değerlendirmek elimizde olabilir. İşte size 24 Nisan’da başlayıp 18 Eylül’e kadar sürecek Plüton ve 30 Nisan’da başlayıp 3 Ekim’e kadar sürecek Satürn retrosundan en iyi şekilde yararlanmanız için bazı ipuçları:

Öncelikle bu transitleri en güçlü şekilde yaşayan, dolayısıyla da retroyu en sağlam hisseden öncü burçlarla başlayalım ve ardından etki sırasıyla değişken ve sabit burçlarla devam edelim.

Zodyağın öncü burçları: Oğlak, Yengeç, Koç, Terazi

Satürn ve Plüton retrosunu temel alanlarınızda karşılıyorsunuz ve bu retroların en fazla etki ettiği grupsunuz. Oğlak’lar çevresel şartlarını ve bu şartlara karşı tutumlarını yeniden yapılandırmak konusunda kat ettikleri yolu, bilinçaltında yaşadıkları dönüşümü değerlendirebilir. Kendi kişiliklerinden adeta yepyeni bir kişilik inşa etme yolunda olan Oğlak’lar için bu gerçekten önemli bir sorgulama süreci olabilir. Yengeç’ler ise benzer yapılanma ve dönüşümü bire bir ilişkileri, evlilik ve ortaklık konularında değerlendirmek durumunda. Onların da her türlü ortaklığa bakış açısı farkında olsalar da olmasalar da artık bambaşka bir noktada zira. Koç’lar iş hayatları ve kariyerleri, görev ve sorumlulukları üzerinden bu gözden geçirmeyi yapabilir. Yönetici, patron konumunda kişiler, yaşlı, olgun kimselerle ilişkiler bu değerlendirme sürecinin özneleri olabilir. Terazi’ler ise aile ve ev yaşamlarındaki zorlu sürecin bir değerlendirmesini yapabilir. Keza kökten dönüşüm içindeki Terazi’ler için bu retrolar geçmişe açılan birer pencere olabilir.  

Zodyağın değişken burçları: Balık, Başak, İkizler, Yay

Bu retroların etkisini ikincil derecede yaşayan burçlar grubundasınız. Balık’lar bu retrolarda sosyal çevreleri, arkadaşlık ilişkilerinde sınırları oluşturma, koruma üzerinden bir değerlendirme yapabilirler ve bu alanda yaşadıkları dönüşümün farkına varıp bunu sorgulayabilirler. Başak’ların değerlendirme ve sorgulamaları aşkla ve hayatta gerçekten ne istedikleri, bekledikleri ile ilgili. Başak’lar retro döneminde bu konularda edindikleri tecrübeyi müthiş bir yaratıcılığa çevirebilirler. İkizler benzer değerlendirmeyi ortak maddi konular, paylaşımlar, vergi ve miras işleri üzerinden yapmak durumunda. Bilinçaltında yendikleri korku ve kaygıları da bu retro sırasında daha açık görebilirler. Yay ise maddi ve parasal alanda bu sorgulamaları yapmak durumunda. Kendi değerini nasıl yeniden inşa edip dönüştürdüğünü görme fırsatı da olabilir retro süreci Yay’lar için.

Zodyağın sabit burçları: Kova, Aslan, Boğa, Akrep

Bu retrolardan en az etkilenen burçlar sabit grup burçları. Kova’lar adeta ellerini, kollarını bağlayan ve etkisiyle çoğu zaman çaresiz dahi bırakan bu transitler sırasında algılarının ve anlayışlarının çok ötesinde gerçekleşen bazı durumları idrak edebilir ve değerlendirmelerini yapabilir. Aslan’lar sağlıkları, gündelik yaşamları, çalışma ortamları ile ilgili bir düzen, disiplin değerlendirmesi yapabilirler, zamanı efektif kullanıp kullanmadıklarına bakabilirler ve bilinçaltında ve derinlerde bu alanda yaşadıkları dönüşümü sorgulayabilirler. Boğa’lar aynı değerlendirmeyi uzaklar, yurt dışı ve yabancılarla ilgili konularda, Akrep’ler ise yakın çevre, komşu ve kardeş ilişkileri üzerinden gerçekleştirebilirler.