TERAZİ BURCUNDA DOLUNAY: İLİŞKİLERDE KARAR ZAMANI

21 Mart’ta Güneş’in Koç burcuna ilerlemesiyle birlikte astrolojik yeni yıl başlıyor. Baharın gelişini ve yeni uyanışları müjdeleyen bu geçişin hemen ardından ise güçlü bir dolunay meydana geliyor.

Baharın ilk dolunayı 21 Mart'ta Terazi burcunda gerçekleşiyor ve merkezinde ilişkiler var. Güneş’in yüceldiği Koç burcuna ilerlemesi dağınık akışta bir gündemin ardından güçlenen egoları ve bireyselliği öne çıkarıyor. Hal böyle olunca bu durumdan bire bir ve en yakın ilişkilerimiz etkilenecek gibi görünüyor. Benliğin uyanış zamanında karşı taraf ben de buradayım ya da biz birlikteyiz diyebilir. Dolunay mevcut veya olası bir ilişkiyle dair bir farkındalık ve karar zamanı olabilir.

Keza bu dolunayın en önemli açısı Venüs ve Mars karesi. Venüs bu dönemde aşk ve ilişkilerde dostça yaklaşımları, fikirsel uyumluluğu destekleyen Kova burcunda ilerliyor. Mars ise güven arayışı ve çatışması yaşadığı, zayıf olduğu bir konumda. Dolunay akılcı davranmanın önemini vurgulayan duygusallıktan, sevecenlikten, şefkatten biraz yoksun bir dolunay olabilir. İlişkilerde gerçekçi, mantıklı ve sağduyulu yaklaşımlar daha tutarlı, doğru sonuçlar getirebilir. Duygusal davranmakta ısrarcı olduğumuz takdirde iletişim problemleri, sebepsiz alınganlıklar, kırgınlıklar bir anda su yüzüne çıkabilir.

Üstelik Merkür dolunay haritasında hâlâ retroda olacak. Baharın uyanışıyla kişiliğimizi vurgulamaya ve güçlenmeye çalışıyoruz ama bunu yaparken karşımızdaki kişiyi düşünmeyi, empati kurmak için çaba göstermeyi ihmal etmeyelim.

Burcumuza göre dolunayın etkileri:

Koç

Yepyeni bir döneme ve başlangıçlara hazırsınız. Bunu yaparken dolunay geçmişe son bir kez göz atmanızı mevcut ya da biten ilişkinizin küçük bir muhasebesini yapmanızı sağlayabilir. Yeni bir ilişkiye yönelik karar zamanı olabilir.

Boğa

Gündelik yaşamınızda veya çalışma ortamınızda ilişkilerin getirdiği çalkantıları hissettiren bir dolunay geçirebilirsiniz. Özellikle yaşlı ve olgun kimseler, otorite ve yönetici konumunda kişilerle ilişkilerinizde temkinli davranmanız, enerjinizi kontrol etmeniz gerekebilir.

İkizler

Merkür retrosu sizi adeta uyuşturmuş, hayatınızı iyice rölantiye aldırmış gibi görünürken, dolunay aşkta bir uyandırma zili olabilir. Size gerçek heves ve arzularınızı hatırlatabilir. Uzaklardaki aşk için gayret gösterip göstermeme konusunda bir karar alabilirsiniz.

Yengeç

Baharın getirdiği tazelenme ve uyanışları karşılama öncesinde bu dolunay geçmişe bir göz atma ve özellikle eve ve aileye dair konularda geçmişin küçük bir muhasebesini yapma zamanı olabilir. Aile içi ilişkilerdeki hassasiyetlerin öne çıktığı bir dolunay olabilir.

Aslan

Baharın bu ilk dolunayı eğitimle ilgili bir konuyu gündeme getirerek bu konuda bir karar almanızı sağlayabilir. Öğrenme yolunda zihinsel uyanışlara dikkat çeken bir dolunay olabilir. İlişkiniz veya evliliğinizdeki uyumu gözetmek için biraz çaba harcamanız gerekebilir.

Başak

Dolunay iş ve para konularında, maddi konularda uyarıcı nitelikte olabilir ve harcamalarınız, kazançlarınız, bütçenizle ilgili bazı kararları gündeminize taşıyabilir. Çalışma ortamınız ve gündelik rutininizdeki ilişkiler biraz daha özen gerektirebilir.

Terazi

Burcunuzda güçlü bir dolunay meydana gelirken özellikle 24-31 Ekim tarihleri arasında doğduysanız bu dolunaydan daha fazla etkilenebilirsiniz. Sevdikleriniz ve aşk için kaynaklarınızı seferber edebilirsiniz ancak bütçenizi, hesabınızı gözetmeyi ihmal etmeyin.

Akrep

Dolunay ilişkinizde kapalı durumlara işaret edebilir. Gizli ilişkiler bu dolunayda sizi duygusal olarak etkisi altına alabilir, kontrolünüz dışında bazı durumlara neden olabilir. Aile ve yuva içinde uyum biraz daha emek, çaba gerektirebilir.

Yay

Oldukça aktif, dinamik, enerjik olacağınız bir döneme ilerliyorsunuz. Burcunuzda ilerleyen Jüpiter sizi iletişim ve ilişkiler konusunda epeyce desteklerken etrafınızdaki onca kalabalığı yönetmek için hem fiziksel hem de zihinsel epeyce gayret sarfetmeniz gerekebilir.

Oğlak

Bu dolunay görev ve sorumluklarınız, uzun vadeli planlarınız, hedefleriniz, iş yaşamınız ve kariyerinizle ilgili bazı kararları beraberinde getirebilir. Hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için mücadeleye hazırsınız, bu durum konfor ve keyif alanınızı bozsa bile.

Kova

Burcunuzdaki Venüs ilişkilerden yana sizi epeyce destekleyip kollarken aile ve ev içi uğraşlar çok fazla emek, çaba içinde olmanızı gerektiriyor bu dönemde. Dolunay ile birlikte bulunduğunuz ortamdan uzaklaşıp seyahat etme ihtiyacı uyanabilir içinizde.

Balık

Genel yaşam şartlarınızın dağınıklığından, geleceğin belirsizliğinden duyduğunuz kaygı ve korkuları öne çıkaran bir dolunay olabilir. Moralinizi bozmadan sakin ve serinkanlı duruşunuzu korumalısınız. Hayal kırıklıklarını kafanızda çok büyütmeyin.