YENGEÇ BURCUNUN SIFIR DERECESİNDE GÜNEŞ TUTULMASI VE YENİLENEN YAŞAMLAR

21 Haziran Yaz gün dönümünde ve yılın en uzun gününde meydana gelen bu Güneş tutulması yepyeni başlangıçları beraberinde getirebilir.

Astrolojide sıfır derece bir burcun en güçlü şekilde tezahür ettiği noktadır. Sözgelimi doğum haritalarımızda Güneş’imiz veya Ay’ımız sıfır derecede ise o burcun özelliklerini çok güçlü bir şekilde taşır ve etrafımıza da yansıtırız. Aynı durum gezegenlerin sıfır dereceleri için de geçerlidir. Venüs’ün sıfır derecesi ilişkiler açısından, Mars’ın sıfır derecesi girişimler açısından önemli anlardır. Keza Merkür’ün sıfır derecesi iletişimin kuvvetli olduğu zamana değinir.

21 Haziran Güneş tutulması Yengeç burcunda meydana geliyor. Yengeç öncü bir burçtur, lider özelliklere sahiptir. Ayrıca ev, yuva, yurt, yaşam alanıyla birlikte insanı temsil eder. Doğum haritamızda Yengeç burcunun temsil ettiği dördüncü ev, köklerimiz, geçmişimiz ve bizi biz yapan değerlerdir. Yengeç, dişil ve doğurgan enerjiyi, bereketi, anneyi, toprak anayı temsil eder.

Güneş tutulmaları, Ay’ın Güneş ve Dünya arasına girerek Güneş’i kapattığı özel anlardır. Tam kapattığında tutulma tam Güneş tutulması olarak adlandırılır. Bu tutulma ise tam değil, halkalı bir tutulma yani Ay’ın etrafında Güneş’in yuvarlak halesi görünecek. Bu tutulma Afrika’nın bazı bölgelerinde, Pakistan, Hindistan ve Çin’in bazı yerlerinde izlenebilir olacak.

Gerek Yaz gün dönümüne gerek en uzun güne denk gelmesi, öncü ve lider bir burç olan ve kökleri temsil eden Yengeç’te gerçekleşmesi, sıfır derecede olması bu tutulmayı oldukça özel kılıyor. Astrolojide Güneş tutulmaları her zaman önemli gelişme ve başlangıçları temsil ediyor. Bu özellikleriyle 21 Haziran'daki Güneş tutulmasının en özel anlardan birini temsil etmesi aşikâr duruyor.  Yukarıda belirttiğimiz Yengeç burcunun konularında önemli başlangıçlara, yeniliklere tanık olabiliriz. İlk akla gelenler yeni bir ev, yeni bir aile, yaşam düzeni, yeni bir yuva, bir annelik, bir doğum olabilir. Elbette Güneş tutulmasının doğum haritanıza nereden temas ettiği, hangi yıldızlarınızla açı kurduğu, haritanızın hangi evinde gerçekleştiği tüm bu konularda belirleyici olabilir. Genel olarak sıfır derecede Güneş’iniz varsa, yani burcunuzun ilk günlerinde doğduysanız ve özellikle de öncülerden biriyseniz (Yengeç, Koç, Terazi, Oğlak) tutulmayı daha dolu, güçlü yaşayabilirsiniz. Doğum haritanızda Ay burcunuz sıfır derecedeyse ve yine öncü burçlardan birindeyse aile ve ev yaşamı açısından tutulmanın etkileri kaçınılmaz olabilir.

Ay düğümleri tutulmalar açısından önemli. Bu tutulmanın Kuzey Ay düğümünde gerçekleşiyor olması olumlu olarak değerlendirilebilir. Zira Kuzey yönlü tutulmalar sonrasında daha destekleyici şartlar, koşullar ortaya çıkabilir. Önemli başlangıç ve doğumların Kuzey yönlü tutulmalar sonrasında gerçekleşmesi avantajlı bir durum olarak addedilir.

Bu tutulmanın bir diğer özelliği ise yalnız ve tek başına bir tutulma olması, yani başka bir yıldızla, gezegenle temas veya açı kurmaması. Açısızlığın genel olarak astrolojide biraz başıboş, farklı yönlere gitmeye müsait ve kontrolsüz durumlara işaret ettiğini, sürprizli yani öngörülemez olabileceğini de not düşelim. Bir kişi haritasından örnek verecek olursak Güneş’i açısız olan bir harita sahibi ne istediğini ve ne yöne gittiğini pek kolay tayin edemeyebilir, öngöremeyebilir. Ay’ı eğer bu durumdaysa benzer şekilde ev ve aile yapısı bir şekilde kopuk olabilir.

Bu tutulmanın genel özelliklerinden söz ettik. Gelelim burcunuza olası etkilerine:

Koç

Ev ve aile yaşamınızda önemli değişiklikler olabilir. Evinize biri kalıcı olarak gelebilir, yeni bir üye katılabilir. Yepyeni bir ev ve yaşam düzenine geçiş yapabilirsiniz. Öngörülemeyen bu gelişme sizi şaşırtabilir.

Boğa

Eğitimle ilgili konularda önemli bir dönemecin, başlangıcın eşiğinde olabilirsiniz. Düşünce kalıplarınızı değiştirebilir, sıfır dereceden yeni bir düşünme şekline geçiş yapabilirsiniz. Bilgiye, öğrenmeye bakış açınız değişebilir.

İkizler

Maddi ve parasal konularda değişim ve yenilenme söz konusu olabilir. Yeni bir iş gündeme gelebilir. Destekleyici tutulma size özgüven kazandırabilir. Bu özgüvenle yeteneklerinizi, sahip olduklarınızı sıfırdan değerlendirme yoluna gidebilirsiniz.

Yengeç

Burcunuzun tüm özelliklerini yani sizi siz yapan lider ve öncü nitelikleri güçlü bir şekilde vurgulayacağınız bir tutulma. Yaşamınızda yeni başlangıçlar yapabilirsiniz. Bunlar oldukça sürprizli olabilir, etrafınızı oldukça şaşırtabilirsiniz.

Aslan

Bilinçaltınızda önemli kırılımlar, değişimler getirebilir bu tutulma. Birden, beklenmedik bir şekilde manevi yönden zengin tarafınızı ortaya koyabilirsiniz. İçinizdeki gizli anneyi, anaçlığı ortaya çıkarabilirsiniz. Eskilerden kurtulmanızı sağlayan bir tutulma olabilir.

Başak

Sosyal yaşamınızda önemli bir başlangıçlar getiren bu tutulma size yepyeni dostlar, arkadaşlar ve farklı bir sosyal çevre kazandırabilir. Yeni umutlarla, heveslerle dolabilirsiniz. Bu durumun getirdiği şaşkınlığı gerek kendiniz gerek etrafınız yaşayabilir.

Terazi

Tutulma kariyerinizde bir dönüm noktası teşkil edebilir. Yeni bir görevi, sorumluluğu beraberinde getirebilir. Yeni bir imaj, statü ve konumla insanların karşısına çıkabilirsiniz. Ancak gerek siz gerekse diğerleri bu sürprizli durumu nasıl karşılayacağınızı bilemeyebilirsiniz.

Akrep

Tutulma uzak yol ve yolculukların kapısını aralayan bir tutulma olabilir. Keşif ve macera duygularınızı uyandırabilir. Uzak bir fırsat sürpriz bir şekilde karşınıza çıkabilir. Evinizi taşıyabilir, bulunduğunuz ortamın çok dışında yeni bir yaşam düzeni oluşturabilirsiniz.

Yay

Tutulma yaşamınızda önemli ve büyük bir dönüşümü beraberinde getirebilir. Sizi korkularınızdan koparan ve yeni bir hayata açılmanızı sağlayan bir tutulma olabilir. Ruhsal bir arınma ve detoks içinde olabilir, adeta küllerinizden yeniden doğduğunuzu hissedebilirsiniz.

Oğlak

Karşıt burcunuzdaki bu tutulma ilişkinizde yepyeni bir döneme işaret edebilir. Bir ilişkiniz yoksa hayatınıza sürpriz bir kişiyi getirebilir. Evlilik, ev, yuva kurma gibi konularla hem kendinizi hem etrafınızı şaşırtabilirsiniz. 5 Temmuz’da burcunuzdaki Ay tutulması bu konudaki yaklaşımınız açısından belirleyici olabilir.

Kova

Gündelik yaşamınızda, çalışma hayatınızda, rutinlerinizde önemli bir değişim tutulmayla birlikte gelebilir. Sıfırdan temizliğe girişebilirsiniz. Genel yaşam düzeninizin olduğu kadar bedeniniz ve ruhunuzun da bu temizliğe ihtiyacı olabilir. Beslenme ve detoks programları vazgeçilmeziniz olabilir.

Balık

Güneş tutulmasının en heyecan verici burçlarından birisiniz. Zira yeni ve sürpriz bir aşkı beraberinde getirebilir bu tutulma. Sizi aşık da edebilir, ayaklarınızı yerden kesebilir. Tutku ve heveslerinizi ortaya koyabilir, yeni kişisel uğraş ve hobiler edinebilirsiniz.