DENEYİMLEMENİZ GEREKEN 14 SANAL SEYAHAT

Koltuğunuzun rahatlığından dünyanın öbür ucuna kadar ulaşabilirsiniz!

Sanal geziler oldukça fütüristik duyuluyor… Uçan arabalar ve ışınlanma bilim kurgu filmlerinin baş kahramanı olsa da bu henüz gerçek değil. Ancak en az astral seyahat kadar etkileyici olan sanal seyahatler gerçek! Artırılmış Gerçekliğin (VR) yükselen popülaritesi ile insanlar farklı deneyimler ile tanışıyor. Evimizin rahatlığından dünyayı keşfetmemizi sağlayan sanal turlar Avustralya’daki Mercan Resiflerinden, Kuzey Işıklarına kadar her yeri ziyaret etmemizi mümkün kılıyor. Üstelik dünyanın öbür ucuna geziler sunan bu sanal platformlar için uçak biletleri, finans ve bavul problemlerini düşünmenize gerek yok! Aşağıda sanal turlar ve deneyimler ile gezebileceğiniz yerleri görebilirsiniz…


MERCAN RESİFLERİNİ KEŞFEDİN


Yeni başlatılan etkileşimli yolculuk platformunda David Attenborough ile beraber Büyük Bariyer Resifi’nin derinliklerini keşfedin. Yayıncının web sitesinde paylaşılan bir Youtube klibinde, 60 yıl önce resiflere nasıl ilk daldığını ve değişen manzarasından çok etkilendiğini açıklıyor. Platform, resif boyunca beş önemli yeri keşfetmenizi sağlarken, yolculuğunuzu planlamanıza izin veriyor. 


HIKING YAPIN

(Getty Images)

Kondisyon, finans ve yükseklik korkusu genelde çoğu insanı dünyanın en güzel yerlerindeki hiking macerasından alıkoyuyor ancak sanal turlar tüm bunları değiştiriyor! Google Street View, kullanıcıların Grand Canyon’un Parlak Melek Yolu’nu keşfetmesini sağlarken, AirPano, Red Rocks manzarasında 360 derecelik görüntüler sunuyor. Aynı zamanda Everest, Nepal ve Çin arasındaki en yüksek zirvelerin 360 derecelik etkileşimli haritasını sunan Google Maps, keyifli bir sanal deneyim sunuyor. Eğer tırmanmaya ilginiz varsa, Yosemite’nin en ünlü tırmanma rotalarını ses efektleri ve 360 derecelik görüntüler ile beraber deneyimleyebilirsiniz. 


YUNUSLAR İLE DALIŞ YAPIN


Yunuslarla yüzmenin hayalini mi kurdunuz? Artık bunu BBC Earth’ün ‘Blue Plant VR’ video serisi ile yapabileceksiniz. Okyanusların sanal turunu sunan bu uygulamada yunusların yaşamlarının 360 derecelik video görüntülerine erişebilirsiniz. 


KUZEY İRLANDA SAHİL ŞERİDİNDE GEZİN

(Getty Images)

National Trust’ın sanal turları ile kapsamlı bir Kuzey İrlanda gezisine çıkabilirsiniz. Ses efektleri ile beraber 360 derecelik bir manzara sunan National Trust, bilgisayarınız ile Kuzey İrlanda’nın en güzel ve özel yerlerini ziyaret etmenizi sağlıyor. 


GEMİ ENKAZLARINDA BİR MACERA


Titanic hikayesi her zaman ilginizi çeken bir konu olduysa, bu sanal tura bayılacaksınız! Youtube’da gemi enkazları üzerine birçok sanal tur var! Yeni Zelanda ve Kızıl Deniz’deki gemi enkazlarını gezen bu 360 derece videolar, izleyicilerin gemilerin her köşesini keşfetmesini sağlıyor. 


MISIR MEZARLARININ DERİNLİKLERİNE İNİN

(Getty Images)

Uçak biletlerini ve yakıcı sıcakları unutun! Mısır Turizm Kurulu, tatilcileri Kraliçe III. Meresankh’ın 5 bin senelik mezarını keşfetmeye çağırıyor. Bilgi ve bilgisayar komutları ile 3 boyutlu bir deneyim hazırlayan Kurul, kullanıcıların tarihi eserleri gezmesini ve incelemesini sağlıyor. 


OKYANUSTA YENİ ARKADAŞLAR EDİNİN


‘Kayıp Balık Nemo’ filmini izledikten sonra okyanusta bir arkadaş edinme isteğiniz olmuş olabilir! Sanal platformlar sayesinde bu hayaliniz gerçek oluyor. 360 derece videolar ile bizi sualtı yaşamın detaylarına kadar indiren sanal platformlar arasında National Geographic’in turları da var. Amerika Virgin Adaları'ndaki Buck Island Resifi’nin gece videolarının yanı sıra,  Seekr VR, Atlantik Okyanusu'ndaki Santa Maria Adası'ndaki okyanus yaşamına 360 derecelik bir bakış sunuyor. Alternatif olarak, AirPano'da denizanalarının arasında sanal bir şekilde yüzebileceğiniz sualtı videoları var.


SAHİLDE BİR GÜN GEÇİRİN

(Getty Images)

2015’te Rio de Janeiro’daki Olimpiyat Oyunlarını kaçırdınız mı? Gözünüzdeki yaşları silin çünkü Kayak’ın sanal turu, bir tık ile Brezilya’yı ziyaret etmenizi sağlıyor. Bossa nova müzikleri dinlerken, şehrin güzelliklerini gezebileceğiniz bu sanal platformda sahilleri ve tarihi mirasları inceleyebilirsiniz. 


DÜNYANIN EN ÜNLÜ MÜZELERİNİ GEZİN

(Getty Images)

Mona Lisa’yı görmek için Louvre’da sıra beklemek mi? Hayır! Sanal turlar ile size özel müze turları deneyimleyebilirsiniz. Paris’teki Louvre ve Musee d’Orsay müzeleri, Londra’daki British Museum, Amsterdam’daki Rijksmuseum, New York’taki Guggenheim ve Floransa’daki Uffizi Galeri, internet sitelerinden sundukları sanal geziler ile müzeleri koltuğunuzun rahatlığından gezme fırsatı sunuyor. 


AMSTERDAM SOKAKLARINDA BİSİKLETE BİNİN

(Getty Images)

Amsterdam sokaklarında bisiklete binmek için binlerce kilometre seyahat etmenize gerek kalmadı! Artık Kayak’ın Google Earth aracılığıyla sunduğu sanal tur ile Amsterdam’daki Anne Frank Evi, Rijksmesum ve NEMO Bilim Müzesi gibi birçok yeri ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda şehrin sanal bir helikopter turunu sunan platformda, Flemenkçe öğrenebilir ve Hollanda kültürü ile tanışabilirsiniz!


KUM TEPELERİNDE SÖRF YAPIN

(Getty Images)

Namibya çölü şu anda tatil istek listenizde bir numarada olmayabilir, ancak AirPano sayesinde bu gerçek olabilir. Platform, Sossusvlei tepelerinin, Dead Vlei ağaçlarının, geceleri yıldızlı gökyüzünün ve ünlü Big Daddy Dune'un görüntülerini sunuyor.


ZİRVEYE ULAŞIN


Pek çok insan dünyanın en yüksek ağaçlarına tırmanamaz… Ancak bu National Geographic’in Youtube videoları ile mümkün hale geliyor. Sequoia ve Kings Canyon Ulusal Parkı’na yakından bir görüş sunan National Geographic, aynı zamanda Victoria Şelalesi ve Antarika’da 360 derece kuş bakışı bir deneyim yaratıyor. 


KUZEY IŞIKLARINI İZLEYİN

(Getty Images)

Dünyanın ve doğanın sunduğu en özel şeylerden biri Kuzey Işıkları olabilir. Sadece senenin belirli zamanlarında belirli bölgelerden görülebilen Kuzey Işıkları oldukça nadir yakalanıyor. Kuzey Işıklarını görmek için binlerce kilometre seyahat edip sonucunda hüsrana uğramanız mümkün… İşte tam da bu nedenle sanal turlar harika! Lapland Projesi ile Kuzey Işıklarını beş dakikalık bir gezi ile deneyimleyebilirsiniz. Kuzey İsveç’teki Abisko Milli Parkındaki Icehotel’den 360 derecelik videolar ile ren gediği kızakları ve Noulj Dağı dibindeki kulübeleri ziyaret edebilirsiniz. Alternatif olarak, Kuzey Işıklarını Kanada'daki Manitoba'da bulunan bir web kamerası aracılığıyla da izleyebilirsiniz.


LONDRAYI GEZİN

(Getty Images)

Yağmuruyla ünlü olan Londra’yı şu sıralar ziyaret edemiyoruz… Ancak Kayak’ın sanal turu ile İngiltere başkentini gezmeniz mümkün! Britpop müzikleri, Buckingham Sarayı, Big Ben görüntüleri ve bir helikopter gezisi ile dört dörtlük bir Londra deneyimi yaşayabilirsiniz. 


Etİketler