SALGIN SÜRESİNCE GÜVENLİ UÇUŞ İÇİN MUTLAKA BİLMENİZ GEREKENLER

Coronavirüs salgınında seyahat etmek ne kadar güvenli?

Ağır ama temkinli adımlar ile normalleşme sürecine girsek de, seyahat ve tatil planları hakkında sorular herkesin aklını kurcalıyor. Zorunlu olmadığı sürece seyahat etmememiz tavsiye edilirken, hala gerekli olmadığı sürece evde kalmamız söyleniyor. Ancak bazı insanlar için uçuşlar ve seyahatler zorunluluk olabilir. Ama uçuş yapmak güvenli mi? Uçakta Corona Virüs kapmamak için ne gibi önlemler alabiliriz? Sonu gelmeyen araştırmalarınız ile bir türlü aradığınız cevaba erişemediyseniz, aklınıza takılan tüm soruları aşağıda görebilirsiniz!

(Getty Images)

PANDEMİ SÜRESİNDE UÇUŞ YAPMAK NE KADAR GÜVENLİ?

Uçuş sırasında risk; yolcu yoğunluğu, seyahat süresi, kabinin hijyeni ve hava filtresi sistemine dayanıyor. Yoğunluğu azaltan hava yolları ile daha az yolcunun bulunduğu uçakları tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra otobüs, tren ve diğer toplu taşımalarda yapılan sık temizlik ve dezenfekte prosedürleri, seyahat yapmanızı biraz daha mümkün kılıyor. Uçuş süreleri otobüslerden kısa olmasına rağmen, toplam seyahat sürenize bakarak en uygun opsiyonu seçebilirsiniz. 

CORONA VİRÜS UÇAKLARDA NASIL YAYILIYOR?

Covid-19 uçaktaki yolcuların solunum yollarından öksürmeleri veya hapşırmaları ile yayılabilir. Öksürük ve hapşırık ile etrafa yayılan damlacıklar, kişinin enfekte olma seviyesine göre yüzeylerde saatlerce kalabiliyor. Bu nedenle enfekte olan biri, oturduğu yerin iki sırasına da salgın bulaştırma riski taşıyor. Birçok hava yolu şirketi damlacıkları hızlı bir şekilde absorbe eden HEPA filtreleri kullandığı için uçak içerisinde dönen hava daha çabuk temizleniyor. Dünya Sağlık Örgütü, enfekte olmuş bir kişiyle teması uçakta iki sıra içerisinde oturanlar olarak tanımlıyor. Dahası, uzun mesafeli uçuşlarda, yolcuların bacaklarını germek, tuvalete gitmek veya bagajlarına ulaşmak için kabinde kalkması ve hareket etmesi çok daha olası. 

(Getty Images)

UÇAKTA OTURMAK İÇİN EN GÜVENLİ YER NERESİ?

“Cam kenarında oturursam kalkamam, koridorda oturursam daha fazla insan ile temasa geçmiş olurum, peki ne yapacağım?” Bu dönemde seyahat etmek durumunda olan herkes bu soruyu kendine soruyordur! Özellikle kısa uçuşlarda, cam kenarında oturmak en güvenli opsiyonlardan biri, böylece diğer yolculardan ve koridordan geçen kabin ekibinden uzak olmuş oluyorsunuz. Birçok şirket, koltuklar arasında boşluklar bırakarak, yolculara daha güvenli bir seyahat opsiyonu sunuyor. 

Bunun yanı sıra 2018’de yapılan bir araştırmada, orta süreli bir uçuşta birçok yolcunun koltuklarından kalktığı öğrenilirken, cam kenarında oturan yolcuların sadece %43’ünün hareket ettiği ve koridorda oturan yolcuların %80’nin hareket ettiği keşfedildi. Cam kenarında oturmak enfekte biri ile temas riskinizi azaltırken, araştırmada cam kenarında oturanların temas ortalaması 12, orta veya koridorda oturan yolcuların temas ortalamasının 58 ve 64 olduğu bulundu. 

(Getty Images)

UÇMADAN ÖNCE NE YAPMALISINIZ?

Bağışıklık sisteminizi viral veya solunum enfeksiyonlarına karşı koruyan bir multivitamin takviyesinin yanı sıra C-Vitamini içerikli ürünler kullanabilirsiniz. Anti-viral bağışıklık kuvvetlendirici takviyeler ile vücudunuzun direncini artırabilirsiniz. 

GEREKLİ ÖNLEMLER NELER?

Kural olmasının yanı sıra tüm yolculuğunuz boyunca maskenizin ağzınızı ve burnunuzu kapadığına emin olun. Evet, nefes almak zor olabiliyor ama enfekte olma riskini en aza düşürmek için maskenizi doğru taktığınıza emin olmalısınız. Hem havalimanında hem de uçakta olabildiğince sosyal mesafenizi korumaya çalışın. Eğer uzun bir seyahat yapmıyorsanız, valizinize daha az temas edilmesi için el bagajını tercih edebilirsiniz. Bununla beraber yanınızda taşıdığınız çantanın fermuarlı olmasına dikkat edin ve sürekli kapalı tutun, böylece dışarı ile teması azaltabilirsiniz. Sadece uçakta değil seyahat boyunca oturduğunuz ve dokunduğunuz yerleri dezenfektan mendilleri ile silebilirsiniz. Tuvalet kapı kolları, tepsiler veya baş üstü konsolları gibi çok fazla dokunulan bölgeleri peçete veya mendil yardımı ile açın. Uçuş süresi boyunca temas ettiğiniz yerlerin ardından elinizi dezenfekte etmeyi unutmayın. Uçuşunuz uzun değilse, uçaklardaki tuvaletleri kullanmaktan kaçının, kullanmak durumunda kaldıysanız ellerinizi 20 saniye kuralına uyarak yıkayın. 

Dezenfekte işlemlerinin yanı sıra uçuş boyunca su tüketimini unutmayın! Su imek mukoza zarlarınızın daha verimli çalışmasını sağlayacak. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bağışıklık sistemini kuvvetlendiren C-Vitamini veya mineral içerikli takviyeler kullanabilirsiniz. Uçuş sonrasında elinizi ve yüzünüzü yıkayın ve dezenfekte edin. Uçaktan indiğiniz anda burnunuzu silin. Nemli bir koruyucu bariyer sağlamak için burnunuzu steril bir tuzlu su spreyi ile nemlendirebilir veya durulayabilirsiniz.