Mavi Yolculuk

Mavi Yolculuk

“1960'larla 1980'ler arasında mavi far o kadar çok kullanıldı ki, artık bu durum komik bir hale gelmişti” diyor Estée Lauder'in kreatif makyaj direktörü Tom Pecheux.

Ama belki de geçmişteki abartının suçlularından bir miktar ilham almak çok da yanlış olmaz: “Mavi far her cilt, göz ve saç rengine yakışır” diye de ekliyor.

Çünkü mavi renk, adeta sihirli bir değnekle kanlanmış gözleri aydınlatır, soluk tenleri canlandırır ve göz altı morluklarını nötralize eder. Mavinin gücü, modern çağın bir keşfi değildir. Jül Sezar, Britanya istilasını anlattığı notlarda tuhaf, mavi renge boyanmış Britanyalı askerlerden bahseder. Askerlerin kullandığı vücut boyası, çivitotundan elde edilirdi. 19. yüzyılın ortasında sentetik boyaların icat edilmesiyle birlikte kozmetik şirketleri piyasaya seri üretimle göz farı renkleri sunmaya başladı. 1950'li yıllarda, içlerinde zengin pigmentli mavi tonların da bulunduğu sayısız renkte göz farı her yerde bulunabiliyordu. 1959'da piyasaya sunulan ilk Barbie bebekleri, siyah-beyaz çizgili mayoların yanında mavi göz farlarıyla dikkat çekiyordu. 1960'lı yıllarda Andy Warhol, aralarında Marilyn Monroe ve Jackie Kennedy'nin de bulunduğu güzeller geçidini, baskılarında abartılı, asit mavisi göz kapaklarıyla süsleyerek sanat tarihine geçti. “70'li yıllarda mavi farı şakaklara kadar sürerdik. Şeklin kedi gözü gibi olmasını istiyorduk” diyor Lancôme'un makyaj uzmanı Sandy Linter. “Bu ‘Vay be!' dedirtecek bir görünümdü!” EN GÜZEL MAVİ KİMİN?
Peki, uzun yıllar boyu sakınılan bir renk tonu neden ve nasıl geri döner? “Mavi çok olumlu bir renk ve bence şu anda herkesin buna ihtiyacı var. Sürüyorsunuz ve anında keyfiniz yerine geliyor” diye açıklıyor Linter. Trend belirleme şirketlerinden Pantone Renk Enstitüsü, parlak, mavi-yeşil karışımı bir turkuaz tonunu 2010'un rengi olarak seçti..