PARİS HER DAİM SÜPRİZLİ

PARİS HER DAİM SÜPRİZLİ

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 20 Haziran 2014
PARİS HER DAİM SÜPRİZLİ


Paris'e kaç defa gidilir? Her gidişinizde yenilikler keşfetme, Paris'i tekrar tekrar sevme ihtimaliniz ne kadar? Bu soruların cevaplarıyla ilgili tereddütleriniz varsa, Beymen Artistik Direktörü Murat Türkili'nin anlattıklarını okuyun, belki fikriniz değişir. Beymen koleksiyonları için dünyanın en romantik adreslerinden Paris'ten ilham aldığını anlatan Türkili, her gidişinde İstanbul'a “bir bavul dolusu” yeni fikirle dönüyor.

Paris'e sık sık gitmenizin sebebi nedir?


Seyahatlerimin amacı rutinimden çıkıp yeni keşifler yapmak. Diana Vreeland'in dediği gibi: “Eye has to travel.” Gözümü eğitmek, güzelliklerle karşılaşmak, detaylar yakalamak için seyahate çıkıyorum. Seyahat benim için bir nevi terbiye.

İlham seyahatleri kaç gün sürer?


Amaç ilham almaksa, en az birer hafta olmak üzere maksimum on beş gün seyahat etmeli. Genelde gittiğim ilk iki gün hiçbir araştırma yapmıyorum, sadece dinleniyorum. İki ayda bir mutlaka seyahat ederim.

En son nereye gittiniz? Yoksa Paris mi?


Evet, Paris.

Paris tekrar tekrar ilham verebiliyor mu?


Evet. Paris'i her zaman çok ilham verici buluyorum. Önceden gezip gördüğüm sokaklar bile bana farklı bir his verebiliyor. Paris'te geçirdiğim her gün yeni bir sürprizle karşılaşabiliyorum. Şehrin kendisi ilham verici. Oya gibi işlenmiş mükemmel bir planlama eseri... Sokaklar, saraylar ve bahçeler... Aynen ev dekorasyonu gibi en ince ayrıntısına kadar dikkat edilerek planlanmış bir tablo.~

Çok iyi bildiğiniz bu şehirde nasıl geziyorsunuz?Hep spontane gelişen bir planım var. Paris'te neler yapmam gerektiğini bilirim ancak zamanımı bunlara göre ayarlamam. Paris'te ilham aldığınız her neyse, nasıl belgelersiniz? Ağırlıklı olarak fotoğraf çekmeyi tercih ediyorum. Fotoğrafları da, genellikle detayların öne çıktığı, siyah-beyaz kareler halinde çekiyorum. Bir de küçük notlar alıyorum. Her önemli noktayı hem çantamdaki not defterime yazıyor, hem de aklıma kazıyorum.

Bugüne kadar başka nerelere ilham seyahatleri yaptınız?


Başta Avrupa şehirleri olmak üzere dünyanın pek çok noktasına gittim. Bence gittiğim her yeri, ilham seyahati olarak adlandırmak gerekmiyor. Tatil için gittiğinizde de bazı şeyler size çok etkileyici ve ilham verici gelebiliyor. Her türlü deneyim ilham kaynağı olabilir. Aklınıza kazınan bir fikir, hemen o an kullanmasanız bile aylar sonra bir anda ortaya çıkıp kendini “hatırlatıyor.”

Gezerken alışveriş de yapar mısınız?


Seyahatlerimde alışveriş yapmayı seviyorum. Genellikle aşık olduğum objeleri, bana özelmiş hissi veren “sınırlı üretim” ayakkabı ve özel dikim gömlekleri tercih ediyorum. Hediyeler almayı da unutmuyorum.

Başınıza komik, eğlenceli şeyler de geliyor mu?


Hem de çok! En ilginç anım şuydu: Kate Moss, Mert Alaş, Marcus Piggott ve çoğunluğun Mert'lerin arkadaşlarının olduğu bir Los Angelesseyahatinde, gecenin ilerleyen saatlerinde bir evde parti varsanıp içeriye girmiştik. Çok güzel eğleniyorduk ancak sonradan uyanan ev sahipleri tarafından evden kovulduk. Tamamen masum bir şekilde o eve davet edildiğimizi sanmıştık fakat yanlış yönlendirme sonucu davetsiz girmişiz.

Seyahat dışında başka neler size ilham verebiliyor?


Müzik, sinema, resim ve arkadaşlarım.

Seyahat ederken bavulunuza mutlaka neler girer?


Konfor benim için oldukça önemli, bu sebeple hafif seyahat etmeyi tercih ediyorum. Deri streç pantolonlarım, sneaker'larım, kaşmir kazaklar, beyaz pamuklu gömlek ve sweat'ler, kaşmir şallarım ve beyaz tişörtlerim vazgeçilmezlerim arasında yer alıyor.

SUZAN YURDACAN

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.