SAHİLLERE GİTMEK NE KADAR GÜVENLİ?

Coronavirüs sürecinde sahillerde alabileceğiniz önlemler…

Herkes tatil sezonunu açmak için sabırsızlanıyor. Yaz tatili demek sahiller ve plajlar demek! Ne kadar denize girmeyi ve sahillerde güneşlenmeyi arzulasak da aklımızda “Ne kadar güvenli?” sorusu tekrarlanıp duruyor. Kış mevsimini deniz kıyılarına gitmeyi düşleyerek geçirmişken, Coronavirüs tatiller ile beraber tüm planlarımızı alt üst etti. Eskisi gibi ‘normal’ bir yaz geçirmeyeceğimizi hepimiz biliyoruz ancak sahiller ve plajlar sosyal mesafe kurallarına uyularak açılmaya başladı. İşletmelerin ve plajların aldığı önlemlerin dışında sizin de güvenli ve sağlıklı olmak için yapabilecekleriniz var!

Sosyal mesafeyi koruyarak denize girmenin güvenli olduğunu söyleyen uzmanlar, yine de belirli önlemleri almanız gerektiğinin altını çiziyorlar. Sahillerin genelde esintili ve havasında tuz barındırması, üstüne insanların da uzak oturması ile daha güvenilir bir ortam sağlanıyor. Çin’de ve İtalya’da yapılan araştırmalarda, yüksek rüzgar hızı olan bölgelerde daha az COVID-19 vakasına rastlandığı bulunmuştu. Denizden uzak, şehirdeki durgun havaya kıyasla sahiller daha güvenli olabilir. 

Denizlerde bulunan tuz parçacıkları, iyi bakterilerden ve yağ asitlerinden oluşan uzun karbon zinciri kimyasalları ise sabunlarda bulunuyor. Bu da eğer sahilde biri hapşırırsa veya öksürürse, bu parçacıklar deniz parçacıkları ile birleşip daha hızlı yok oluyor. Havadaki tuz konsantrasyonu yükselince, içinde bulunan yağ asitleri virüse karşı mücadele ediyor. Bu etkiye tatlı sularda rastlanmasa da tuzlu sularda (sosyal mesafeyi koruduğunuz sürece) daha güvenli hissedebilirsiniz.

SAHİLLERDE SOSYAL MESAFEYİ KORUMAK NE KADAR ÖNEMLİ?

Çok! Tüm güveninizi esen hafif tuzlu rüzgara bağlamanız yanlış olur. Normal bir zamanda da sahillerde dip dibe oturmayı kimse sevmiyor ancak bu süreçte sosyal mesafe çok daha fazla önem taşıyor. Şezlonglarda veya kumsalda otururken sosyal mesafeyi korumanın yanı sıra denize girdiğiniz zaman da sosyal mesafeyi korumanız tavsiye ediliyor. Sağlık Bakanlığının kararına göre zaten sahillerde bulunan şezlonglar arasında en az 1.5 metre mesafe olmak zorunda ancak siz yine de kendi tedbirlerinizi alabilirsiniz. Bir plaja ne kadar çok gitmek isterseniz isteyin, kalabalıksa farklı opsiyonları denemenizde fayda var. 

Coronavirüsün yayılma hızı ve yayılma mesafesi konusunda sürekli yeni bir bilgi ortaya atılıyor. Ancak son yapılan araştırmalarda Coronavirüs parçacıklarının 2 ila 8 metre arasında yayılabileceği bulundu. Sosyal mesafenizi ne kadar uzak ayarlarsanız, Coronavirüsün size ulaşma etkisi o kadar azalıyor.

(Getty Images)

PLAJDA MASKE TAKMAK ZORUNLU MU?

Bildiğiniz gibi birçok ilde sokakta, caddede ve birçok ortak alanda maske takma zorunluluğu var. Bu illerde tıpkı her yer gibi plajlarda otururken de maske takmak zorunlu. Eğer bir şey tüketiyorsanız, bu süre boyunca maskenizi çenenize indirebilirsiniz ancak normal zamanlarda her daim ağzınızın ve burnunuzun kapalı olması gerekiyor. Denize girerken maske takmak zorunda olmasanız da oturduğunuz süre boyunca kendiniz ve çevrenizdekilerin güvenliği için maske takmalısınız. Eğer denize girerken çıkardığınız maskeyi hava almayan bir plastik torbaya güvenli bir şekilde koyduysanız aynı maskeyi kullanabilirsiniz. Ancak eğer maskeniz kirlendiyse veya maskenizin önüne elinizle dokunduysanız yeni bir maske takmanız öneriliyor. Hava çok sıcak, özellikle kumsallarda daha da sıcak. Maske takmak bir işkence gibi gelebilir ancak koton gibi nefes alabilen bir kumaş tercih ederseniz daha rahat edebilirsiniz. 

SAHİLDE DE ELLERİNİZİ SÜREKLİ YIKAMALI MISINIZ?

Kum ve deniz suyu ile temas etmekte hiçbir problem yok… Ancak gittiğiniz plajlarda muhtemelen birçok insanın dokunduğu masalar, sandalyeler, soyunma kabinleri, tuvalet kapısı kolları veya duş gibi yüzeyler ile temas edeceksiniz. Sahilde sürekli tuvalete gitmek pek mümkün olmayabilir ancak bunun yerine dezenfektan ve kolonya gibi farklı alternatiflere yönelebilirsiniz. Coronavirüsün insan teması ile bulaşma oranının yüzeylerden bulaşma oranından çok daha fazla olduğu bilinse de sahilde de yanınızda bir el dezenfektanı veya kolonya taşımanızı öneriyoruz. Tıpkı el yıkama kurallarımızda olduğu gibi en az %70 oranda alkol içeren bir dezenfektan veya kolonya ile elinizi en az 20 saniye ovalayın. 

(Getty Images)

NE GİBİ ÖNLEMLER ALABİL��RİM?

Eğer bir otelde kalıyorsanız veya işletmesi olan bir plaja gitmeyi planlıyorsanız, plajlar ne kadar steril gözükse de kendi havlunuzu götürmenizi öneriyoruz. Normalde plajda kullandığınız her şeyin size özel olmasına özen gösterin. Plajda oturduğunuz sandalyeyi, şezlongu veya masayı yanınızda götürdüğünüz anti-bakteriyel mendiller ile temizleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra soyunma kabini gibi ortak kullanılan alanları daha nadir kullanmanızı öneriyoruz. Sabahtan akşama kadar sahil keyfi yapmak ne kadar güzel olsa da bu süreçte, kalabalık plajlarda bulunduğunuz zamanı birazcık kısıtlayabilirsiniz.