TATİL DESTİNASYONLARI AÇILIYOR!

Coronavirüs salgını sebebiyle yaklaşık üç aydır kapalı olan sınırlar yavaş yavaş açılıyor, tabii ki belli tedbirlerle...

Yavaş yavaş normalleşme sürecine girerken birçok ülke uluslararası ziyaretler için kapılarını açma kararı aldı. 14 günlük karantina süreçleri ve sağlık kontrolleri ile sınırlarını açan ülkeler, turistler için belirli kurallar ve tedbirler aldılar. Vaka sayısı yüksek olan ülkeler için farklı tedbirler alınırken, Haziran ayında kademeli olarak yurt dışı uçuşlarının başlama kararı alındı. Bunun yanı sıra Ulaştırma Bakanlığı'nın kararına göre Haziran ayında 40 ülkeye uçuşların başlaması kararı alındı. Dış hat uçuşları hakkında planlanan bildiri, “10 Haziran tarihi itibariyle, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bahreyn, Bulgaristan, Katar, Yunanistan. 15 Haziran tarihi itibariyle, Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Çek Cumhuriyeti (Çekya), Hırvatistan, Hong Kong, İsviçre, Japonya, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Litvanya, Macaristan, Polonya, Romanya, Sırbistan, Singapur, Slovenya, Tacikistan. 20 Haziran tarihi itibariyle, Hollanda, Kazakistan. 22 Haziran tarihi itibariyle, Arnavutluk, Bosna Hersek, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Güney Kore, İrlanda, Karadağ, Kırgızistan, Letonya, Lüksemburg, Norveç, Slovakya ve 25 Haziran tarihi itibariyle Belçika,” yönünde oldu. Aşağıda ülkelerin aldıkları tedbirleri ve kararları daha detaylı bir şekilde görebilirsiniz… 

İTALYA

3 Haziran’da uluslararası ziyaretler için sınırlarını açma kararı alan İtalya, yeni vaka sayısına göre turistlere karantinayı zorunlu tutmayacak. Sosyal mesafe kurallarına göre açık olacak olan kafeler ve restoranlar tatilcileri bekliyor olacak!

İZLANDA

Uluslararası ziyaretler konusunda sınırlamaları kaldırma kararı alan İzlanda, 15 Mayıs’ta bilim insanları, film yapımcıları ve sporcular için karantina koşulu ile sınırları kaldırmıştı. Şimdi ise 15 Haziran’da tatilcilere kapılarını açma kararı alan İzlanda, turistlere gelişlerinde virüs testi yaptırma veya iki haftalık karantina opsiyonu sunacak. 

YUNANİSTAN

15 Haziran’da hapılarını uluslararası ziyaretlere açma kararı alan Yunanistan, turistlerin Corona virüs testi yaptırma veya karantina zorunlulukları olmadığını açıkladı. Önce Atina Uluslarası Havalimanı açılacak ancak 1 Temmuz’da Yunanistan’daki tüm havalimanları uluslararası uçuşlara açılacak. 

PORTEKİZ

Yavaş yavaş otelleri, kulüpleri ve restoranları açmaya başlayan Portekiz, şimdi ise uluslararası ziyaretlere açılıyor. Havalimanında bazı sağlık kontrolleri yapılsa da, uçuştan sonra karantina süreci olmayacak. Sahiller 6 Haziran’da açılacak ve ziyaretçilerin sosyal mesafe kurallarına uymaları beklenecek. 

İSPANYA

Fransa’dan sonra dünyanın en çok ziyaret edilen ikinci ülkesi olan İspanya, sokağa çıkma yasaklarına Mayıs ayının başında başlamıştı. 22 Haziran’da sınırlarını açması beklenilen İspanya, belirli bölgelerde yasaklar uygulamayı sürdürecek. 

İNGİLTERE

Neredeyse tüm uluslararası ziyaretler için 14 günlük bir karantina süreci uygulamayı planlayan İngiltere, sınırlarını 8 Haziran’da açıyor. Corona Virüs vaka sayısı yüksek olan ülkelerden ziyaretçi kabul etmeyeceğini belirten İngiltere, uygulanacak tedbirleri açıklayacak. 

ALMANYA

Normal hayate geçiş sürecinde olan Almanya’da restoranlar ve kafeler açıldı! Şimdi ise 15 Haziran’dan itibaren uluslararası ziyaretçileri kabul eden Almanya, yine de gerekli olmadığı sürece seyahat edilmemesini öneriyor. 

RUSYA 

Sınırlarını 18 Mart-1 Mayıs arasında tamamen kapatan Rusya, İstanbul-Moskova uçuşlarını açtı. 

İRLANDA

Vaka sayısı düşerken, 16 Mart itibariyle İrlanda’ya giriş yapan herkes 14 günlük karantina sürecinde bulunmuştu. Sınırlarını açma kararı yapan İrlanda ve Türkiye arasındaki uçuşlar 22 Haziran’da başlıyor. 

HOLLANDA

Normalleşme sürecinde olan Hollanda, 18 Mart’ta vize başvurularını askıya almıştı. 28 Nisan’dan itibaren kafeleri, müzeleri, kuaförleri ve restoranları açma kararı alan Hollanda ile Türkiye arasında 20 Haziran’dan itibaren uçuşlar başlıyor. 

BELÇİKA 

Sınırları açma kararı olan Belçika, 25 Haziran’da Türkiye ile arasındaki uçuşları başlatıyor. 

LUXEMBURG

20 Mart’ta 3 aylık bir olağanüstü hal ilan eden Luxemburg, vakaların düşmesi ile beraber sınırları açma kararı aldı. Türkiye’den Luxemburg’a 22 Haziran’dan itibaren seyahat edebilirsiniz. 

KAZAKİSTAN

Vaka sayısı düşen Kazakistan, normalleşme süreci ile birlikte kara sınırlarını açtı. Türkiye’den Kazakistan’a 20 Haziran’dan itibaren uçuşlar başlıyor. 

ÜRDÜN

21 Mart’ta sokağa çıkma yasağı ilan eden Ürdün, normalleşme süreci ile beraber kara sınırlarını açmıştı. Ürdün, Haziran’da uluslararası seyahatleri kabul edecek. 

AVUSTURYA

Nisan ayında vaka sayısında düşüş yaşayan Avusturya, Nisan ayının ortasında bazı dükkanları açma kararı almıştı. Daha sonra 15 Mayıs’ta otel ve restoran gibi yerlerin kapılarını açan Avusturya, 15 Haziran’da sınırlarını açıyor. 

FİNLANDİYA

Türkiye’den Finlandiya’ya uçuşlar 15 Haziran’da başlıyor. 

DANİMARKA

Türkiye’den Avusturya’ya uçuşlar 22 Haziran’da başlıyor.

İSVİÇRE

26 Nisan’dan itibaren normalleşme sürecine giren İsviçre, 15 Haziran’dan itibaren uluslararası ziyaretleri kabul etmeye başlayacak. 

Etİketler