SONBAHARDA NEW YORK

SONBAHARDA NEW YORK

Küçüklüğünden beri seyahat etmeyi çok sevdiğini vurgulayan tasarımcı Milka Karaağaçlı, “beni uçağa koy, sonrasını düşünme; dünyanın en şeker, en mutlu, en sevecen insanı haline gelirim” diyor. Kısmet by Milka'nın yaratıcısına New York'u sorduk.

Seyahat etmeyi seviyor musunuz?
Seyahat benim hayatım ve tek besin kaynağım. Küçüklüğümden beri seyahat etmeyi severim. Tasarıma başlamadan önce çok uluslu reklam ajanslarında çalıştım, neredeyse her 10 günde bir yurt dışına gidiyordum. Şimdi de Kısmet by Milka sayesinde ayda bir mutlaka bir yere uçuyorum. Benim için seyahatlerimde en önemli şey oranın yerlisiyle o şehri görmek, tanımak. Turistik ortamlara takılmam, şehrin ruhunu hissetmek isterim. Evlerin içini, avluları görmek isterim. Farklı kültürler tanımak, bakış açıları edinmek, değişik tecrübeler yaşamak beni hayatta tek besleyen kaynaktır. Gittiğim şehirde her defasında değişik duygular yaşıyorum. Aynı restorana farklı zamanlarda birden fazla gitmek bile bana bir şey katıyor. Tasarım benim hayatım. Her yaptığım koleksiyon içimden, duygularımdan, kalbimden çıkıyor. Dolayısıyla hayat tecrübem doğrudan koleksiyonlarıma yansıyor. Her gezdiğim yer, edindiğim tecrübe tasarımlarımda yerini buluyor.

Son New York seyahatinizi anlatır mısınız?
Normalde New York'a yılda iki kez mutlaka moda haftası için gidiyorum. Bu sene Ocak'ta oradaydım. Hava inanılmaz soğuktu. O kadar üşüdük ki burnumuz düşecek sandık. Her taraf karla kaplıydı. Soho ve Little Italy arasındaki Solita Hotel'de kaldık. Mütevazı bir mekan, tertemiz ve konumu mükemmel. New York'a her gittiğimde farklı bir otel seçiyorum. Soho benim için vazgeçilmez; alışverişi, sokaklarda yürümesi güzel; kafeleri, restoranları harika. Ara sokaklarda küçük barlar var. En çok da minik galerilerini gezmeyi seviyorum.

Bu kaçıncı gidişinizdi?
New York'a sayısını hatırlayamayacağım kadar çok gittim. Her seferinde inanılmaz heyecanlanıyorum, New York'a aşığım! Orada yaşayan arkadaşlarımla her defasında değişik yerler keşfediyoruz, bunların hepsi benim için ilham kaynağı oluyor.

Aşık olduğunuz bu şehrin en çok nesini seviyorsunuz?
New York'un ruhunu seviyorum; sokakta yürümeyi, alışveriş yapmayı, yeni restoran keşfetmeyi, müze gezmeyi, parkta oturup gökyüzünü seyretmeyi, müzikale gitmeyi... Bu şehrin her şeyini seviyorum.