TASARIMCI BORA AKSU'YLA CENEVRE TURU

Cenevre sokaklarında hızlı bir tura ne dersiniz?

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 08 Şubat 2017
TASARIMCI BORA AKSU'YLA CENEVRE TURU
Londra’da yaşayan moda tasarımcısı Bora Aksu’yla, koleksiyonlarının gizli esin kaynağı olarak tanımladığı, İsviçre’nin en ünlü ve ikinci büyük şehri Cenevre’yi gezdik. Her fırsatta İsviçre’nin en popüler şehri Cenevre’ye “kaçan” tasarımcı Bora Aksu, bu şehirle ilgili “heyecansız” veya “fazla sakin” önyargılarını kırmaya niyetli.


ELLE: Cenevre’ye ilk ne zaman gittiniz?

BORA AKSU: Cenevre’ye ilk kez 12 yıl önce yılbaşını geçirmek için gitmiştim. Çok güzel olmasına rağmen beni çok etkilemeyen, fazla sessiz bulduğum Cenevre’yi keşfettikçe favori şehirlerimden biri olarak belirledim. Londra’ya sadece bir saatlik uçuş mesafesinde olduğu için çok planlama yapmadan, hafta sonu için bile gitmeye başladığım bu şehirde bulduğum objeler, kitap, dantel, kartpostallar pek çok koleksiyonuma ilham kaynağı oldu. Benim için Cenevre, her gittiğim de spontane bulduklarımla şaşırtan gizli esin kaynağı, ilham gezisi kaçamağı yeri.

ELLE: Başka nesini seviyorsunuz?


B.A.: Çarşamba ve cumartesileri kurulan Plainpalais antika, ikinci el pazarlarını keşfettikten sonra yılda en az altı-yedi kez Cenevre’ye gider oldum! Bunun yanında çevresinde keşfettiğim birkaç yer var ki dinlenmek, dış dünyadan kopmak için ideal. Lojistik konum itibarıyla Fransa sınırında bulunan Cenevre, Annemasse şehriyle sırt sırta. Yine kısa bir seyahatle Fransa’nın bu bölgesinde gizlenmiş kasabalarına, yüzlerce yıllık eski şehirlerine uzanmak mümkün. Mesela Montier Monceaux Dağı ve üzerindeki az haneli köyler de çok güzel.

İKİNCİ EL PAZARLARINI GEZMELİ


ELLE: Cenevre deyince aklınıza başka neler geliyor?


B.A.: Burada tanıştığım bazı insanlarla dostluğum hala sürüyor, hikayeleri bana ilham veriyor. 1940, 50 ve 60’larda Dior, Chanel, Givenchy gibi moda evlerinin nakış ve kumaş kartelalarını, işleme örneklerini orijinal kutularında getirip gösteren Alexandra, büyük anneannesinin el işi masa ve yatak örtülerini getiren Muni ve onun hikayesi, Edwardian ve Viktoryen dönemlerine ait porselen bebekler sergileyen Stefan...

ELLE: İkinci el pazarları dışında Cenevre’de başka favori adresleriniz var mı?


B.A.: Favorilerim hep ilham veren yerler. Cenevre’nin bazı bölgelerinde hafta sonları panayırlar düzenleniyor. Buralar benim için birer gizli hazine. Bahar aylarında giderseniz gölün çevresinde pek çok aktivite var ve görsel olarak gölün kenarındaki parklarda uzanmak bile çok doyurucu. Yakınındaki Bains de Lavey Thermal Spa, kışın hafta sonu yorgunluk atabilmek için ideal. Karlarla kaplı dağların arasındaki sıcacık havuz gerçek ötesi.

“Benim için her şey ve herkes ilham kaynağı olabiliyor. Moda diğer sanat platformlarıyla her an etkileşim halinde. Heykeltıraş Cathy de Monchaux’nun duygusal, kırılgan ama bir o kadar tuhaf eserleri, 2006 sonbahar-kış koleksiyonumda üç boyutlu kadife kıyafetlerime esin kaynağı olmuştu. 2012-13 sonbahar-kış koleksiyonumu tamamen Henry Darger’ın ‘The Story of the Vivian Girls’ romanı üzerine kurmuştum. Pakayla Biehn’in Double Exposure tabloları ve fotoğrafçı Etheldreda Janet Laing’in bahçede çektiği kızlarının fotoğrafları 2016 yaz koleksiyonumun renk paletini oluşturdu.”


~ AŞK HİKAYESİ ÜZERİNE KURULU BİR KOLEKSİYONELLE: Belli ki Cenevre size ilham veriyor. Biraz daha ayrıntılı anlatır mısınız?


B.A.: Sanırım 2012 yılıydı. Buradan zarflarıyla beraber 1905-1907 arasında yazılmış kartpostallar almıştım. Rose ve Charles isimli iki aşığın birbirlerine yazışmaları olduğunu sonradan fark etmiş ve bu kişilerle adresleri üzerine araştırma yapmıştım. 2012 yaz koleksiyonumu, bu kartpostallar ve bu aşk hikayesi üzerine kurdum. Bazen çok ufak bir detay sizi bambaşka noktalara sürükleyebiliyor. Bir seferinde 1930’lu yıllara ait zambak desenli bir el işi dantel parça bulmuştum. Parçanın yapılış tekniği beni çok etkilemişti, 2015 yaz defileme konu olan delik işi danteller bu parçadan yola çıkarak hazırlanmıştı.

ELLE: Seyahatte ne giyersiniz?


B.A.: Seyahat ederken hafif ve rahat olmayı seviyorum. Fonksiyonellik çok önemli. Bavulumda beyaz gömlek, siyah kazak, formlu ceket gibi muhakkak zamansız, kilit parçalar bulunur.

MİNİ CENEVRE HARİTASINerede konaklamalı? “Hotel BeauRivage lüks ancak Cenevre çevresinde butik, mütevazı ve şık başka seçenekler de var.” Ne yemeli, içmeli? “Cafe des Negociants Brasserie şehrin konumuna uygun, Fransız ve İsviçre karışımı menüsüyle iyi fikir.

Nerede yemeli? Inglewood, Eaux-Vives (Cenevre’ye özgüymüş gibi olmasa da) harika bir burger’ci. Hotel Les Armures’nin restoranı, şehrin klasik ve tarihi mekanlarından; fondü denemek ve Cenevre’yi yaşamak istiyorsanız ideal. Carouge’daki Bar du Nord nostaljik havayı koklamak için iyi bir adres.”

Neler satın almalı? “Julia’s Dressing çok iyi bir vintage butik (Chanel, Lanvin, Ossis, Clark’tan vintage parçalar bulmak mümkün. Rue Jean Violette 18). Numero 6 çok pahalı olmasına rağmen, ziyaret edilmesi gereken bir dükkan.”

Bilmeniz gerekenler:


- İsviçre’nin pek çok bölgesinde karışınıza çıkacak büyüleyici doğa manzaralarına hazırlıklı olun. Cenevre Gölü’nün doğu kıyısında bulunan Chillon Şatosu (Chateau de Chillon) da çok etkileyici, tarihi bir yapı ve ziyaretçilere açık.


- Cenevre’d “Old Town”ı, yani şehrin en eski tarihi sokaklarını gezerken dantel gibi işlenmiş şık binalara sık rastlarsınız. Cenevre’den bir porselen bebek almadan dönmeyin.


- Cenevre’nin kafe ve restoranlarında Fransız ve İsviçre karışımı menülere rastlamanız çok doğal. Uzun bir yürüyüşün ardından birinde keyifli bir mola vermeniz kaçınılmaz!


- Cenevre’yi gezerken özellikle bu adrese uğramayı unutmayın: 12 rue Croix d’Or’daki Franz Carl Weber oyuncakçı dükkanı Bora Aksu’nun tavsiyesi.
Hazırlayan: Suzan Yurdacan

Bu yazının orijinali 2015 ELLE Kasım sayısında yayımlanmıştır.

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.