ANDY WARHOL’UN MARILYN MONROE ESERİ SATIŞ REKORU KIRDI

‘Shot Sage Blue Marilyn’ bir açık artırmada satılan en pahalı 20. Yüzyıla ait eser oldu…

Andy Warhol’un en ünlü eserlerinden biri olan Marilyn Monroe portresi geçtiğimiz gün New York’ta dört dakikadan kısa bir süre içinde $195 milyona satıldı. Warhol’un Marilyn Monroe’nun ölümünden 2 sene sonra 1964’te yaptığı ‘Shot Sage Blue Marilyn’ adlı serigrafi eseri, 20. Yüzyıla ait satılan en pahalı eser oldu. Bu rekorun bir önceki sahibi ise $179.4 milyon ile Pablo Picasso’nun 1955’te yaptığı ‘Les Femmes d’Alger (Version O)’ olmuştu.  Warhol’un Marilyn Monroe eseri aynı zamanda açık artırmada satılan en pahalı Amerikan sanatçı eseri olmuş oldu. Bu rekorun bir önceki sahibi ise $110.5 milyon ile 2017’de satılan Warhol’un arkadaşı ve rakibi Jean-Michel Basquiat’ın 1982’de yaptığı kuru kafa eseriydi. 

Açıklamalara göre Marilyn Monroe’nun eserini satın alan Amerikalı sanat satıcısı Larry Gagosian aynı zamanda bir galeri zinciri sahibi. ‘Shot Sage Blue Marilyn’ eseri ise Warhol’un Monroe’nun ölümünden sonra yaptığı portrelerden biri. Christie’s açık artırma evinde yapılan ‘40in by 400in-work’ adlı açık artırma, Andy Warhol’un bir önceki rekorunu da kırmış oldu. Warhol’un birkaç gün önce satılan Marilyn Monroe eserinden önceki rekoru ise 2013’te $105.4 milyona satılan ‘Silver Car Crash’ adlı 1963 eserine ait. “Shot Sage Blue Marilyn Amerikan pop sanatının en önemli eserlerinden biri,” diyen Christie’s 20. Ve 21. Yüzyıl Eserleri Başkanı Alex Rotter, “Bu eser, portre türünü aşarak 20. yüzyıl sanat ve kültürünün yerini temsil ediyor,” diye ekledi. Monroe'nun 1953 yapımı Niagara filminden bir tanıtım fotoğrafına dayanan resmin başlığı, bir kadının Warhol'un stüdyosunda Monroe’nun dört portresini vurmak için tabanca kullandığı bir olaya atıfta bulunuyor.

İsviçreli sanat satıcıları Thomas ve Doris Ammann’ın koleksiyonlarında bulunan ‘Shot Sage Blue Marilyn,’ bu yılın başında Thomas ve Doris Amman Vakfı’nın başkanı George Frei tarafından “Monroe’nun yeni milenyumda azalmayan görsel gücüne tanıklık ediyor,” diye tanımlanmıştı. “Marilyn aramızdan ayrıldı, hayatının korkunç koşulları ve ölümü unutuldu,” diyen Frei, “Geriye kalan tek şey, onu seçkin bir kadının, Mona Lisa'nın bir başka gizemli gülümsemesine bağlayan esrarengiz gülümsemesi,” diye ekledi. Christie’s , açık artırmadan elde edilen gelirlerin dünya genelinde çocukların sağlık ve eğitim programlarına yardım eden Zürih’teki Thomas ve Doris Ammann Vakfı’na bağışlanacağını belirtti.