Arena Martinez ile Moda Ve Sanat Üzerine

Arma Gallery kurucusu Arena Martinez ile Contemporary Istanbul vesilesiyle konuştuk...

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 16 Ekim 2023

Kendisini phygital çağdaş sanat galerisi olarak tanımlayan İspanya merkezli Arma Gallery Conteporary Istanbul’daydı. Galerinin kurucusu, aynı zamanda kendi ismini taşıyan moda markası olan Arena Martinez ile moda ve sanat üzerine konuştuk.

Moda ve sanat arasındaki uyumu nasıl değerlendirirsiniz? Bu iki disiplinin birbiriyle nasıl bir etkileşim içinde olduğunu düşünüyorsunuz?

Sanat ve modanın her zaman çok bağlantılı olduğuna inanıyorum, büyük tasarımcılar her zaman sanatçılardan ilham aldılar ve onlarla işbirliği yaptılar ama ben sanat ve moda arasındaki karışımın özü olduğu bir marka yaratmak istedim. Moda endüstrisi için sanatla bağlantılı olmak şu anda büyük bir trend. Moda markamın fikri her zaman sanatı müzelerden ve duvarlardan sokağa taşımak ve sanatı benim yaşadığım gibi yaşama imkanı olmayan insanlara yaklaştırmak oldu. Ancak iki işimi birbirinden çok ayrı tutmaya çalışıyorum. Sanat galerimde moda ile ilgili hiçbir şey bulamazsınız.

Moda dünyasında da yer alan bir galeri sahibi olarak çağdaş sanat dünyasındaki gelişmeleri nasıl yorumluyorsunuz?

Çağdaş sanat dünyasının hızla büyüdüğüne inanıyorum, son yıllarda bir bakıma moda endüstrisi haline geldi, birkaç yıl önce sanat satın alan insanların çoğu sanatseverlerdi, bugünlerde çağdaş sanat dünyasına yatırım yapan birçok insan bulabilirsiniz. Bir galeri sahibi olarak, daha fazla insanın pazara katkıda bulunmasını seviyorum ancak sanatçılarımın kariyerini desteklemek, doğru yerlerde olduklarından ve doğru görünürlüğe sahip olduklarından emin olmak istiyorum. Koleksiyonerlerime veya gelecekteki koleksiyonerlere her zaman sevdikleri ve inandıkları şeyleri satın almalarını tavsiye ediyorum ve çağdaş sanat dünyasının yeni sanatseverler yaratma yönünde gelişmesini gerçekten umuyorum.


Sanatçıları ve eserleri seçerken hangi kriterleri kullanıyorsunuz?

Sürekli yetenek arıyorum ve sosyal medyanın, özellikle de instagramın ana aracım olduğunu söylemeliyim. Akışım her gün yeni sanatçılarla dolu ve bu platformda yeni sanatı keşfetmeyi seviyorum. Galerim resim ve çizimlere odaklanıyor ve ailem sayesinde doğduğumdan beri gözümü eğittikten sonra sanatçıları iyi ve geleceği olduğuna inandığım şeylere göre seçiyorum. Boyanın tekniğine, şiirselliğine ve duygusallığına gerçekten bakıyorum.

Moda dünyasında sürdürülebilirlik giderek daha önemli hale geliyor. Arena Martinez çevre dostu malzeme kullanımını ve üretimi teşvik etmek için neler yapıyor?

Arena Martinez markası için sürdürülebilirlik kelimesi ilk günden beri her zaman çok önemli olmuştur. Yüzde 100 sürdürülebilir bir marka, her şey İspanya'da üretiliyor ve geri dönüştürülebilir malzemeler kullanıyoruz ve birlikte çalıştığımız nakliye şirketinden atölyelere kadar üretim sürecindeki her adım sürdürülebilir.

Contemporary İstanbul'da hangi sanatçılar yer alıyor?

ARMA GALLERY standında üç önemli İspanyol sanatçıyı görebileceksiniz. Elena Gual, ülkemizin gelecek vaat eden en genç sanatçılarından biri, özel tekniği spatula sayesinde dünya sanat endüstrisinde ve sosyal medyada hızla yükseliyor. Eğitimini tamamladıktan sonra turpintine alerjisi nedeniyle bu tekniği kullanmaya başladı. Tekniği, hikayesi ve dünya çapında kadın güzelliğini tasvir etmeye odaklanması, onu çok ilginç bir hikayeye sahip benzersiz ve çok tanınan bir sanatçı haline getirdi. Temsil ettiğimiz ikinci sanatçı ise renklerin kralı Papartus. Avrupa'nın dört bir yanında önemli müze, kurum ve koleksiyonlara sahip güçlü bir soyut resim sanatçısıdır. Resimleri çok jestseldir ve sanatçının gördüklerini ve içindekileri dünyaya iletmenin bir yoludur, ifade parçaları olan bir müze sanatçısıdır. Standımızda bulacağınız üçüncü sanatçı Juan Sotomayor, en önemli İspanyol koleksiyonlarındaki eserleriyle İspanyol sanatında bir efsane, çok benzersiz bir tekniğe sahip bir sanatçı, su ile çalışıyor ve kendi ve çok güzel ve benzersiz renklerini yapıyor. Bu üç sanatçının birlikte çok iyi çalıştığına ve Contemporary Istambul halkına göstermek istediğimiz çok güçlü yetenekler olduğuna inanıyoruz.


Bu yılki Contemporary İstanbul ile ilgili sizi en çok heyecanlandıran şey nedir?

Contemporary Istanbul'a gelip yeni koleksiyonerlerle tanışacağımız ve Avrupa dışında bir sanat fuarı deneyimi yaşayacağımız için çok heyecanlıyız. Bizi en çok heyecanlandıran şey aslında dünyanın bu tarafından yeni sanatseverlerle tanışmak ve onlarla sanatçılarımızın hikayesini paylaşmak.

ARMA GALLERY'nin amacı nedir?

ARMA GALLERY içselleştirmeye odaklanan genç bir galeri. İspanyol yetenekleri uluslararası çağdaş sanat ortamına taşımak ve aynı zamanda uluslararası yetenekleri İspanyol sanat piyasasına getirmek istiyoruz. Bunun için uluslararası sergilerin yanı sıra uluslararası fuarlar üzerinde çalışmaya başladık ve Moldavya'dan Natalia Romanciuc ve Zimbabwe'den Wycliffe Mundopa gibi farklı ülkelerden bazı yeni yetenekleri de dahil ettik. Umarım gelecek yıl onları Contemporary Istanbul'daki standımızda da görebilirsiniz.

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.