BANKSY’NİN AÇIK ARTIRMADA SATILAN ESERİ KENDİNİ İMHA ETTİ!

Ünlü sokak sanatçısından şanına yakışır bir olay!

Geçtiğimiz Cuma gecesi sanat camiasının en ilginç olaylarından biri yaşandı.

İngiliz sokak sanatçısı Banksy Londra’daki Sotheby’s açık artırmasında $1.

4 milyona satılan resmini kağıt doğrayıcısı ile parçalayarak herkesi şaşkınlığa uğrattı. 2006’da sprey boya ile kanvasın üzerine yapılan “Girl With Balloon” (Balonlu Kız) eseri Frieze Sanat Fuarı haftasında Sotheby’sde açık artırmaya çıktı. Telefondan teklif veren iki koleksiyonerin almak için yarıştığı resim, açık artırmayı yöneten Oliver Barker tarafından 3 kere £1 milyonun üzerine çıktı. 

"Girl With Balloon" (banksy.co.uk)Banksy için yeni bir rekor olan $1.4 milyon değerindeki satıştan sadece birkaç saniye sonra Sotheby’sin alarmları çalmaya başladı. Herkes arkasını döndüğünde, “Girl With Balloon” resminin çerçevesinden kayıp parçalandığı görüldü. Sotheby’s uzmanları tarafından duvara özenle yerleştirilen resim, bir uzaktan kumanda mekanizması ile yarısına kadar parçalandı. “Banskylendik” diyen Sotheby’s Çağdaş Sanat Başkanı Alex Branczik, daha önce böyle bir şeyle karşılaşmadıklarını söyledi. Geçtiğimiz Cumartesi günü bir basın açıklaması ile eserin alıcısı ile görüştüklerini söyleyen Sotheby’s, eseri düzeltmek için görüştüklerini belirtti. Özel bir koleksiyoner olan alıcının ismini vermeyen Sotheby’s, açık artırmanın telefon üzerinden yapıldığını bildirdi. Cumartesi sabahı kendi Instagram hesabından “Gitti, gitti, gidiyor” diyerek parçalanan resmi paylaşan Banksy, daha sonra tüm olayı anlatan bir video yayınladı. “Birkaç sene önce, bir resme gizlice bir kağıt doğrayıcısı yerleştirdim. Olur da açık artırmada satılırsa diye” diyen Banksy’nin bu videosu 4.1 milyonun üzerinde izlemeye ulaştı. 


Satış yapan kişinin de ismini vermeyen Sotheby’s, resmin sahibinin 2006’da eseri Banksy’den aldığını belirtiyor. Bu kadar güvenlikli ve hassas bir açık artırmada insanların aklında oluşan soru ise, “Sotheby’s Banksy ile bir araya gelerek muhteşem bir pazarlama yöntemi mi uyguladı?”Banksy’nin kimliği hala bilinmiyor. “Kimlik sorularını asla cevaplamıyoruz” diyen halkla ilişkiler sorumlusu Joanna Brooks, Banksy’e ulaşmanın tek yollarından biri! Hiç beklenmedik bir final ile açık artırmayı kapatan Oliver Barker, “Bu şahane bir Banksy anı. Bunu kimse akıl edemezdi değil mi?” diyerek şaşkınlığını belirtti. .

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.