BİANEL’DE TUZLU SUYU KEŞFEDİN

14. İstanbul Bianeli'nde, Tuzlu Su ve İstanbul'u keşfediyoruz!

İKSV tarafından bu sene 14.sü düzenlenecek olan İstanbul Bianeli'nde Tuzlu Su: Düşünce Biçimleri Üzerine Bir Teori başlığıyla Carolyn Christov-Bakargiev tarafından düzenlenen sergi olacak. Etkinlikte, 80'in üzerinde katılımcının çalışmaları İstanbul'da 30'dan fazla mekanda sergilenecek. Tuzlu Su Sergisi yalnızca müzelerde değil aynı zamanda tekneler, okullar, dükkanlar, eski bankalar ve otoparklarda gezilebilecek. Sanatseverlerin en az üç günde de gezebileceği 14. İstanbul Bienali'nde, İstanbul Modern, ARTER, Özel İtalyan Lisesi ve Galata Özel Rum İlköğretim Okulu karma sergilere ev sahipliği yaparken, diğer mekanlarda tek sanatçı ya da sanatçı topluluklarının işleri sergilenecek.

TUZLU SU'DA NASIL GEZİLİR?
Tuzlu Su'yu gezmeye 2011 yılında yeniden açılan SALT Galata'dan başlayıp, tarihi Sümerbank binası ve yakın zamanda yeniden açılan Vault Karaköy The House Hotel ile devam edebilirsiniz. Buradan da denize yaklaşıp Minerva Han içindeki Kasa Galeri'ye geçebilir daha sonra da Kemeraltı Caddesi'nden devam ederek Galata Özel Rum İlköğretim Okulu'nu ziyaret edebilirsiniz.

Rotamızdaki yeni adres ise Türkiye'nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi İstanbul Modern olacak. Hazır Tophane'ye geçmişken Boğazkesen Caddesi üzerindeki otopark ve dükkanlardaki sergiyi de gezebilirsiniz. Bienali'n girişte ücret ödenen tek mekanı Masumiyet Müzesi ise buradaki son durağımız olacak. Kadıköy ve Büyükada'da farklı mekanlar Bienal'e ev sahipliği yapacak. 1970'den beri Büyükada'da hizmet veren Kaptan Paşa Deniz Otobüsü, Bienal süresince iskelede kalacak. Büyükada Halk Kütüphanesi'de adada gezilebilecek diğer Bienal mekanlarından biri.

Şişli'deki Hrant Dink Vakfı ve Agos'ta gezilebilecek mekanlar arasında yer alıyor. Bienal bu sene tarihi yarım adaya kadar uzanacak. 1477'de inşa edilen Küçük Mustafa Paşa Hamamı da sergiye ev sahipliği yapacak. Bienal'in son iki mekanı ise Kuzey Marmara'da yer alıyor. Rumelifeneri'ndeki bir deniz feneri bir sanatçının projesine ev sahipliği yapacak. Boğaz'ın Anadolu Yakası'ndaki Riva Kumsalı'da Bienal'in ziyaretçiye açık olmayan mekanlardan biri olacak.

İKSV tarafından Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Bienali bu sene de kapılarını ziyaretçilere ücretsiz olarak açıyor. Carolyn Christov-Bakargiev 14. İstanbul Bienali için, ‘Tuzlu su evrendeki en önemli maddelerden biri. İnsan vücudu için hayati bir önem taşıyor. 14. İstanbul Bieanali'ni ziyaret ettiğinizde tuzlu suyun üstünde epey zaman geçireceksiniz. Özellikle de vapurlarla yapılacak seyahetlerle, ziyaretçiler sanatı keyifle deneyimleyebilecek.' dedi.

5 Eylül- 1 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan Bienali kesinlikle kaçırmamanızı tavsiye ederiz!

Etİketler