EN YENİ 6 MODA BELGESELİ

Moda tarihini değiştiren tasarımcıların kariyer yolculukları size ilham kaynağı olabilir!

İlk bakışta moda, ihtişamı, gösterişli şovları, ünlü dolu partileri ve renkli karakterleri ile öne çıkıyor. Ancak bu muhteşem görüntünün altında inanılmaz hikayeler, zorlu çalışmalar ve tükenmeyen bir hırs var! Genelde insanların görmediği bir moda yönü olan bu altta yatan hikayeler belki de sektörün en ilginç tarafı olabilir. En sevdiğiniz markaların sahne arkalarına giriş yapmak için en iyi yöntem belgeseller. Tasarımcı röportajları, arşiv görüntüler ve ünlü katılımları ile ortaya çıkan belgeselleri, moda tarihinin gizli kalan bölümüne giriş biletinizi sunuyor. 

Normalde maksimum 30 dakika süren defilelerde sadece birkaç saniye gördüğümüz kıyafetlerin arkasındaki saatler, günler hatta aylar süren çalışmalar, sektöre olan bakış açınızı değiştirebilir. Sadece tasarımcıların değil aynı zamanda markada çalışan herkesin katkılarıyla oluşan tasarımlar ve şovlar gerçekten büyük bir ekip çalışmasını yansıtıyor. Bu defilelerin sahne arkası görüntülerinden çok daha farklı… Moda belgeselleri sektörün asla tanımadığınız bir yönünü gösteriyor. Mesela Ralph Lauren’in kariyerine bir kutu içerisinden kravat satarak başladığını biliyor muydunuz veya Salvatore Ferragamo’nun aslında bir ayakkabı ustası olduğunu duymuş muydunuz? Sadece moda sektöründe çalışanlara ve çalışmak isteyenlere değil herkese ilham kaynağı olacak bu belgeseller, zorluklara karşı mücadele etmeyi ve asla pes etmemeyi öğretiyor! Esin kaynağınızı kaybettiğinizi düşünüyorsanız bu belgesellere göz atmanızı tavsiye ediyoruz…

Aşağıda en yeni 6 moda belgeselini inceleyebilirsiniz…


HOUSE OF CARDIN (2020)


P. David Ebersole ve Todd Hughes tarafından yönetilen bu belgesel 15 Eylül’de yayınlandı. Pierre Cardin hayranları olan Ebersole ve Hughes hayatları boyunca Cardin’in arşiv parçalarını topladılar. Cardin ile tanışana kadar bir belgesel yapmayı planlamayan ikili Paris’teki Pierre Cardin mağazasına giderek efsanevi tasarımcı ile tanıştılar. Öncesinde sadece hayran oldukları biriyle fotoğraf çekmeye çalıştıklarını söyleyen Ebersole ve Hughes, Cardin ile sohbet etmeye başlayınca başka bir proje fikri tasarladılar. 60’lı yılların modasını değiştiren Pierre Cardin hakkında bir belgesel yaratan Ebersole ve Hughes, Cardin’in yaratıcılığını ve fütüristik tasarımlarını incelediler.  


MARTIN MARGIELA: IN HIS OWN WORDS (2020)


14 Ağustos’ta yayınlanan ‘Martin Margiela: In His Own Words’ belgeseli Reiner Holzemer tarafından yönetildi. Maison Margiela’nın kurucusu olan Martin Margiela, spot ışıkları altından çekilerek tasarımlarının öne çıkmasını sağlamıştı. Moda sektörünün Banksy’si olarak tanımlanan Margiela, kurduğu markadan ayrıldıktan sonra sonunda kamera karşısına geçti. Belgeselin bazı kısımlarında tasarımlarını ve hayatını anlatan Margiela, moda sektörüne olan bakış açısını anlatıyor. 


SALVATORE: SHOEMAKER OF DREAMS (2020)


Henüz yayınlanmamış olan ‘Salvatore: Shoemaker of Dreams’ belgeseli Luca Guadagnino tarafından yönetildi. 2020’nin sonuna kadar yayınlanması beklenen belgeselin prömiyeri geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen 77. Venedik Film Festivalinde yapıldı. Salvatore Ferragamo’nun hayat hikayesini ve kariyerini anlatan belgesel, Ferragamo’nun bir ayakkabı ustasından dünyanın en ünlü moda tasarımcıları arasına yerleşme yolculuğunu anlatıyor. Joan Crawford ve Judy Garland gibi Hollywood’un en ünlü yıldızlarını giydiren Ferragamo’nun hikayesi ekrana taşınıyor. “Babamın hayatını konu alan bir filmin Venedik Film Festivalinde gösterilmesinden çok mutluyuz. Luca Guadagnino gibi usta bir yönetmenin ailemizin tarihine ilgi duyması ve ekrana taşıması benim ve tüm ailem için büyük bir onur,” diyerek bir açıklama yapan Salvatore Ferragamo’nun oğlu Ferruccio Ferragamo, markalarının hikayesinin izleyiciler ile buluşacağı için çok heyecanlı. 


HELMUT NEWTON: THE BAD AND THE BEAUTIFUL (2020)


9 Temmuz’da yayınlanan ‘Helmut Newton: The Bad and the Beautiful’ belgeseli Gero von Boehm tarafından yönetildi. Grace Jones, Claudia Schiffer, Charlotte Rampling ve Catherine Deneuve gibi nesiller boyu ikonlarının fotoğraflarını çeken Helmut Newton, çekici ve cesur tarzı ile biliniyordu. Moda fotoğrafçılığının ustalarından biri olarak görülen Helmut Newton’un hayatı ve kariyeri bu yeni belgeselde detaylı bir şekilde aktarılıyor. 


VERY RALPH (2019)


2019’da yayınlanan ‘Very Ralph’ belgeseli Susan Lacy tarafından yönetildi. Ralph Lauren hakkında ilk belgesel olan ‘Very Ralph’ dünyanın en başarılı markalarından biri haline gelen Ralph Lauren’in yolculuğunu anlatıyor. Kariyerine 1967’de kutuda bulunan kravatları Empire State Binasında satarak başlayan Ralph Lauren, 50 senelik kariyerinde dünya çapında bir başarı elde etti. Amerikan modasının ikonları arasında görülen Ralph Lauren’in hayat hikayesini bu belgesel ile keşfedebilirsiniz. 


HALSTON (2019)


Roy Halston’un ismini duymamış olabilirsiniz… Ancak bu belgesel ile Amerika’nın moda tarihine ismini kazıyan Roy Halston hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. 2019’da vizyona giren ‘Halston’ belgeseli Frederic Tcheng tarafından yönetildi. 1970’li yıllarda Amerikan Couture tasarımlarını moda spot ışıkları altına alan Halston, Jacqueline Kennedy’nin giydiği birçok stili tasarladı. Minimalist ama Amerikan stili tasarımları ile öne çıkan Halston’un kariyer yolculuğunu bu belgesel ile keşfedebilirsiniz. 

Etİketler