FENDI'DEN YENİDEN DOĞUŞ MESAJI

FENDI, müzik enstitüsü Accademia di Santa Cecilia işbirliği ile 20 Haziran'da ‘Anima Mundi’ başlığı altında özel bir konser yayını veriyor.

FENDI, müzik enstitüsü Accademia di Santa Cecilia (1585) işbirliği ile 20 Haziran'da FENDI’nın Roma’daki pitoresk merkezi Palazzo della Civiltà Italiana'da özel bir konser yayını veriyor. ANIMA MUNDI isimli proje, evrensel, zamansız ve umut verici bir mesaj iletmeyi amaçlıyor. Antonio Vivaldi’nin ‘Dört Mevsim’ eserinin ‘Estate’ (Yaz) parçasının yer alacağı performansta Accademia di Santa Cecilia’nın orkestrasına kemanda ise Anna Tifu eşlik edecek. Bu etkinlik için Fendi’den üç farklı couture tasarımı giyecek olan Tifu, Fendi’nin Roma’daki genel merkezi Palazzo Della Civiltà Italiana’da performansını sergileyecek. 

Pandemi sürecinden sonra toplum ile pozitif bir mesaj paylaşmak isteyen Fendi ve Accademia di Santa Cecilia, sanat, moda ve müzik yoluyla yeniden doğuşu anlatmayı hedefliyorlar. Senfonik müzik ve Fendi’nin couture tasarımı ile ‘Estate’ eserinin hikayesini yansıtan bu etkinlik, yaz mevsiminin yeniden başlama, birlik olma ve kavuşma arzusunu sembolize edecek. Vivaldi döngüsündeki tüm konserler arasında, ‘Estate,’ müzikal yazılımı ile beraber adeta gözle görülebilir etkileri ile dinleyiciyi en çok heyecanlandıran ve farklı duygular yaşatan eserlerden biri. 

Anima Mundi, her organizmanın kişisel özellikleriyle kendini ifade ederek ve aynı zamanda farklılaştırarak ‘Evrensel Ruh’ altında birleşmesi prensibini temsil ediyor. Performans da bu konseptin izinden giderek, her müzisyenin önce tek başına çalması ve daha sonra orkestra ile birleşmesinde ifade ediliyor. Kemancı Anna Tifu ve orkestra müzisyenleri yer ve zaman içinde ‘gezici’ olan bir performans tasarlıyorlar. Şafak vaktinde Palazzo della Civiltà Italiana’nın merdivenlerinde sosyal mesafeyi koruyarak başlayacak olan performansta, müzisyenler ‘Square Collosseum’ adlı çatıda gün batımında Estate’in son bölümü için yeniden buluşacaklar. Aylar boyunca ayrı kaldıktan sonra, müzik ve yazın sıcaklığını bir araya gelerek kutlayan müzisyenler, eşsiz bir deneyim yaratacaklar. 

Milano’daki Fondazione Pro Canale’in en yetenekli kemancılardan biri tarafından çalınması ve yeniden hayata döndürmesi için Anna Tifu’ya ödünç verdiği 1716 Antonio Stradivari ‘Marechal Bertiher’ kemanı, en prestijli enstrümanlardan biri.  Antonio Stradivari evrensel olarak tarihteki en iyi keman yapımcısı olarak kabul ediliyor. Araştırmalara göre Stradivari’nin dükkanından İspanya’ya teslim edilmek üzere ayrılan bu keman, Fransız işgaline kadar orada kaldı. Napoleon’un Generali Başkomutan Alexandre Berthier tarafından Fransa’ya geririlen enstrümanlar daha sonra imparatorun kendisine hediye edildi. 


Etİketler