GRAYSON PERRY PERA’DA

GRAYSON PERRY PERA'DA

Gülşah ÖZTÜRK GÜLŞAH ÖZTÜRK 15 Mayıs 2015
GRAYSON PERRY PERA’DA
Pera Müzesi ve British Council işbirliğiyle düzenlenen sergi, seramik, halı ve baskı çalışmalarından oluşan “Küçük Farklılıklar” ve ‘küçük farklılıkların kibrini' anlatan, 6 büyük boy halıdan oluşuyor. British Council Görsel Sanatlar Bölümü'nden Linsey Young küratörlüğünde düzenlenen sergide Grayson Perry, izleyenleri güzellik, zekâ, etkileyici duygu ve nostaljinin yanı sıra korku ve öfkeyle kendisine çeken bir duyguya davet ediyor.

Yazar Jacky Klein'ın sergi öncesinde gerçekleştirdiği röportajda Perry şunları söylüyor:


“Türkiye Britanya ile kıyaslandığında öyle zengin ve canlı geleneksel kültüre sahip olan bir ülke ki. İşlerimin büyük bir kısmını, yerkürenin çevresindeki çeşitli yerel kültürlerden bir alaşıma yüklüyorum. (...) Ben bir etkiler ağının düğümüyüm ve müzelerde ve sanat kitaplarında bana ilham veren şeyler aracılığıyla birçok farklı kültürden bağlantılar alıyorum.”

İstanbul'u çok ilginç bulduğunu belirten Grayson Perry şöyle devam ediyor:


“Yaratım sürecim yavaş, detaylı ve zahmetli, insanların eserlerimdeki işgücünü hissetmesini istiyorum. Bir eseri yapmak için günlerce çalışmanın önemli olduğunu, bunun da genellikle küçümsendiğini düşünüyorum. İstanbul'daki izleyicilerin bunu hissetmesini ve eserlere olumlu karşılık vermesini ümit ediyorum.”

Sergi, sınırsız hayal gücüyle yarattığı sıra dışı eserleriyle tanınan Perry'nin, Türkiye'deki ilk sergisi olma özelliği taşıyor. Turner ve BAFTA Ödüllü sanatçının sergisi, 26 Temmuz'a kadar Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi'nde görülebilir.

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.