HALSTON'I İZLEMEDEN ÖNCE BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY

Netflix'te yayınlanan mini diziyi izlemeden önce Amerikalı tasarımcı hakkında bilmeniz gerekenleri derledik...

İkonik moda tasarımcısı Roy Halston Frowick bilindiği ismiyle Halston, vefatının üstünden seneler geçmesine rağmen etkisi hala sürüyor. Yeni Netflix mini dizisini izlemeden önce Halston’ın hayatındaki kilit noktaları bu yazıda topladık. 

Roy Halston Frowick, ”Sadece giydirdiğiniz insanlar kadar iyisiniz" diyordu ve şöhretini 1961'de First Lady Jacqueline Kennedy'nin Cumhurbaşkanlığı yemin töreninde giymesi için tasarladığı pillbox şapkasına borçluydu.

Aslen Iowa'lı olan Halston, tuhafiyeden modaya (hem couture hem de hazır giyim tasarımı) ve aksesuarlara geçiş yaptı. Akışkan, ipek jarse elbiseler ve ultrasuede gibi yenilikçi kumaşlardan yapılmış ince kıyafetleri tercih etti. Onun için şık olmak lüks kumaşlar demekti. Baleye hayran olan ve her zaman insan anatomisinin farkında olan Halston, kıyafetleri adeta vücut için ikinci bir cilt yaratır gibi tasarlıyordu.

Halston, sosyeteden bir tasarımcıydı. Genellikle Andy Warhol ve Truman Capote gibi arkadaşlarıyla Doğu Yakası'ndaki evinde sık sık partiler düzenliyordu. Tasarımları New York'un Studio 54'ü için mükemmeldi. Steve Rubell'in sahip olduğu ünlü gece kulübü, sadece müzik ve dansla değil, aynı zamanda görme ve görülme arzusunun da ön planda olduğu bir mekandı. Beyaz bir at üzerinde klübün içinden geçerken Bianca Jagger'ı beyaz ve altın rengi elbisesiyle giydiren Halston'dı. Studio 54'ün konuk listesi modern ikonları, mankenleri ve tasarımcılardan oluşuyordu. "Gliterrati" adlı elit bir zümre, kulübü gündemde tuttuyordu. Halston, arkadaşı Liza Minelli ile birlikte kulübün seçilmiş kralı ve kraliçesiydi.

Halston’un tasarımcı ve maken arkadaşları "Halstonettes" (Andre Leon Talley bu ismi yaratmıştı) olarak tanınıyordu. Halson’un yakın arkadaşları arasında Anjelica Huston, Lauren Bacall, Elsa Peretti, Elizabeth Taylor ve Margaux Hemingway gibi isimler bulunuyordu. Halston,  “Moda modaya uygun insanlarla başlar… Hiçbir tasarımcı modayı tek başına yapmamıştır. İnsanlar moda yaratır. " diyordu.

En ikonik tasarımları altı katlı boğazlı kazaklar, halter yaka bluzlar, tulumlar ve ultrasuede gömlek elbiselerdi. 1974'te Coty Hall of Fame'e dahil edildi. Halston kendisi için jöleli, arkaya doğru taranmış bir saç, siyah polo yaka ve beyaz sigara ağızlığıyla eşleşen bir sigara ile beyaz takım elbiseyi kombinini benimsemişti.

1973'te Halston ve iş ortakları Ben Shaw, Guido DeNatale ve Jerry Uchin markayı Norton Simon, Inc.' e sattı. Yeni şirkete Halston Enterprises adı verildi. On yıl sonra, şirketin hacminin 150 milyon dolara ulaştığı tahmin edildi. Satıştan sonra, Halston hayatının geri kalanını markasını geri almaya çalışarak geçirdi, ancak başarısız oldu. 1990 yılında AIDS virüsünün komplikasyonları ile akciğer kanserinden öldü.

Halston'ın etkisi vefatından sonra da artmaya devam etti. Tom Ford, Gucci'nin tasarımcısıyken, Studio 54 look'unun 1990'larda moda için çok önemli olduğunu kabul ediyordu. Halston'dan etkilenen diğer tasarımcılar arasında Isaac Mizrahi, Diane Von Furstenberg, Ralph Rucci ve Michael Halpern gibi ünlü isimler alıyor.

Birçok ünlü isim markayı canlandırmaya çalıştı. Oyuncu Sarah Jessica Parker 2009 yılında "Sex and the City 2" filmini çekerken Halston Heritage'dan parçalar giydi.

Günümüzde Halston markasının kreatif direktörü Robert Rodriquez. Marka, ikonik Halston elbiseleri ve gece elbiseleri, tulumlar ve ready – to – wear kıyafetleri satmakta.

Yazı: Pelinsu Özgür