KEYİFLİ VE NOSTALJİK 25 DISNEY FİLMİ

Listedeki tüm filmler animasyon değil!

Çocukluğumuzda izlediğimiz filmleri izlemek için daha iyi bir zaman olamaz! Sosyal izolasyon süresinde evde can sıkıntısından hazırladığınız tüm film ve dizi listelerini tüketmiş olabilirsiniz. Bu nedenle sıra nostaljik filmleri izlemekte! En sevdiğiniz animasyon filmlerini ortaya çıkarmanın tam zamanı. Sıcak kahvenizi veya çayınızı alıp battaniyenizin altında izlenecek en iyi filmler eski Disney filmleri olabilir. Son yıllarda orijinal animasyon filmlerini canlı aksiyon olarak yeniden çeken Disney’in hem yeni çekimlerini hem de nostaljik filmleri arasından tercihler yapabilirsiniz. 

Animasyon filmlerini çok vurguladık ama hazırladığımız Disney film listesinde birçok animasyon olmayan film seçenekleri de var! Kendinizi dört duvar arasında hapis olmuş gibi hissetmenizi önleyerek hayal dünyanızı genişletecek bu filmlere yönelmenizi tavsiye ediyoruz. Sizi hem çocukluğunuza hem de büyülü peri masalı dünyalarına götürecek olan Disney film listemizi aşağıda inceleyebilirsiniz…

ALADDIN (1992)


Geçen sene Aladdin’in canlı aksiyon filmi yayınlanmıştı. Ancak nostalji ruhunu tam anlamıyla yaşamak için Aladdin’in 1992 yılında yayınlanan animasyon filmini öneriyoruz. Robin Williams’ın Genie karakterini seslendirdiği bu film tam bir komedi tadında. Disney’in en güzel zamanlarını bu film ile yeniden yaşayabilirsiniz. 


ENCHANTED (2007)


Animasyon ve gerçek hayatı birbirine karıştıran Enchanted filminde Amy Adams’ın eğlenceli performansını izliyoruz. Kötü üvey annesi tarafından animasyon dünyasından kovulan Prenses Giselle, kendini Manhattan New York’un ortasında buluyor!


101 DALMAÇYALI (1996)


Sosyal izolasyon süresi boyunca birisine sarılmak istiyorsak ne yapacağız? Tabiiki de 101 tatlı köpeğin olduğu bir film izleyeceğiz! Glen Close’un canlandırdığı Cruella de Vil bizi biraz ürkütse de bu film tam battaniyenin altında izlemelik. 


KOMİK TUZAK (1998)


Tek yumurta ikizleri olan Hallie ve Annie, anne ve babalarının ayrılmasından yıllar sonra birbirilerini bir kamp gezisinde buluyorlar. Anne ve babalarını yeniden bir araya getirmek için yer değiştiren ikizleri Lindsay Lohan tek başına canlandırıyor. 


HERKÜL (1997)


Popüler Disney filmleri arasında Herkül filmini unutmuş olabilirsiniz. Ancak şu sıralar bir klasiği ziyaret etmenin tam zamanı! Müzikleri ve müzikal tadında animasyon dansları ile bizi büyüleyen Herkül, eğlenceli bir opsiyon olabilir. 


HOKUS POKUS (1993)


Bette Midler ve Sarah Jessica Parker’ın oynadığı Hokus Pokus, üç cadının 300 sene sonra intikam hikayesini anlatıyor. Genelde bir Cadılar Bayramı klasiği olan bu filmi, sosyal izolasyon listenize ekleyebilirsiniz. 


OYUNCAK HİKAYESİ SERİSİ (1995-2019)


Oyuncak Hikayesi filmi serisini bir maraton şeklinde izleyin! En son 2020 Oscar Ödüllerinde ‘En İyi Animasyon Filmi’ ödülünü alan Toy Story 4 filminin en başından başlayabilirsiniz. Sosyal izolasyon süremizde Woody ve Buzz Lightyear’ın maceraları hayal dünyanızı genişletecek. 


ÇILGIN CUMA (2003)


1976’da yine Disney tarafından yayınlanan filmin ikinci çekimi olan 2003 versiyonunda Lindsay Lohan ve Jamie Lee Curtis oynuyor. Asla anlaşamayan genç bir kız ve annesinin bir şekilde beden değiştirmesi sonucunda eğlenceli maceralar başlıyor. Evde ailenizle anlaşamayacak noktaya geldiyseniz bu filmi beraber izleyerek gerilimi azaltabilirsiniz!


MALEFICENT (2014)


Uyuyan Güzel masalının feminist bir versiyonunu sunan Maleficent, hikayeyi kötü karekterin gözünden sunuyor. Geçtiğimiz sene ikinci filmini yayınlayan Maleficent filminde Uyuyan Güzel ve Prensesin ilginç hikayesini izleyebilirsiniz. 


BAK ŞU KÖPEĞE (2006)


Tim Allen, Robert Downey Jr., Kristin Davis ve Danny Glover gibi isimlerin yer aldığı bu keyifli Disney filmi 300 yaşında bir çoban köpeğinin laboratuvardan kaçarak köpekleri hiç sevmeyen avukat Dave Douglas’ı ısırmasını anlatıyor. Daha sonra mucizevi bir şekilde köpeğe dönüşen Dave’in ilginç ve komik hikayesini izlemeye hazır olun. 


SEVİMLİ CANAVARLAR (2001)


Monstropolis hayali şehrine en yakın arkadaşlar Sulley ve Mike, çalışan en korkunç canavarlar. Geceleri küçük çocukları korkutan sevimli canavarların hayatı, küçük bir kız ile tanışınca tamamen değişiyor. 


OYUN BOZAN (2007)


Sekiz yaşında bir kızı olduğunu öğrenen Amerikan Futbol oyuncusu Joe Kingman, baba olma sorumlulukları ile tanışıyor. Dwayne Johnson ve Madison Pettis’in başrolde yer aldığı bu film evde izleyebileceğiniz keyifli bir aile filmi. 


PETER PAN (1953)


İçindeki çocuğu asla büyütmeyenler için asla büyümeyen bir çocuğun hikayesi… Yine bir Disney klasiği olan Peter Pan filmi çocukluğumuzun favorileri arasında. 


DALGIN PROFESÖR (1997)


Robin Williams’ın başrolde oynadığı Dalgın Profesör filminde, Philip karakteri üniversitesinin kapanmamasını sağlamak için yeni bir enerji kaynağı bulmaya çalışıyor. Bu süreci boyunca yapışkan kauçuk gibi bir malzeme üreten Philip’in eğlenceli ve ilginç hikayesini izleyin. 


MARY POPPINS (1964)


Eski filmleri izlemek hoşunuza gitmiyorsa 2018’de yeniden çekilen ‘Mary Poppins Geri Dönüyor’ filmini izleyebilirsiniz. Ancak bizim oyumuz 1964 çekimi Julie Andrews ve Dick Van Dyke’ın oynadığı orijinal versiyonu! Tam bir nostalji ruhunu yaşatan bu film ile Mary Poppins’in büyülü ve duygulu dünyasına iniyoruz. 


GÜZEL VE ÇİRKİN (1991 ve 2014)


“Tale as old as time. True as it can be. Barely even friends. Then Somebody Bends. Unexpectedly. Just a little change. Small to say the least. Both a little scared. Neither one prepared. Beauty and the beast…” (Tarih kadar eskidir hikayesi. Olabildiğince gerçek. Arkadaş bile değil. Sonra birisi boyun eğer. Hiç beklenmedik bir şekilde. Yalnızca küçük bir değişim. İkisi de biraz korkmuş. Ve her ikisi de hazırlıksız. Güzel ve Çirkin…) Kulağınızda Güzel ve Çirkin’in şarkısı çınlanmışken biz de bir hatırlatma yapalım dedik. 2014 yılında canlı aksiyon bir şekilde çekilen Güzel ve Çirkin filminde Emma Watson performansı ile dikkat çekmişti. Animasyon maratonuna ara vermek isterseniz 2014 versiyonunu ama tam gaz devam diyorsanız 1991 orijinal versiyonunu izleyebilirsiniz. 


POCAHONTAS (1995 ve 1998)


Film maratonlarına çifter çifter devam ederken Pocahontas filmini atlayamayız. Tarihte gerçek bir hikayeden esinlenen bu animasyon filmi İngiliz John Smith’in yerli Pocahontas ile tanışma hikayesini anlatıyor. Asi ruhlu Pocahontas’ın doğa ile bağını ve özgürlüğünü içiniz sıkıldığında izleyebilirsiniz. 


PERİLİ KÖŞK (2003)


Sosyal izolasyonda kahkahaların garantisini veren bir isim var ise o da Eddie Murphy! Jim ve Sara, malikanesini satmak isteyen Edward Gracey’den bir telefon alırlar. Evin perili olduğunu fark eden Jim (Eddie Murphy), ailesini evden kaçırmaya çalışır. Bir gerilim komedisi olan bu filmi izlemek istedikleriniz listesinde eklemelisiniz. 


KÜLKEDİSİ (1950 ve 2015)


Yine eski animasyon filmi ve canlı aksiyon arasında karar verebilmeniz için size iki tane Külkedisi filmi opsiyonu sunuyoruz. Animasyon filmleri ile nostalji ruhunu yaşamak istiyorsanız Disney’in ilk dönemlerinde çekilen animasyon filmini tercih edebilir veya Lily James’in Külkedisini canlandırdığı 2015 versiyonunu izleyebilirsiniz. 


KÜÇÜK DENİZKIZI (1989)


Özgür ruhlu denizkızı, babasının kendisine ne yapacağını söylemesinden sıkılıyor ve okyanustaki yaşamını terk ediyor. Evde kaldığımız sürede kocaman okyanusun genişliğine dalmaya hazır olun. 


ASLAN KRAL (2019)


Canlı aksiyon olarak çekilen Aslan Kral filmi Beyonce’nin seslendirmesi ve şarkıları ile oldukça ses getirmişti. Animasyon ve canlı aksiyon teknolojilerinin en gelişmişini kullanan bu film ile ormanın derinliklerine giriş yapıyoruz. 


MULAN (1998)


Sinemalara gidemediğimiz için yeni Mulan filmini izlemeye fırsatımız olmadı… Ancak bu 1998 yapımı animasyon filmini izlemeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Babasının ordusuna katılmak için erkek kılığına giren Mulan’ın heyecan verici hikayesini evinizden izleyebilirsiniz. 


PAMUK PRENSES VE YEDİ CÜCELER (1937)


Grimm Kardeşlerin masalından esinlenen Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Disney’in ilk animasyon filmleri arasında. Animasyon filmlerinin tarihteki ilk hallerini görmek ve nostalji ruhunu doruklara çıkarmak için 1937 yapımı bu filmi izleyebilirsiniz. 


ACEMİ PRENSES SERİSİ (2001 ve 2004)


Tüm Dinsey filmleri animasyon değil! Anne Hathaway’in canlandırdığı Mia Thermopolis karakteri birden Genovia ülkesinin prensesi olduğunu öğreniyor. Mary Poppins filminden hatırlayacağınız Julie Andrews’un Kraliçe Clarisse’i canlandırdığı Acemi Prenses serisinde evde kalırken yapabileceğiniz eğlenceli fikirler var!


LEYDİ İLE SOKAK KÖPEĞİ (1955)


Hayvan dostlarımızın en güzel animasyon filmlerinden biri olan Leydi ile Sokak Köpeği animasyonunda Jim ve Darling’in bebeklerinden sonra Leydi’yi unutmaları hikayesi anlatılıyor. Evcil hayvanlarımıza olan sadakatımızın önemini vurgulayan bu animasyon filminin en ikonik sahnelerinden biri spaghetti sahnesi!