KİTAPLAR AĞACA DÖNÜŞÜYOR!

Toprağa gömüldüğünde, tekrar ağaca dönüşebilen kitaplar basılıyor.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 07 Temmuz 2015
KİTAPLAR AĞACA DÖNÜŞÜYOR!
Bu aslında, düşündüğünüz gibi tavuk mu yumurtadan yumurta mı tavuktan gibi bir paradoks değil. Aksine çok daha basit bir gerçek; doğadan aldığımızı, doğaya geri veriyoruz. Arjantin'de çocuk kitapları basan bir şirket ‘Tree Book Tree' (Ağaç Kitap Ağaç) adını verdiği bir proje başlattı. Bu proje kapsamında, toprağa gömüldüğünde filizlenen ve tekrar ağaca dönen kitaplar tasarlandı. Proje kapsamında hazırlanan bu kitapların tanıtımı ‘doğadan aldığını doğaya geri veren kitap' olarak yapılıyor.

Kitaplar, asitsiz ve ağaç tohumlarını içeren kağıtlar ve ekolojik mürekkeplerle basılıyor. Bu kitapları, toprağa gömüp suladığınızda zamanla ağaca dönüşüyorlar. Şirket, bu süreci insanlara göstermek için bu kitaplardan oluşan bir teraryum hazırlamış.

Kitap gibi kullanım süresi olmayan ürünler için bu tarz bir projenin çok da gerekli olmadığını düşünebilirsiniz. Fakat, çocukların sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm gibi kavramların öğrenmesi açısından değerlendirdiğinizde, gerçekten güzel bir proje. Bununla birlikte, çocuk ağaç ve kitap arasındaki ilişkiyi anlayabilir ve dünyadaki dengeyi korumak adına farkındalık kazanabilir.

Böyle orijinal ve çevreci bir proje yaptığı için yayıncı şirketi tebrik ediyoruz ve diğer şirketlerde de aynı farkındalık seviyesinin oluşmasını istiyoruz!

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.