MARTIN MARGIELA GERİ DÖNÜYOR!

Ama sanatçı olarak…

12 yıldır gözlerden uzak olan tasarımcı Martin Margiela, geri dönüş yapıyor! 2009’da moda tasarımı kariyerinden emekli olan Margiela, şimdi ise bir sanatçı olarak sevenleri ile buluşuyor. Paris’teki Lafayette Anticipations’da bir sergi hazırlayan Margiela, 15 Nisan’da daha önce görülmemiş heykel, fotoğraf ve enstelasyon çalışmalarını sunmayı planlıyor. ‘Martin Margiela’ adındaki sergi, bu sefer de Margiela’nın modacı kimliğini değil sanatçı kimliğini tanıtacak. 

“Bu sergi, Martin Margiela’nın çalışmalarının sanat dünyasının içinde ve dışında her zaman bir sanatçı olduğu fikrini kutluyor,” diye bir açıklama yapan sanat galerisi, “Margiela her zaman bize farklı bir bakış açısı kazandırdı, parçacıklara karşı çıkarak, sağduyulu insanlara, terk edilen nesnelere ve unutulmuş yerlere ve olaylara karşı bir tutku geliştirdi ve onlara yeni bir onur bahşetti,” diye ekledi. 


1979’da Antwerp’teki Royal Academy of Fine Arts’tan mezun olan Martin Margiela, 1984 ve 1987 arasında Jean Paul Gaultier’in yanında çalışmıştı. Daha sonra Maison Martin Margiela adındaki markasını kuran Margiela, post-modern ve anti-moda tasarımları ile biliniyor. Daha önce giyilen kıyafetleri tekrar dikerek yıkama ve kesme gibi farklı teknikler kullanan Margiela, tasarımlarındaki iplikleri ve dikiş çizgilerini öne çıkarıyordu. Üretim sürecinde atölyenin yerini vurgulayan Margiela’nın tarzını DIY olarak yorumlayabiliriz. Moda içerisinde bir çağdaş sanat etkisi yaratan Margiela, markasında çalıştığı süre boyunca asla fotoğraflarının çekilmesini istememiş ve röportajlarda görsel olarak varolmayı reddetmişti. Defilelerinin sonunda podyuma da çıkmayan Margiela, 2011’de Independent gazetesine faks üzerinden verdiği röportajda, “Medyada etraflarına konulan şeylere değil, kıyafetlere odaklanmayı tercih ediyoruz,” demişti. 

1989 ve 2009 arasında 41 defile sergileyen Margiela, emekliye ayrıldığını duyurmuştu. Martin Margiela belgeselinin yönetmeni Reiner Holzemer, “Her sene bu kadar fazla koleksiyon sunulmasını zorlayan moda sisteminden çok sıkılmıştı. Ayrıldıktan sonra fiziksel olarak acı çekiyordu ve bu stresten toparlanması bir seneyi aştı,” demişti.