MİMAR SİNAN'I TANIMAK İÇİN...

MİMAR SİNAN'I TANIMAK İÇİN...

Gülşah ÖZTÜRK GÜLŞAH ÖZTÜRK 15 Mart 2015
MİMAR SİNAN'I TANIMAK İÇİN...
Mimar Sinan hakkında bugüne kadar düzenlenmiş en kapsamlı ve multi-teknolojik sergi olan “Mimar Sinan ve Yaratıcı Dehanın Şaheserleri” 9 Nisan'da MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi'nde açılıyor.

Yaşamış olduğu 16.yüzyılda Osmanlı mimarisinin altın çağına imza atan ve yapıtları UNESCO Dünya Mirası kapsamında “İnsanoğlunun yaratıcı dehasının şaheserleri” olarak nitelendirilen Mimar Sinan'ın hayatının ve eserlerinin daha iyi anlaşılmasını sağlamak ve tüm dünyada tanınırlığını artırmak hedefiyle hazırlanan sergide, usta mimarın tüm eserleri, çizimler ve maketleri yer alacak. Bunlara ek olarak kullanıcı etkileşimini de ön planda tutan aplikasyonlar streoskopik sistemler, ‘augmented reality' olarak nitelendirilen ‘arttırılmış gerçeklik', video mapping ve 3D animasyon teknolojileriyle MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi'nde bir nevi yeniden canlandırılacak.

Tüm zamanların en önemli mimari dehalarından ve tarihin ilk “starchitect”lerinden (yıldız mimar) biri olarak gösterilen Mimar Sinan'ın hem kendi dönemine hem de günümüz mimarlığına ışık tutan eserleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için sergi, 31 Mayıs'a kadar devam edecek.

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

Yeni sayımızın kapağında oyuncu Hazar Güçlü var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.