MUTLULUK GARANTİLİ 20 FİLM ÖNERİSİ

Çünkü gülmek çok güzel!

Stresli bir günün ardından size kendinizi iyi hissettirecek bir film izlemeniz gerekiyor! Evet… Belgeseller ve biyografik filmler etkileyici, aksiyon ve gerilim filmleri heyecanlı. Ancak modunuzun düşük olduğu zamanlarda dramatik veya hüzünlü bir film izlemek pek de akıl karı değil. Eğlenceli ve komik filmler ile en düşük modunuzda bile gülmeniz mümkün! Sadece esprileri ile değil aynı zamanda sıcaklıkları ve içtenlikleri ile dikkat çeken musmutlu filmler, karantinadaki depresif modunuza ilaç gibi gelecek. 

‘Bridget Jones Günlükleri’ gibi romantik bir komedi, ’Analyze This’ gibi saf komediler, ‘Mamma Mia!’ gibi yerinizde duramayacağınız müzikaller veya ‘Bizim Aile’ gibi sıcacık filmler… Hangisini seçerseniz seçin tüm film boyunca yüzünüzden gülümseme eksik olmayacak. Koltuğunuza yaslanın, patlamış mısırınızı kucağınıza alın ve neşelenmeye hazır olun! Modunuzu yükseltecek 20 filmi izleme listelerinize eklemek için aşağıya göz atabilirsiniz…

MAMMA MIA! (2008)


Aklınızda Abba’nın “Mamma Mia!” şarkısı çalmaya başladı değil mi? 2008 yapımı romantik komedi filmi ‘Mamma Mia!’ Abba’nın müzikleri ile dolu. Pierce Brosnan, Colin Firth, Meryl Streep ve Anna Seyfried gibi isimlerin yer aldığı müzikal filmde bolca dans ve kahkaha var. Filmi bitirdikten sonra 2018 yapımı ikinci film “Mamma Mia! Here We Go Again” filmine devam edebilirsiniz. 


FERRIS BUELLER’LA BİR GÜN (1986)


1980’ler… Çılgın bir genç ve arkadaşları… Daha fazla söze gerek yok! 80’li yılların kült filmleri arasında olan ‘Ferris Bueller’la Bir Gün’ Matthew Broderick’in ilk filmleri arasında. Okuludan kaçıp hayatın kurallardan ibaret olmadığını arkadaşlarına göstermeye çalışan Bueller’ın macerası ile çok eğlenceksiniz. 


AİLE ARASINDA (2017)


Gülse Birsel’in yazdığı ve Ozan Açıktan’ın yönetmenliğini üstlendiği Aile Arasında filmde kahkaha garanti! Ayta Sözeri, Demet Evgar, Engin Günaydın, Derya Karadaş ve Erdal Özyağcılar gibi isimlerin yer aldığı film kadrosu ile dikkat çekiyor. Tesadüfen tanışan Fikret (Engin Günaydın) ve şarkıcı Solmaz’ın (Demet Evgar) eğlenceli hikayesini anlatan film Solmaz’ın kızı Zeynep’in evlenmeye karar verdikten sonra Fikret’i babası olarak tanıtmasının ardından her şey birbirine karışıyor. 


LEGALLY BLONDE (2001)


Kısa bir süre önce Reese Witherspoon, “Legally Blonde” filminin üçüncüsünün yapılacağını duyurarak hepimizi sevindirmişti. Madem öyle seriye baştan başlayalım! Beverly Hills’de bir kızlar birliği üyesi Elle Woods karakterinin Harvard’ın en başarılı avukatlarından biri olma yolculuğunu izliyoruz.  


GÜZEL BİR GÜN (1996)


Sanırsak filmin isminden ipucunu aldınız! Michelle Pfeiffer ve George Clooney’nin başrolde yer aldığı filmde Melanie ve Jack kariyerlerinin en önemli günlerinden birinde çocuklarına bakmak zorunda kalıyorlar. Çocuklarına bakarken işlerini yetiştirmeye çalışan Melanie ve Jack, kariyerlerinin hayatlarındaki en önemli şey olmadığını anlıyorlar.


BİZİM AİLE (1975)


Moraliniz mi bozuk? Münir Özkul ve Adile Naşit’in çözemeyeceği bir sorun olduğunu düşünmüyoruz! Sıcaklığı ve içtenliği ile kalbimizde özel bir yere sahip olan Yeşilçam filmleri arasında ‘Bizim Aile’ filminden bahsetmezsek olmaz. Dört çocuğu ile dul kalan Yaşar Usta’nın aynı şekilde üç çocuğu ile dul kalan Melek Hanım ile evlenmesi üzerine 9 kişilik kocaman bir aile olur. Birbirine uyum sağlamakta zorluk çeken 7 kardeşin komik ve içinizi ısıtacak hikayesini izlemeye hazır olun. Tarık Akan, Şener Şen, Itır Esen, Halit Akçatepe ve Ayşen Gruda’nın yer aldığı film, Türk sinemasının klasikleri arasında. 


MARY POPPINS (1964)


“Bu Supercalifragilisticexpialidocious!” Küçükken ezberlemeye çalıştığımız Mary Poppins şarkısını tekrar tekrar dinleyebiliriz! Julie Andrews ve Dick Van Dyke’ın yer aldığı 1964 yapımı Mary Poppins sizi neşelendirmiyorsa, daha fazla ne yapabilirsiniz bilemiyoruz! Modunuzu yükseltmesi garanti olan Mary Poppins, dansları ve sihirli çantası ile sizi yeniden sihire inandıracak. Orijinal filme doyamazsanız 2018 yapımı Emily Blunt’ın oynadığı “Mary Poppins Returns” filmini izleyebilirsiniz. 


BRIDGET JONES’ DIARY (2001)


Renée Zellweger, Colin Firth ve Hugh Grant… Daha muhteşem bir üçlü olabilir mi? Londra’da yaşayan ve otuzlu yaşlarında olan Bridget Jones’un aşk ve iş yaşantısını izlediğimiz filmde Bridget Daniele Cleaver’ı mı seçecek yoksa Mark Darcy’i mi? Başarısının ardından üç filmlik bir seriye dönüşen Bridget Jones’un tüm filmlerini ardı ardına izlemenizi tavsiye ediyoruz. 


ÖLÜMLÜ DÜNYA (2018)


Ali Atay’ın yönettiği ‘Ölümlü Dünya’ komedi filminde Ahmet Mümtaz Taylan, Doğu Demirkol, Sarp Apak, Feyyaz Yiğit ve İrem Sak gibi isimler yer alıyor. Haydar Paşa Garında bir lokanta işleten 8 kişilik Mermer Ailesi, dışarıdan bakınca sade bir yaşamları olan insanlar gibi görünüyorlar. Oysa ki gerçek bambaşka! Nesilden nesile kiralık katil olarak çalışan bu ailenin macera dolu ama aynı zamanda komik hikayesini izlemeye doyamayacaksınız. 


SINGING IN THE RAIN (1952)


Eski filmleri sevseniz de sevmeseniz de bu filmi izlemeniz gerekiyor! Yağmurun altında danslar, şarkılar ve bol bol gülücükler… Gene Kelly’nin başrolde oynadığı “Singing In The Rain” filminin en meşhur sahnesi, Gene Kelly’nin yağmurun altındaki dansı. Dolly Parton’un “Gökkuşağına ulaşmak istiyorsan yağmura katlanmak zorundasın,” sözündeki gökkuşağının Gene Kelly olduğunu düşünüyoruz. Evinize ışıl ışıl doğacak bu filmden sonra her yere tap dansı yaparak gideceğinizi tahmin ediyoruz…


TWO WEEKS NOTICE (2002)


Sandra Bullock ve Hugh Grant’in başrolde oynadığı bu romantik komedi türü filminde romantiklikten çok komedi var! Çevreci avukat Lucy, zengin ve yakışıklı George Wade’in yanında çalışmaya başlar. Ancak kendisini bir bakıcı olarak kullanan George’dan sıkılan Lucy, iki hafta önceden işten ayrılacağını bildirir. 


ARİF V 216 (2018)


G.O.R.A ve A.R.O.G filmlerinin devamı olan Arif v 216 filminde Arif’in maceralarının devam ettiğini görüyoruz. Beklenmedik bir şekilde dünyaya gelen Robot 216 ile zaman makinesiyle 1969 yılına giden Arif’in eğlenceli serüveni başlar! Ozan Güven, Cem Yılmaz, Seda Bakan, Zafer Algöz, Farah Zeynep Abdullah gibi birçok ismin yer aldığı filmde Zeki Müren, Ajda Pekkan, Ayhan Işık, Cüneyt Arkın ve Sadri Alışık’ın yeniden hayat bulduğunu göreceksiniz. 


HIGH SOCIETY (1956)


Filmin konusundan önce yer alan isimleri duymanız ikna olmanıza yetecek diye tahmin ediyoruz! Grace Kelly, Bing Crosby, Frank Sinatra ve Louis Armstrong! Evet yanlış okumadınız klasik Hollywood’un ikonu Grace Kelly ile beraber müzikleri ile bizi kendilerine hayran bırakan isimler de filmin başrollerinde. Rhode Island’da yaşayan sosyetik Tracy’nin evlenmeden önceki akşam üç erkek arasında kalmasını anlatan filmin dansları ve müziklerinin yanı sıra Kelly’nin kıyafetlerine hayran kalacaksınız. 


ISN’T IT ROMANTIC (2019)


Rebel Wilson, Adam Devine ve Liam Hemsworth’ün oynadığı ‘Isn’t It Romantic’ filmi tüm basmakalıp romantik komedi filmlerini tiye alıyor. Aşk ve romantiklik konusuna hep kinayeli davranan Natalie, bir soyguncu tarafından bayıltıldıktan sonra en büyük kabusu olan klişe bir romantik komedi filminin içerisinde uyanıyor. 


MAVİ BONCUK (1975)

Yine bir klasik Yeşilçam filmini listemize eklemeden duramadık! Tarık Akan, Kemal Sunal, Metin Akpınar, Emel Sayın, Halit Akçatepe, Münir Özkul, Adile Naşit ve Zeki Alasya… Dev kadrosu ile unutulmayan filmler arasında yer alan Mavi Boncuk’ta 6 arkadaş Emel Sayın’ın çalıştığı bir gazinoya eğlenmeye giderler, ceplerindeki para hesaba uymayınca kötü muamele gören arkadaşlar, gazino sahibinden intikam almak için Emel Sayın’ı kaçırmaya karar verirler. 


MONSTER-IN-LAW (2005)


Jennifer Lopez, Michael Vartan ve Jane Fonda’nın başrolde oynadığı bu film kayınvalide-gelin ilişkisinin son noktası! Mükemmel erkeği yıllarca aradıktan sonra Kevin ile tanıştıktan sonra evlenmeye karar veren Charlotte’un tek bir problemi vardır: kayınvalidesi! Charlotte ve Kevin’i ayırmak için sınır tanımayan Viola’ya karşı Charlotte’un da cebinde birkaç numarası var. 


13 GOING ON 30 (2004)


Küçükken bir an önce büyümek istiyorduk… Her fırsatta yetişkin gibi davranmaya çalışmak sanırsak her çocuğun ortak noktası! 13. Doğum günü partisinde 30 yaşında olmayı dileyen Jenna, ertesi gün 30 yaşında olarak uyanır ancak içinde hala küçük bir kız çocuğudur. 13 yaşında bir kızın 30 yaşında kadın bedeninde olmasını anlatan bu filmde Jennifer Garner, Mark Ruffalo ve Judy Greer yer alıyor. 


KOCAN KADAR KONUŞ (2015)


Şebnem Burcuoğlu’nun çok satan ‘Kocan Kadar Konuş’ romanından uyarlanan film, kadınların nasıl daha çocukken koca bulmaları gerektiği düşüncesine sahip olduğunu esprili bir dilde anlatıyor. Ancak bu kadınların arasında 30 yaşındaki Efsun, gerçek aşk ve sevgiyi ararken lise aşkı Sinan ile yeniden karşılaşıyor. Ezgi Mola, Murat Yıldırım, Nevra Serezli, Gülenay Kalkan ve Eda Ece gibi isimlerin yer aldığı bu romantik komedi türü filminin ikincisinde de Hümeyra oynuyor!


THREE MEN AND A BABY (1987)


Jack Holden ve arkadaşları Peter ve Michael eğlenceli ve oldukça hareketli bir bekar hayatı sürüyorlar. Ancak her şey kapılarına gizemli bir bebeğin bırakılması ile değişiyor! Steve Guttenberg, Tom Selleck ve Ted Danson’un oynadığı 1987 yapımı film klasikler arasında. Daha sonra ikincisi çekilen film içinizi ısıtacak ve yüzünüzü gülümsetecek!


ANALYZE THIS (1999)


Robert De Niro’nun usta oyunculuğunun yanı sıra komediye olan yeteneğini göz ardı edemeyiz. “Meet the Fockers” gibi komedi filmlerinde bizi kahkahalara boğan De Niro’nun “Analyze This” (1999) ve “Analyze That” (2000) filmlerini duymuş muydunuz? Billy Crystal ve Lisa Kudrow’un eşlik ettiği bu komedi filmlerde psikiyatrist Ben Sobol (Billy Crystal) kişisel hayatındaki problemlerinin yanı sıra mafya babası Paul Vitti’nin (Robert De Niro) özel danışmanı olmak zorunda kalır.