NEW YORK'A MAKYAJ MÜZESİ AÇILIYOR!

Müze, makyajın tarihini ve toplum üzerindeki etkisini kutlayacak...

Makyaj Müzesi (The Makeup Museum), güzellik endüstrisinin zengin tarihini New York'a getiriyor. Mayıs 2020'de Meatpacking bölgesinde açılan müze, makyaj tarihini ve makyajın toplum üzerindeki etkisini kutlayacak. Birçok sergiyi farklı zamanlarda sergileyecek olan müze, her sergide bir 10 yıla odaklanarak makyajın 10.000 senelik tarihini gözler önüne serecek. Makyaj Müzesi'nin ilk sergisi "Pembe Orman: Amerika'da 1950'ler Makyajı" (Pink Jungle: 1950s Makeup in America) olacak. Bu sergi, ikonik makyaj trendleri ve Marilyn Monroe, Greta Garbo ve Audrey Hepburn gibi dönemin en çarpıcı kadınlarının etkisine ışık tutacak.

Makyaj Müzesi'nin kurucusu ve direktörü Doreen Bloch, "Makyaj Müzesi, New York ve küresel kültürel peyzaj için kritik bir kurumdur. Makyaj, Eski Mısırlıların sürme çekmesinden, Japonların kabuki fırçalarıyla geisha makyajları yapmalarını, drag queen makyajı ve bugün bunların pop kültürüne etkisini kapsayan 10.000 senelik bir tarihe sahip." dedi.

50'ler temalı sergi, Monroe ve Garbo tarafından kullanılan cilt bakım ürünleri gibi vintage ürünleri sergileyerek ziyaretçilere sürükleyici bir deneyim sunacak. Bloch, müzenin 50'lerden başladığını, çünkü bu dönemin Elizabeth Arden, Helena Rubinstein, Max Factor ve Sally Hansen gibi markaların ortaya çıkışı ve yükselişinin modern makyaj endüstrisinin doğuşu olarak nitelendirildiğini söyledi. Endüstrinin önde gelen yöneticileri ve makyaj artistleri de müze için bir araya geliyorlar. Erno Laszlo ve Alcone güzellik markaları, müzenin ilk sergisine sponsor oldu.

NPD Group'un 2019 ilk çeyrek rakamlarına göre Makyaj Müzesi, ABD makyaj endüstrisinin MAC, Urban Decay ve Anastasia Beverly Hills gibi büyük markaların satışlarında önemli düşüşler yaşadığı bir zamanda açılıyor.  Tüketicilerinin ilgisinin çoğunu bazı yeni ve gelişmekte olan makyaj markaları çekmekte. Bu markaların başında, Kylie Jenner'ın daha geçtiğimiz hafta %51'lik payını Coty'e 600 milyon dolara sattığı Kylie Cosmetics geliyor. Kylie Cosmetics'i, dün Londra'da il pop-up mağazasını açan, milenyum estetiğine sahip Glossier markası takip ediyor.

Müzenin yarı kalıcı alanı 94 Gansevoort Caddesi'nde yer alacak ve gelecek bahardan itibaren altı ay boyunca açık olacak.

Müzenin tanıtım videosu: