ONLINE GEZEBİLECEĞİNİZ 10 MÜZE!

İşte evinizin konforunda Londra'dan New York'a kadar gezebileceğiniz en iyi 10 müze...

Bir sanat eserini veya tarihi eseri, kendi gözünüzle görme deneyimini yenmek zor olsa da, hepsini görmek için bir ömür boyu dünyayı dolaşmak gerekir. Şu an içinde bulunduğumuz durumu da göze alırsak, bunu yapmamanızı tavsiye ediyoruz. Sadece biz değil, doktorlar da! Neyse ki, dijital çağ kendi evinizin konforunda dünyanın en ünlü müzelerinden bazılarını ziyaret edebilmemizi mümkün kılıyor. Sosyal izolasyonda ziyaret edebileceğiniz müzeler:

1. LOUVRE MÜZESİ- Paris

Louvre sadece dünyanın en büyük sanat Müzelerinden biri değil, aynı zamanda Paris'in en ikonik tarihi eserlerinden biri. Müze, Mısır Antikaları ve Michelangelo'dan eserler gibi en önemli ve popüler sergilerinden bazılarının ücretsiz çevrimiçi turlarını sunmaktadır. Müzeye 360 derecelik bir bakış atabilir ve nadir eserlerin geçmişleri hakkında ek bilgi almak için üzerlerine tıklayabilirsiniz.


2. GUGGENHEIM MÜZESİ- New York

Frank Lloyd Wright tarafından tasarlanan Guggenheim'ın binasının mimarisi oldukça etkileyici olsa da, içindeki paha biçilmez sanat eserlerinden bazılarını yakından görmek için New York'a kadar gitmek zorunda değilsiniz. Müze; Franz Marc, Piet Mondrian, Pablo Picasso ve Jeff Koons'un eserleri de dahil olmak üzere, müzenin sunduğu nefis eserlerin tadına bakmak isteyen insanlar ve öğrenciler için koleksiyonlarını ve sergilerini çevrimiçi olarak sunuyor.

3. ULUSAL SANAT GALERİSİ- Washington DC

1937'de kurulan Ulusal Sanat Galerisi ücretsiz ve halka açıktır. Washington DC'de bulunamayanlar için, galeri ve "Van Gogh's Van Goghs: Masterpieces from the Van Gogh Museum Amsterdam" ve "Sculpture of Angkor and Ancient Cambodia: Milennium of Glory" gibi harikulade sergiler de dahil olmak üzere, bünyesinde bulundurduğu sergiler için sanal turlar sunmaktadır.

4. BRITISH MUSEUM- Londra

Sekiz milyondan fazla nesnenin toplamından oluşan bir koleksiyon ile, Londra'da bulunan British Museum "Kanga: Textiles From Africa" sergisi de dahil olmak üzere, bazı eser ve sergileri çevrimiçi olarak görüntüleyebilirsiniz. Müze ayrıca Google Street View teknolojisini kullanarak sanal turlar sunmak için Google Cultural Institute ile birlikte çalışmış.

5. SMITHSONIAN ULUSAL DOĞA TARİHİ MÜZESİ- Washington DC

Dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan Washington DC'de bulunan Ulusal Doğa Tarihi Müzesi, çevrimiçi sanal turu ile harika eserlere göz atmanıza fırsat sunuyor. 

6. THE METROPOLITAN MUSEUM OF ART- New York

Met, iki milyondan fazla sanat eserine ev sahipliği yapıyor, ancak bunları görmek için New York'ta olmak zorunda değilsiniz. Müzenin web sitesi, Vincent van Gogh, Jackson Pollock ve Giotto di Bondone'un eserleri de dahil olmak üzere en etkileyici parçalarının bazılarından oluşan çevrimiçi bir koleksiyona ve sanal turlara sahiptir. Buna ek olarak, Met ayrıca kendi çevrimiçi koleksiyonunda yer almayan, daha fazla sanat eserini görüntülenebilir hale getirmek için Google Cultural Institute ile birlikte çalışıyor.

7. DALÍ TİYATROSU VE MÜZESİ- Figueres

İspanya'nın Katalonya'daki Figueres kasabasında yer alan Dalí Tiyatro Müzesi, tamamen Salvador Dalí'nin sanat eserlerine  adanmıştır. Dalí'nin hayatının ve kariyerinin her dönemini çevreleyen birçok oda ve sergiye sahiptir ve sanatçının kendisinin mezarı da burada bulunmaktadır. Müze, sanal turlar ve Mae West's Face gibi olağanüstü sergilerin sanal turlarını sunmaktadır.

8. PERGAMON MÜZESİ - Berlin

Almanya'nın en büyük müzelerinden biri olan Pergamon’un, fiziksel olarak orada olmasanız bile size sunacak çok şey var. Bu tarihi müze, Babil İştar Kapısı ve elbette Pergamon Altarı dahil olmak üzere birçok antik esere ev sahipliği yapıyor.

9. VATİKAN MÜZELERİ- Vatikan

Vatikan Müzeleri yüzyıllar boyunca papaların küratörlüğünde oluşmuş klasik heykeller gibi önemli sanat eserlerinden oluşan geniş bir koleksiyona sahiptir. Michelangelo'nun Sistine Şapeli tavanı da dahil olmak üzere müze alanları ve ikonik sergileri içeren sanal bir tur sunmaktadır.

10. SAO PAULO SANAT MÜZESİ - Sao Paulo

Sao Paulo Sanat Müzesi kar amacı gütmeyen ve Brezilya'nın ilk modern müzesidir. Net perspektif çerçevelerine yerleştirilen sanat eserleri, sanat eserinin havada süzülüyormuş gibi görünmesini sağlandığı eşsiz bir deneyimi keşfedebilirsiniz.