OSCAR ÖDÜLLERİ'NDE DEĞİŞİM VAR!

Film Akademisi ‘anti-ırkçı’ değişimler gerçekleştiriyor.

George Floyd’un polis şiddeti sonucunda hayatını kaybetmesi, sadece Amerika’da değil tüm dünyada ses getirmiş ve protestolar başlatmıştı. Bununla beraber birçok marka ve etkinlik, yıllar önce fark etmesi gereken bir şeyin farkına vardı: Çeşitlilik. Şirketlerinde daha fazla Afrikalı Amerikalı insan çalıştıracaklarına söz veren şirketler ve kurumlar arasında daha çeşitli ve eşit olacağına söz veren Oscar Ödülleri de var. 

2015’ten başlayarak iki sene boyunca 20 oyuncu adayını sadece beyaz oyuncular arasından seçen Oscar Ödülleri #OscarSoWhite hashtaginin yayılmasına sebep olmuştu. Bu olaydan sonra her senenin adaylarını daha çeşitli tercih etmeyi hedefleyen Film Akademisi, tarihlerindeki ırkçı ayrımı geri çevirmeye çalıştı. Amerika’da gerçekleşen son olaylardan sonra yeni kararlar aldığını duyuran Oscar Ödülleri, 31 Temmuz 2020’den itibaren değişimleri uygulamaya başlayacak. 

2021’de gerçekleşecek 94. Akademi Ödüllerinde, ‘En İyi Film’ adaylarını 10’a çıkaran Oscar kurulu, adaylar arasında daha fazla ırk çeşitliliği olmasına dikkat edeceklerini belirtti. 

Akademi CEO'su Dawn Hudson yaptığı açıklamada, "Akademide yeni atılımlar yapılırken, yönetimde eşit fırsatlar sağlamak için daha yapılacak çok iş olduğunu biliyoruz. Bu sorunun ele alınması gereği acil. Bu amaçla, tüm seslerin duyulmasını ve kutlanmasını sağlamak için kurallarımızı ve prosedürlerimizi değiştireceğiz ve incelemeye devam edeceğiz” dedi. 

2025’e kadar tüm değişimlerin oturmasını isteyen Akademi, oy kurulunda kadınların sayısını da artıracaklarını belirtti. Aşağıda alınan tüm kararları görebilirsiniz:

  • Yönetim kurulu üyelerinin sahip olabilecekleri görev süresi hemen geçerli olmak üzere iki-üç yıllık dönemle sınırlandırılacak. 
  • Akademi Tarama Odasında, “Film gösterimlerini genişleten, seviyeyi artıran ve tüm filmleri oy veren üyeler ile buluşturan,” üç ayda bir görüntüleme süreci uygulanacak. 
  • Akademi yöneticileri, komite üyeleri ve Akademi ekibi için yıllık ‘bilinçsiz önyargı’ eğitimleri zorunlu tutulacak. 
  • 2025 hedeflerini denetlemek için bir Temsil, İçerme ve Eşitlik Ofisi kurulacak. 
  • "Sinema çevresindeki baskın anlatılara meydan okuyacak ve farklı topluluklarla otantik ilişkiler kurmak için anti-ırkçı ve kapsayıcı,” bir Akademi Sinema Müzesi kurulacak.


Whoopi Goldberg 83. Oscar Ödülleri'nde (Getty Images)

Tüm bu değişim sözlerinin üzerine aynı zamanda kurul yöneticileri arasına Whoopi Goldberg’ü alan Oscar Ödülleri, Goldberg’ü yeniden seçtiklerini duyurdu. “Akademi Diyaloğu: Bizimle Başlıyor” adlı sohbet panelleri gerçekleştirecek olan Goldberg, ırk, etnik köken, tarih, fırsat ve film yapımı sanatı ile ilgili konuşacak.