PAHA BİÇİLEMEZ İSTANBUL

PAHA BİÇİLEMEZ İSTANBUL

Şehrin en iyi mutfaklardan birini yöneten Şemsa Denizsel'le İstanbul turuna çıkmaya ve onun lezzet sırlarını keşfetmeye ne dersiniz?  MasterCard “Paha Biçilemez İstanbul” Projesi, İstanbul'u ve İstanbul'daki gizli lezzet duraklarını keşfetmek isteyenlere harika bir fırsat sunuyor.

Geçtiğimiz dönemde, şehrin tarihi ve modernizmi harmanlamış özgün semtlerini gezdiren, şehrin sembolü haline gelmiş isimleri de bu yolculuğa dahil eden “Paha Biçilemez Sohbetler” sonrası sıra daha ‘lezzetli' bir etkinliğe geliyor. Projenin ilk ayağına, yemeklerini yemeye doyamadığımız, gastronomi dünyasının en önemli isimlerinden Şemsa Denizsel rehberlik ediyor. İsmini bilmeyen azınlık için ekleyelim; kendisi Kantin'in kurucusu ve yediğiniz o lezzetli yemeklerin mimarı.

Gazeteciler ve editörler için yine Şemsa Denizsel rehberliğinde gerçekleşen ısınma turunda, İstanbul'lu olanlarımızın bile henüz keşfetmemiş olduğu lezzetlerle tanıştık. Gelin, iştahınızı kabartacak noktalara kısaca göz atalım.

YEDİKULE BOSTANLARI
Kaynaklara göre 1500 yıldan uzun süredir kentsel tarım alanı olan marullarıyla ünlü Yedikule Bostanları, İstanbul tarihinin en önemli miraslarından biri. Eskiden büyüklükleri 8 kiloya kadar ulaşan ve ‘yağlı diye tabir edilen lezzetli marullarıyla nam salan bölge, son dönemde peyzaj düzenleme tartışmalarıyla gündemde. Yapısının bozulmamasını umduğumuz bu tarihi mirası görmelisiniz.

EMİNÖNÜ TAZE BALIKÇI
Mısır Çarşısı'nın yanında, 50 yılı aşkın süredir hizmet veren bu balıkçı, MasterCard ve Şemsa Denizsel'in lakerda ve balık yumurtası sevenlere taktimidir. ‘Lakerda sevmem.' demeden önce mutlaka tadın, fikriniz değişecek.

Etİketler